Regeneracja siłowników hydraulicznych – na czym polega ten proces?

Regeneracja siłowników hydraulicznych ma na celu przywrócenie pełnej sprawności całemu układowi. Mogą to być różne czynności, m.in. naprawa tłoków lub dławnic. Prawidłowe działania poprzedzone są analizą, która jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, co tak naprawdę zostało uszkodzone.

Siłowniki hydrauliczne – do czego służą?

Zanim jednak zostanie omówiona regeneracja siłowników, należy wspomnieć, czym one tak naprawdę są.

Siłowniki hydrauliczne mają za zadanie dokonać tzw. skoku. Dokładnie chodzi tu o zamianę energii czynnika roboczego na energię mechaniczną ruchu postępowego, kątowego albo krzywoliniowego. Najczęściej mówi się o siłownikach hydraulicznych. Ciekawostką jest to, że jest kilka grup takich siłowników. Oprócz hydraulicznych, dostępne są równeż pneumatyczne elektryczne, jakie stosowane są m.in. na liniach produkcyjnych, przy bramach wyjazdowych.

Rodzaje siłowników hydraulicznych

Siłowniki hydrauliczne można podzielić na kilka grup:

Regeneracja siłowników hydraulicznych – dlaczego do niej dochodzi?

Do regeneracji siłowników hydraulicznych dochodzi na skutek zużycia pewnych elementów. Chyba można śmiało powiedzieć, że każdy, prędzej czy później, będzie musiał się z tym liczyć. Kiedy? Wszystko zależne jest od tego, jak intensywnemu eksploatowaniu poddawane są poszczególne elementy.

Naprawa siłowników hydraulicznych może odnosić się do takich wadliwych elementów, jak tłoki i cylindry. Do ich uszkodzenia dochodzi m.in. na skutek działania zbyt dużego obciążenia. Naprawie mogą zostać poddane również łożyska, które mogą zostać uszkodzone na skutek działania opiłków. Remonty hydrauliki siłowej są koniecznością, jeżeli w całym układzie miało się do czynienia ze zbyt dużym lub zbyt niskim ciśnieniem.

Jak wygląda usługa regeneracji siłowników hydraulicznych?

Etap ten można podzielić na kilka kroków:

  1. Demontaż siłownika.
  2. Oczyszczanie elementów ze wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Tak, aby mieć pewność, że brudne elementy nie wpływają na zakłócenie pracy całego układu.
  3. Honowanie przemysłowe powierzchni wewnętrznej siłownika.
  4. Wymiana łożysk,  wymiana uszczelnień i niekiedy profili aluminiowych.
  5. Wymiana czynnika roboczego lub jego filtracja – wszystko uzależnione jest od indywidualnej oceny osoby, jaka zajmuje się hydrauliką siłową.
  6. Smarowanie siłownika.
  7. Ponowny montaż układu na swoim miejscu.
  8. Sprawdzenie poprawności działania.

Ważne jest to, aby każdy układ hydrauliczny, przed podjęciem jakichkolwiek działań regeneracyjnych, został poddany diagnostyce. Dzięki temu do naprawy będzie można się lepiej przygotować.

Wymiana czy regeneracja siłowników?

W niektórych miejscach można spotkać się z opiniami, że regeneracja układu hydraulicznego, nie przynosi żadnych korzyści, jedynie generując dodatkowe koszta.

Prawdą jest to, że wszystko uzależnione jest od tego, w jakim stanie jest siłownik hydrauliczny. Kierowcy świadomie podchodzą do naprawy maszyn budowlanych, bram, linii produkcyjnych, gdzie takich elementów nie brakuje. Jeżeli do tej pory prace konserwacyjne, regenerujące, były wykonywane systematycznie, wymiana nie będzie konieczna.

Są jednak takie osoby, jakie ignorowały taki proces. W przypadku usterki, układ hydrauliki siłowej może być w opłakanym stanie. Na tyle, że działania regeneracyjne ne są w stanie przynieść oczekiwanych efektów.

To dlatego tak ważna jest kompleksowa diagnostyka, która będzie w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy regeneracja będzie miała jakikolwiek sens.

Exit mobile version