Rozwój sektora odnawialnych źródeł energii w Polsce

fotowoltaik oze

Rozwój sektora OZE jest jednym z priorytetów polskiego rządu. Zgodnie bowiem z Dyrektywą Unijną, państwa członkowskie powinny stopniowo zwiększać udział energii ze źródeł odnawialnych w całkowitym zużyciu energii oraz w transporcie. W 2020 roku zużycie energii elektrycznej w Polsce po raz kolejny spadło. Produkcja energia z wękla w ogólnym miksie energetycznym spadła do 70%. Wzrosła za to generacja prądu z gazu, wiatru i fotowoltaiki oraz import.

Co to są odnawialne źródła energii?

OZE, czyli Odnawialne Źródła Energii to na przykład: wiatr, promieniowanie słoneczne, opady, pływy morskie, fale morskie i geotermia. Są to źródła, które w przeciwieństwie do konwencjonalnych źródeł energii jak węgiel, gaz czy ropa, są niewyczerpalne i ich wykorzystanie nie ma negatywnego wpływu na środowisko. Wypracowane sposoby pozyskiwania prądu z naturalnych źródeł gwarantują nie tylko bezemisyjną produkcję energii elektrycznej czy cieplnej, ale też niekończące się możliwości wykorzystania.

Najobfitszym źródłem energii odnawialnej, które z powodzeniem możemy wykorzystać jest energia słoneczna. Do powierzchni Ziemi dociera około 5000 razy więcej mocy, niż wynosi zapotrzebowanie ludzkość.

Moc odnawialnych źródeł energii w Polsce z każdym kolejnym rokiem wzrasta w szybkim tempie, czego dowodem są ostatnie lata. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba prosumentów wykorzystujących w Polsce energię elektryczną pozyskiwaną z OZE powiększyła się o ponad 11 000%.

Fotowoltaika w Polsce

Fotowoltaika jest najszybciej rozwijającym się segmentem sektora OZE w Polsce. Rok 2020 był przełomowy! Ubiegły rok to między innymi przekroczenie progu pół miliona instalacji prosumenckich w Polsce a także rekordowa łączna moc zainstalowana na koniec roku wynosząca ponad 4 GW.

Na koniec 2020 roku w Polsce działało 3936 MW instalacji fotowoltaicznych, co oznacza wzrost o 2 463 MW, a więc 200% wzrost rok do roku.

Co oprócz fotowoltaiki?

Farmy wiatrowe i bloki opalane wyłącznie biomasą – to odpowiednio 10% i 5% udziału w miksie energetycznym. Jeśli chodzi o gaz ziemny udział wyniósł 10%. Do produkcji energii elektrycznej wykorzystywane były także elektrownie wodne szczytowo-pompowe, czyli największe w Polsce magazyny energii. Ich znaczenie w całym miksie kształtowało sieę w 2020 roku na poziomie 2%.

Perowskity – przełom na rynku fotowoltaicznym

Dla branży fotowoltaicznej przełomowym wydarzeniem w tym roku było otwarcie pierwszej na świecie fabryki perowskitów. 21. maja 2021 roku, firma Saule Technologies otworzyła we Wrocławiu pilotażową linię produkcyjną perowskitów. Perowskity są elastyczne, ultracienkie i można je drukować. Największą zaletą tej technologii jest to, że wydrukowany materiał można zastosować praktycznie na każdej powierzchni.

Wsparcie dla OZE w Polsce

Polski rząd wspiera na różne sposoby produkcję energii ze źródeł odnawialnych. Dotacje i ulgi zarówno dla osób fizycznych jak i rolników czy przedsiębiorców są doskonałym motorem napędowym OZE. Programy dofinansowań prosumenckich jak “Mój Prąd”, “Czyste Powietrze” czy ulga termomodernizacyjna w dużej mierze przyczyniły się do rozwoju sektora mikroinstalacji. Do tego dochodzą programy przeznaczone dla właścicieli gospodarstw rolnych jak “Agroenergia” oraz dla przedsiębiorców.

Exit mobile version