Przykry zapach z rur w kuchni – jak sobie z nim radzić?

Każdy dobrze wie, że utrzymanie zlewów w kuchni i łazience w czystości jest niezwykle istotne. Korzysta się z nich codziennie dlatego nie trudno o ich zabrudzenie. Nie dziwi też nas fakt, że zlew może zapchać się co jakiś czas. Zablokowany odpływ to nic przyjemnego. Poza przykrym zapachem może przez niego dojść do zalania podłogi. W dzisiejszym wpisie pokażę Wam proste sposoby na jego udrożnienie.

Najczęściej zatory w rurach powodują gnijące resztki pożywienia. Najprostszym z możliwych sposobów jest przelanie odpływu wrzątkiem z 2 szklankami octu. Gdy przykry zapach nie chce ustąpić, należy sięgnąć po preparat udrażniający rury. Najczęściej ma on postać granulek lub żelu. Taka konsystencja skutecznie rozpuszcza tłuszcz i resztki organiczne. Należy pamiętać by użycie preparatu przebiegało w oparciu o instrukcję na opakowaniu. Środki tego typu są zwykle silnie żrące – nie możemy narażać się więc na poparzenia lub podrażnienia. Użycie takiego preparatu powinno pomóc na utrzymanie czystości odpływu na 2 tygodnie.

Niestety są też i cięższe przypadki. Czasem do zlewu dostaje się większy kawałek jedzenia i gnije w zbiorniku syfonu. Wtedy jedyną opcją jest podstawić pod zlewozmywak miskę lub wiaderko i odkręcić osadnik, opróżnić go i umyć wodą z płynem do naczyń. W takiej sytuacji warto też sprawdzić szczelność syfonu z rurą kanalizacyjną. Jeśli wycieka woda i nieszczelności nie uda się nam wyeliminować, powinniśmy wymienić syfon na nowy. Powodem fetoru z rur mogą być także błędy przy montażu systemu kanalizacyjnego. Błędne odpowietrzenie pionu kanalizacyjnego powoduje cofanie się brzydkich zapachów do mieszkania. W tej sytuacji pomoże jedynie remont instalacji, mający na celu odpowiednie odpowietrzenie pionu.

Częste czyszczenie zlewu w kuchni oraz umywalki w łazience to pewny sposób na utrzymanie odpływu wolnego od osadu. Użycie domowych metod raz w tygodniu uchroni odpływ przed gromadzeniem się w nim tłuszczu, brudu i brzydkich zapachów. Nie wolno traktować odpływu zlewu jak śmietnika. Pamiętajmy więc by zapobiegać tworzeniu się w nim zatorów.

Exit mobile version