Pustaki ceramiczne czy pustaki silikatowe? Jakie materiały budowlane wykończeniowe wybrać?

solidne materiały budowlane

Pustaki ceramiczne czy pustaki silikatowe? Jakie materiały budowlane wykończeniowe wybrać? 

Jakość wykonanej konstrukcji w dużym stopniu zależy od tego, z czego zostanie zbudowana. Dlatego też wybór odpowiednich materiałów budowlanych to przy planowaniu budowy domu absolutna podstawa. Jakie materiały najlepiej sprawdzą się do budowy ścian fundamentowych oraz zewnętrznych? 

W dzisiejszych czasach budowanie domu to proces oparty nie tylko na schematach architektonicznych, ale i na technologii. Obecnie dostępne są bowiem metody, które umożliwiają stworzenie domu energooszczędnego i ekologicznego. Coraz więcej projektów powstaje właśnie w oparciu o takie możliwości. Dostępne technologie różnią się między sobą jednak nie tylko właściwościami, ale przede wszystkim materiałami, na których bazują. Wybór odpowiedniego materiału to jeden z najważniejszych warunków udanej budowy. W tej kwestii mamy sporo możliwości. Warto więc się z nimi zapoznać i wybrać najlepszy do budowania domów jednorodzinnych.

Materiały do budowy ścian zewnętrznych — rodzaje 

Dawniej wybór materiałów budowlanych był bardzo ograniczony. Zwykle wznoszono budynki z cegły lub bloków betonowych. Obecnie sprawy mają się jednak zupełnie inaczej. Do wyboru mamy naprawdę wiele możliwości. Dostępne na rynku materiały różnią się między sobą wieloma parametrami. W tym także ceną, łatwością układania, trwałością, czy też właściwościami termoizolacyjnymi. 

Obecnie w budownictwie wykorzystuje się zarówno tradycyjne materiały, jak i te nowoczesne i wysoce zaawansowane. Zanim wybierzemy odpowiedni, warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Materiały przeznaczone na budowę ścian zewnętrznych możemy sklasyfikować ze względu na sposób ich wykonania. Tym samym otrzymamy podział na beton komórkowy, materiały ceramiczne oraz silikaty. Użycie betonu komórkowego jest bardzo powszechne, szczególnie ze względu na jego właściwości izolacyjne. A co z pustakami ceramicznymi i bloczkami silikatowymi? O nich warto dowiedzieć się nieco więcej. 

Bloczki silikatowe — trwałe i praktyczne rozwiązanie

W budownictwie coraz popularniejsze staje się wykorzystanie cegieł silikatowych. Jest to materiał, który tworzy się przy użyciu jedynie trzech składników, jakimi są woda wapno oraz piasek. Jest on więc całkowicie naturalny, a przez to też ekologiczny. Co więcej, można go poddać recyklingowi. Sam proces jego produkcji jest bardzo łatwy i tani. W związku z tym też wykonanie ścian zewnętrznych przy użyciu bloczków silikatowych jest naprawdę bardzo opłacalne. Aktualnie jest to najtańszy spośród takich materiałów. 

Bloczki wapienno piaskowe są chętnie wykorzystywane w budownictwie nie tylko ze względu na niską ceną. Powodem są też liczne zalety, jakie posiada ten materiał. Przede wszystkim jest bardzo wytrzymały i twardy. W związku z tym wykazuje dużą odporność na wszelkie uszkodzenia. Doskonale radzi sobie także z tłumieniem dźwięków. 

Czy użycie pustaków ceramicznych to dobre rozwiązanie?

Wyroby ceramiczne są doskonałym połączeniem wysokiej jakości i niskiej ceny. Do tego są też bardzo uniwersalne. Buduje się z nich ściany zewnętrzne i wewnętrzne. W tym także ściany działowe i fundamentowe. Wykorzystuje się je również przy ścianach trójwarstwowych oraz dwuwarstwowych. 

Pustaki ceramiczne są przede wszystkim materiałem bardzo trwałym. Przy tym warto podkreślić, że wytrzymałość mechaniczna takich bloków określana jest za pomocą klasyfikacji ich na różne klasy. Warto zajrzeć tutaj, by wybrać pustaki o odpowiedniej wytrzymałości. 

Czym kierować się przy wyborze materiałów do budowy domu jednorodzinnego?

Największym dylematem przy budowie domu, jest to, jaki materiał wybrać. Co sprawdzi się lepiej — pustaki ceramiczne czy pustaki silikatowe? Wszystko zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Najważniejsze jest to, aby wybrać materiał, którego właściwości zapewnią najwyższą jakość danej konstrukcji. Z tego też powodu nie można jasno stwierdzić, że jeden z nich jest lepszy lub gorszy, bo każdy z nich sprawdzi się lepiej w nieco innej sytuacji.  Warto więc rozważyć wszelkie wady i zalety danego materiału, a dopiero później podjąć decyzję. 

Wybór materiału budowlanego zależny jest także od wielu innych czynników. Jednym z najczęściej występujących jest oczywiście budżet. To właśnie cena często decyduje o tym, co finalnie wybierzemy. Prócz tego ważną sprawą jest także czas oraz obrana technologia budowy. 

Solidne materiały budowlane — gdzie kupić? 

Materiały budowlane warto kupować jedynie u sprawdzonych dostawców, takich jak firma maldrew. Dlaczego to takie ważne? Dzięki temu będziemy mieć pewność, że mamy do czynienia z produktem wykonanym z największą starannością, z materiałów najwyższej klasy. Przy budowie domu jest to absolutnie kluczowa sprawa, dlatego nie możemy tego bagatelizować. Na tym jednak nie koniec zalet korzystania z usług zaufanych firm. Doświadczeni dostawcy gwarantują nie tylko wysoką jakość, ale też duży wybór wśród produktów, co pozwala na precyzyjne dopasowanie materiału.  

Exit mobile version