Rury spawane i bezszwowe różnice i zastosowanie

stal nierdzewna sprzedaż

Rury bezszwowe i spawane, oraz blachy i detale z nich wykonywane, należą do tych elementów, jak szumnie by to nie zabrzmiało, od których zależy funkcjonowanie przemysłu i całej gospodarki. Od ich aktualnej podaży i dostępności zależy funkcjonowanie i rozwój wielu firm krajowych, jak i zagranicznych.

Stalowe rury bezszwowe, czyli jakie?

Ze względu na sposób wykonania, który wklucza w rurze jakiekolwiek połączenia (szwy), wyróżnia je większa wytrzymałość, a to z tej przyczyny, że nie mają punktów słabych, jakie stanowi, nawet najlepszy, szew. Ich wytwarzanie wymaga specjalnej metody nazywanej walcowaniem pielgrzymowym (wynaleziona w Niemczech pod koniec XIX w.). Materiałem wyjściowym nie jest tu blacha, tylko grubościenne tuleje (wlewki) walcowane lub wyciskane na gorąco przesuwane ruchem posuwisto zwrotnym na odpowiednim trzpieniu. Wytrzymałość takiej rury zależy nie tylko od materiału wlewki, ale także od technologii walcowania. Ich kształt niekoniecznie musi być okrągły, rury te mogą mieć też kształty kwadratowe albo wieloboczne.

Zastosowanie rur bezszwowych

Ze względu na swoją wytrzymałość mechaniczną, odporność na korozję i nawet bardzo wysoką temperaturę znajdują zastosowanie w najprzeróżniejszych branżach, np. w instalacjach cieplnych, gazowych, hydraulicznych, są też często ważnymi elementami w konstrukcjach budowlanych, energetycznych, górniczych, chemicznych, poszukiwawczych (otwory wiertnicze), ale także motoryzacyjnych i lotniczych, a nawet meblarskich. Mogą mieć nieraz bardzo dużą średnicę, np. w rurociągach.

Rury stalowe ze szwem

Zawsze mają spoinę, która łączy końce arkusza blachy lub taśmy, z którego rura została wykonana. Ów szew jest właśnie najsłabszym punktem takiej rury. Techniki spawania sa różne, wymienimy przykładowo:

Chcesz się dowiedzieć więcej sprawdź na mtl.com.pl

Exit mobile version