Osoby decydujące się na ogrodzenia, zazwyczaj wybierają te metalowe – wykonane ze stali, żelaza lub żeliwa. Odznaczają się one trwałością oraz pięknym wyglądem. Każda rzecz jednak z czasem niszczeje, jeśli się o nią nie dba we właściwy sposób. Dlatego warto pomyśleć o konserwacji ogrodzenia kutego.
Od czego należy zacząć?
Decyzję o rozpoczęciu renowacji ogrodzenia należy podjąć, jeśli temperatura powietrza wynosi od 10 do 25 stopni Celsjusza. Zazwyczaj takie temperatury są już wiosną. Jest to idealna pogoda do wszelkich prac przy ogrodzeniu.
Pierwsze co powinniśmy zrobić, to sprawdzenie stanu podłoża, z jakim mamy do czynienia. Wszelkie dalsze działania będą uzależnione od tego jak bardzo ogrodzenie jest zabrudzone i zanieczyszczone. Jeśli nasza konstrukcja jest jedynie nieznacznie zabrudzona, ponieważ ogrodzenie jest stosunkowo nowe, do jej oczyszczenia wystarczy druciana szczotka oraz papier ścierny. Jeśli mamy jednak do czynienia z rdzą lub łuszczącą się farbą, do czyszczenia należy użyć gruboziarnisty papier lub szlifierkę. Czynność tę należy powtórzyć jeszcze raz wykorzystując drobnoziarnisty papier.
Kolejnymi krokami jest:
- Odtłuszczenie powierzchni roztworem właściwego detergentu.
- Osuszenie powierzchni.
- Odpylenie powierzchni.
- Usunięcie pyłów wilgotną ściereczką.
- Zmatowienie powierzchni papierem ściernym w celu zwiększenia przyczepności farby.
Ochrona i dekoracja metalu
Odnowa metalowego ogrodzenia powinna odbywać się w formie dwufazowej. Pierwszy etap został opisany powyżej. Jest to oczywiście oczyszczanie powierzchni, które jednak powinno zostać połączone z konserwacją. Do tego, należy użyć preparatów ochronnych takich jak farby gruntowe lub podkłady antykorozyjne. Podkład należy rozprowadzić po powierzchni równomiernie przy pomocy pędzla okrągłego lub owalnego. Należy wykonywać czynność tak, aby nie powstały zacieki. Jeśli powierzchnia jest bardzo chropowata, należy preparat należy dwukrotnie.
Kolejnym krokiem czyli drugą fazą jest wybór farby, która nada ogrodzeniu estetyczny wygląd. Oferta jest bardzo zróżnicowana. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Warto w sklepie zapytać o radę specjalistę, z pewnością doradzi w zakupie odpowiedniej farby. Farba powinna zostać nałożona na suchą i czystą powierzchnię. Jeśli wybierzemy farbę akrylową, należy przed użyciem ją dokładnie wymieszać, a czasem nawet rozcieńczyć niewielką ilością wody.
Malować ogrodzenie możemy pędzlem o średnio sztywnym włosiu do mniejszych części konstrukcji lub wałkiem i natryskiem do większych. Dla trwalszego efektu, farbę należy nałożyć na powierzchnie ogrodzenia dwukrotnie.
Do ozdoby ogrodzenia możemy również wybrać jednoskładnikowe dekoracyjne i antykorozyjne farby rozpuszczalnikowe. Takie preparaty można nakładać nawet na nieoczyszczoną powierzchnię.
Źródło: http://stalsklep.pl