Rewolucyjne zmiany w programie Czyste Powietrze. Wsparcie także dla właścicieli mieszkań

zmiany-czyste-powietrze

Do tej pory program „Czyste Powietrze” służył wymianie starych pieców w domach jednorodzinnych. Wkrótce z dofinansowania będą mogli skorzystać także właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych! Co już wiemy o zapowiadanych zmianach? Przekonajmy się.

Alternatywne źródła energii w programie „Czyste Powietrze”

Projekty typu „Czyste Powietrze” są powoływane do życia jako odpowiedź m.in. na nowe przepisy unijne. Komisja Europejska dąży do zredukowania emisji spalin do 55% do 2030 roku. Konieczne jest więc stopniowe, ale zdecydowane zmniejszanie udziału węgla w rynku elektroenergetycznym i ciepłowniczym w krajach członkowskich. Na tych właśnie założeniach opiera się polski program „Czyste Powietrze”, którego celem jest poprawa jakości powietrza i zmniejszenie emisji spalin do atmosfery.

Służy temu m.in. wymiana starych, wysokoemisyjnych kotłów węglowych na alternatywne źródła energii. Takie systemy jak pompy ciepła czy fotowoltaika bazują na źródłach odnawialnych, są więc neutralne dla środowiska. Ich wykorzystanie w gospodarstwie domowym oznacza korzyści nie tylko dla środowiska, ale bezpośrednio także dla inwestorów. Energia odnawialna jest bowiem darmowa, dzięki czemu koszty inwestycji po pewnym czasie się zwracają. Jeżeli chcesz zgłębić temat, przeczytaj artykuł o alternatywnych źródłach energii na stronie innogy Polska.

W ramach programu można uzyskać również dofinansowanie na zakup i montaż kotła gazowego kondensacyjnego, kotła na pellet, ogrzewania elektrycznego, wentylacji z odzyskiem ciepła oraz wymianę okien i drzwi zewnętrznych w budynku.

Aktualnie dotację można przeznaczyć także na zakup energooszczędnych pieców węglowych. Od 2022 roku dofinansowanie nie będzie już jednak ich obejmować. Taka decyzja wynika z wytycznych Komisji Europejskiej oraz uchwał antysmogowych obowiązujących w poszczególnych województwach.

„Czyste Powietrze” – jakie są warunki dofinansowania?

Program „Czyste Powietrze” zakłada dwa progi dofinansowania. Są one uzależnione od dochodów:

Wsparcie może wynosić do 30 tysięcy (dla podstawowego progu) lub 37 tysięcy złotych (dla progu podwyższonego). Dostępne formy dofinansowania to dotacja oraz dotacja na częściową spłatę kredytu bankowego. Wsparcie będzie przyznawane aż do 2030 roku. Budżet programu wynosi 103 miliardy złotych.

Osoby z dochodami powyżej 100 tysięcy złotych mogą liczyć jedynie na ulgę termomodernizacyjną, czyli odliczyć koszty przedsięwzięcia w rocznej deklaracji PIT. Ulga obejmuje m.in. ocieplenie budynku, wymianę źródła ciepła, zamontowanie wentylacji z odzyskiem ciepła, fotowoltaiki oraz innych systemów opartych o alternatywne źródła energii.

„Czyste Powietrze” w mieszkaniach

Aktualnie program „Czyste Powietrze” dotyczy jedynie właścicieli domów jednorodzinnych. Planowane jest jednak rozszerzenie wsparcia także na mieszkania w budynkach wielorodzinnych. „Wiadomo, że smog powstaje nie tylko w zabudowie jednorodzinnej, ale i wielolokalowej. Pracujemy więc nad programem dla takich budynków. Wprowadziliśmy już dwa pilotaże w województwie zachodniopomorskim i dolnośląskim na wymianę „kopciuchów” w zabudowie wielolokalowej” – powiedział w rozmowie z agencją Newseria Biznes Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Projekty pilotażowe mają na celu sprawdzenie, jak duże jest zainteresowanie takimi działaniami. Będą prowadzone do 2024 roku.

Dotacje będą przyznawane na:

Jak podaje Paweł Mirowski, projekt wystartuje na początku roku 2022. Program będzie realizowany przez WFOŚiGW wraz z gminami, a jego budżet wyniesie ok. 2 miliardów złotych. Jeszcze nie wiadomo, czy wnioski będą mogli składać jedynie właściciele poszczególnych lokali, czy może zarówno właściciele, jak i spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe.

Exit mobile version