Co prawda wybór mebli jest ogromny, można dopasować coś to każdego stylu. Pewna grupa konsumentów najbardziej ceni oryginalność i całkowicie indywidualny charakter aranżacji, a majsterkowanie uważa za swoje hobby. Regał łatwo wykonać samodzielnie i dzięki temu mieć satysfakcję ze swojej pracy. Dekoratorzy wnętrz polecają płyty kartonowo-gipsowe jako materiał na dodatkowe półki. Regał z płyty kartonowo- gipsowej to alternatywa dla sklepowych mebli tego typu, dlatego rośnie zainteresowanie samodzielnym zrobieniem tego mebla.
Póki regałowe przy kominku
Regał z płyty kartonowo-gipsowej przy kominku to doskonały pomysł, o ile wyprodukowano je ze specjalnych płyt ognioodpornych. Rozmieszczenie i wielkość półek trzeba dostosować do rzeczy, które będą trzymane na regale. Jeżeli będą to przedmioty ciężkie, np.: zastawa stołowa lub książki, to regał należy wzmocnić.
Regał z płyt kartonowo-gipsowych – podstawowe informacje o montażu
Krawędzi zabudowy nie można narażać na obstukiwanie się podczas użytkowania. Niszczeniu krawędzi zapobiega się wzmacniając je kątownikami aluminiowymi i gładzią szpachlową. Płyty montuje się na sucho, a miejsca połączeń płyt należy zaszpachlować i zeszlifować nierówności. Mocuje się je do metalowego stelaża za pomocą samonawiercających wkrętów w odstępach nie większych niż 25 cm.
Standardowe płyty kartonowo-gipsowe
Płyty kartonowo-gipsowe to różnorodne produkty. Mają kilka cech wspólnych. Ich szerokość zwykle wynosi 1200mm, a długość ok 2,5 – 3 metry. Są wykonane z rdzenia gipsowego, którego powierzchnie i dłuższe krawędzie oklejono okładziną kartonową. Karton pełni rolę zbrojenia wzmacniającego oraz nadaje płytom elastyczność i gładkość. Najczęściej spotykane są płyty w jasnoszarym kolorze.
Płyty do zadań specjalnych
Odmiennym rodzajem płyt są płyty o zwiększonej odporności na wodę, których rdzeń gipsowy zaimpregnowano środkiem hydrofobowym, co zapewnia opóźnione i mniejsze wchłanianie wilgoci. Płyty odporne na wilgoć wyróżniają się zieloną barwą. Mają zastosowanie we wszystkich wilgotniejszych pomieszczeniach. Z kolei płyty kartonowo-gipsowe odporne na ogień mają wbudowaną w gipsowy rdzeń siatkę z włókna szklanego lub gips zmieszany z rozdrobnionym włóknem szklanym. Cechują się czerwonym kolorem lub mają czerwone oznaczenia. Mogą być wykorzystywane do obudowy kominków. Płyty kartonowo-gipsowe termoizolacyjne cechują się zespoleniem z materiałem ociepleniowym, najczęściej styropianem lub z wełną mineralną. Używa się ich do docieplania ścian wewnętrznych i stropów
Wyciszenie domu
Nawet taki mebel jak regał z płyt kartonowo-gipsowych może odrobinę wyciszać wnętrze, o ile wykonano go z płyty akustycznej, na której tylnej stronie przyklejono specjalną tkaninę akustyczną. Płyty akustyczne przeznaczone są do wykonywania okładzin dekoracyjnych oraz dźwiękochłonnych ścian i sufitów. Regał z płyt kartonowo-gipsowych to bez wątpienia funkcjonalna i wpasowująca się we wnętrze dekoracja.
Regał jako ścianka działowa
Dobrym pomysłem na podzielenie pokoju przy zachowaniu użyteczności i wygodę dwóch nowych pokoi jest regał z płyty kartonowo-gipsowej w formie czworoboku. Każda ze stron zabudowy może należeć do innego użytkownika lub pełnić inną rolę. Jeżeli regałem z płyty kartonowo-gipsowej rozdzielamy kuchnię od salony to w części kuchennej regału można umieścić garnki kubki i inne naczynia kuchenne, a w części salonowej telewizor lub książki i bibeloty. Górną część konstrukcji można połączyć z podwieszanym sufitem.
Zalety i wady regałów z płyty kartonowo gipsowej
Regały z płyty kartonowo-gipsowej to lekkie konstrukcje i wytrzymałe. Nadają się do malowania lub tapetowania. Dzięki temu tworzy się niepowtarzalny regał, którego nie ma sklepowej ofercie. Taki regał wykonuje się za pomocą prostych narzędzi. Trzeba regał wzmocnić, jeżeli mają być na nim książki.
Regały z płyt kartonowo -gipsowych doskonale tłumią dźwięki. Trzeba pamiętać, że w trakcie zmiany położenia taki regał może się zniszczyć i nie będzie nadawał się do dalszego użytkowania. Dlatego regał tego typu może stać wyłącznie w jednym miejscu.