Rekuperacja i fotowoltaika — połączenie idealne?

rekuperacja i fotowoltaika

Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych staje się coraz bardziej opłacalne. Dlatego też połączenie ogniw fotowoltaicznych i montaż rekuperacji staje się coraz bardziej popularnym i jednocześnie najbardziej ekonomicznym i przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem. Dzięki zastosowaniu tych dwóch wysokosprawnych urządzeń inwestorzy mogą nie tylko zaspokoić wszystkie potrzeby grzewcze, ale przede wszystkim znacznie obniżyć rachunki za prąd. Czy fotowoltaika to nadal opłacalne rozwiązanie?

Fotowoltaika — coraz więcej Polaków inwestuje w energię słoneczną

W ciągu ostatnich kilku lat fotowoltaika przechodzi boom. Moc zainstalowanych paneli w 2020 roku wzrosła o 176% w porównaniu z rokiem poprzednim. W 2019 roku do sieci zostało podłączonych ponad 104 000 mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 680 MW. Jednak w samym tylko pierwszym kwartale 2020 r. dodano 42 000 nowych małych firm. Obecnie w Polsce jest 262 300 instalacji odbiorczych o łącznej mocy 1 724,9 MW. Wejście w życie nowelizacji „Prawo OZE” oraz szereg istotnych zmian w systemie dotowania produkcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych miało istotny wpływ na rozwój ogniw fotowoltaicznych.

Co to jest rekuperacja?

Dlatego tradycyjna wentylacja grawitacyjna kojarzy się nie tylko z wychłodzeniem pomieszczeń, co z kolei wpływa na całkowity rachunek za ogrzewanie w zimie, ale również ze wzrostem wilgotności wewnątrz, co jest przyczyną pojawienia się grzyba na ścianie. Zamiast wentylacji grawitacyjnej należy wybrać energooszczędną wentylację pomieszczeń. Montaż rekuperacji jest to jedna z trzech metod (oprócz pomp ciepła, lepszej izolacji ścian i dachów oraz energooszczędnych okien trójskrzydłowych), która pozwala uzyskać niską klasę energetyczną budynku.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła opiera się na ruchu powietrza wytwarzanego przez maszynę zwaną rekuperatorem. To urządzenie pozwala kontrolować ruch powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczenia. Z nagrzanego, ale już wilgotnego powietrza, w którym znajdują się różnego rodzaju zanieczyszczenia oraz CO2 odzyskiwane jest ciepło, które następnie wykorzystywane jest do dogrzewania budynku (sprawność odzysku ciepła poprzez wentylację najlepszego wymiennika ciepła sięga 95%). Jednocześnie do urządzenia napływa strumień świeżego powietrza z zewnątrz.

W ten sposób odzysk ciepła nie tylko utrzymuje wysoką jakość powietrza w pomieszczeniach, ale także ogranicza straty ciepła. Montaż rekuperacji z firmą Elektro Control w naturalny sposób przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie nawet o 40 procent.

Montaż rekuperacji pozwala oddychać powietrzem wolnym od alergenów i kurzu bez konieczności otwierania okien. Jest to ogromna zaleta tego rozwiązania, ponieważ zapobiega niepotrzebnej utracie energii i chroni użytkowników przed szkodliwym dymem, który koncentruje się szczególnie w okresie jesienno-zimowym (co roku w Polsce z powodu złego stanu powietrza ginie ponad 44 000 osób).

Instalacja fotowoltaiczna i rekuperacja

Tworzenie systemów, które pozwolą na znaczną redukcję opłat za energię elektryczną oraz na walkę z globalnym ociepleniem to coraz częściej spotykane rozwiązanie. Jednym z najlepszych wyborów jest montaż rekuperacji oraz fotowoltaika. Taka konfiguracja pozwoli jednocześnie na bezemisyjne produkowanie energii i zapewnienie wysokiej jakości powietrza w pomieszczeniu.

Exit mobile version