Rower na osiedlu: jak rozwiązać problem przechowywania?

stojaki na rowery

Rower niesamowicie ułatwia przemieszczanie się po mieście. Niestety – nie zawsze możemy zabrać go do wnętrza budynku, do którego wchodzimy. Jak prawidłowo go zabezpieczyć i czy każdy stojak rowerowy nadaje się do tego zadania? Sprawdźmy!

 Podstawy bezpieczeństwa 

Pierwsza i najważniejsza zasada, jaką powinien zapamiętać właściciel roweru, jest nader prosta. Sprowadza się do jednego, składającego się zaledwie z czterech słów zdania: nie oszczędzaj na zabezpieczeniach. Inwestując w takowe zapomnij o prostych linkach, czy zapięciach typu „kiełbasa”. Są one na tyle proste do sforsowania, że dużo lepszym pomysłem będzie wydatek rzędu 200-300 złotych i zaopatrzenie się w tzw. kłódkę szeklową, czyli u-lock. Można też pomyśleć o zapięciu łańcuchowym, jednak jego ciężar może być dla niektórych osób pewnym problemem.

Efektywność u-locka bierze się nie tylko z jego solidności, ale też z faktu, że mocuje się nim jednocześnie koło i ramę. Wspólnie przypięte do czegoś solidnego sprawiają, że potencjalny złodziej ma mocno utrudnione zadanie.

Praktyczny stojak na rowery, Eco-Market.pl

 Mocuj rower z głową 

Jak się okazuje nie wszystkie stojaki na rowery są bezpieczne. Chcąc, by Twój rower był odpowiednio zabezpieczony, musisz myśleć nie tylko o jego ochronie przed potencjalnymi złodziejami, lecz również przed przypadkowymi uszkodzeniami mechanicznymi. W czym leży problem? W samej konstrukcji niektórych stojaków.

Bezpieczne konstrukcje to takie, które pozwalają nie tylko przypiąć rower, ale też go oprzeć. Ważne jest tym to, by możliwe było spięcie koła razem z ramą (a więc wykorzystanie możliwości wspomnianych wyżej kłódek szeklowych). Przymocowanie samego koła jest o tyle niewystarczające, że zawsze można je odczepić od reszty pojazdu.

Z kolei możliwość oparcia roweru o stojak jest istotne ze względu na ochronę przed przypadkowymi potrąceniami. Jeśli rower nie będzie miał zagwarantowanej stabilności, w momencie jego przewrócenia, czy nawet przechylenia, może dojść do wykrzywienia niektórych elementów. Odpowiednio skonstruowane stojaki rozwiązują ten problem po prostu przez możliwość oparcia o nie roweru i przymocowania ramy w miejscu zapewniającym stabilność.

Mały stojak na rowery na dziecięce rowery, fot. Eco-Market

 Sprawdź mocowanie stojaka 

Niezależnie od ogólnej konstrukcji stojaka na rowery, zwróć uwagę również na sposób, w jaki został on przymocowany do podłoża. Jeśli będziesz mieć wątpliwości w tym zakresie – poszukaj innego miejsca do zaparkowania roweru. Na szczęście jednak większość współcześnie produkowanych stojaków jest tworzona w taki sposób, aby ułatwić mocne osadzenie w podłożu.

Exit mobile version