Rusztowania Elewacyjne – Opis i Zastosowanie

rusztowania elewacyjne

Rusztowanie elewacyjne to tymczasowa konstrukcja, która jest niezbędna do wykonywania prac budowlanych, montażowych i instalacyjnych na wysokościach. Jakie są rodzaje rusztowań elewacyjnych, na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru oraz jakie elementy są niezbędne do ich instalacji?

Rusztowania i ich przeznaczenie

W budownictwie używa się rusztowań wielu różnych typów. Dzielimy je m.in. ze względu na rodzaj materiału, z którego są wykonane, a także zastosowanie. Niektóre używa się wewnątrz pomieszczeń, inne wyłącznie na zewnątrz. Część to niewielkie konstrukcje kozłowe, które wykorzystywane są np. do prac montażowych i instalacyjnych. Podobną funkcję pełnią wyposażone w kółka rusztowania jezdne, które w każdej chwili można swobodnie przemieszczać.

Na każdej budowie wykorzystywane są też rusztowania elewacyjne. Pozwalają one na całkowite zabudowanie nimi ścian gmachów, nawet tych bardzo wysokich i zajmujących bardzo dużą powierzchnię. Ten typ rusztowań wykorzystywany jest przede wszystkim przy wznoszeniu budynków. Mogą służyć do prac murarskich, instalacyjnych i wykończeniowych. Wykorzystuje się je również podczas remontów elewacji, termomodernizacji gmachów i różnego rodzaju prac konserwacyjnych na wysokościach. Można je stosować na zewnątrz, a także wewnątrz budowli.  Rusztowania elewacyjne przydają się nie tylko na budowach. Używane są też m.in. w przemyśle konstrukcyjnym, np. stoczniowym, w branży eventowej, a także w czasie konserwacji zabytków.

Rodzaje rusztowań elewacyjnych

W branży budowlanej wykorzystuje się różne typy rusztowań elewacyjnych. Do najpopularniejszych należą  rozwiązania systemowe, czyli takie, które składają się z różnych pasujących do siebie elementów.


alt=”rusztowanie elewacyjne”

Jak wybrać rusztowanie elewacyjne?

Wybór właściwego typu rusztowania będzie zależał przede wszystkim od typu obiektu, przy którym ma ono powstać oraz rodzaju prac, które będą na nim wykonywane. Poszukując konkretnych rozwiązań, weźmy też pod uwagę parametry techniczne. Jednym z najważniejszych jest maksymalne dopuszczalne obciążenie rusztowania. Rusztowania elewacyjne ramowe zwykle przystosowane są do obciążeń podestu rzędu 200 kg/m2. Taka nośność będzie wystarczająca do większości prac. W razie potrzeby obciążenie rusztowania można zwiększyć, skracając szerokość pomostów oraz zmniejszając ich liczbę w pionie.

Inny ważny parametr to maksymalna wysokość rusztowania. W zależności od wybranego systemu rusztowanie elewacyjne może mieć maksymalną wysokość od 15 do 60 metrów. Tę wysokość można często zwiększyć, konieczne będzie jednak do tego wykonanie specjalnych obliczeń statycznych, które pozwolą zdecydować o urządzeniu końcowym konstrukcji. Im większa dopuszczalna wysokość rusztowania, tym jego koszt będzie wyższy.

Planując postawienie rusztowania, uwzględnijmy także głębokość pomostu. Optymalne rozwiązanie to 70 cm, choć na rynku dostępne są też konstrukcje rusztowań z płytszymi pomostami, a także znacznie głębszymi. Pomosty o głębokości 110 centymetrów sprawdzą się zwłaszcza w przypadku, gdy chcemy składować na nich materiały budowlane. Kolejna kwestia techniczna to długość pomostu. Optymalnym rozwiązaniem są podesty o długości 2,5 metra. Dłuższe elementy pozwolą na zastosowanie mniejszej liczby ram lub wsporników, ale są mniej wygodne w montażu i zmniejszają maksymalne obciążenie pojedynczego podestu.

Wybierając rusztowanie elewacyjne, warto też zwrócić uwagę na rodzaje połączeń. Do wyboru mamy rozwiązania wykorzystujące zapadki, które zapewniają szybki montaż bez konieczności używania dodatkowych narzędzi, a także połączenia klinowe i zaciskowe, które są trudniejsze montażu, ale zapewniają większą sztywność i stabilność rusztowania.

Montaż rusztowania

Rusztowanie elewacyjne to nie tylko rama, pomosty, stężenia i elementy łączne. Tego typu rusztowanie wyposażone jest też w szereg dodatkowych elementów. Do jego montażu niezbędne będą przede wszystkim podstawy śrubowe, które umożliwiają wypoziomowanie rusztowania oraz osadzenie go na stabilnym podłożu. Drugi równie istotny element to specjalne kotwy, za pomocą których rusztowania elewacyjne przymocowuje się do obiektu. 

Inne elementy dodatkowe to poręcze, poręcze pośrednie i krawężniki, których rolą jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz dodatkowe usztywnienie konstrukcji, a także schody oraz drabinki, umożliwiające przemieszczanie się między poziomami rusztowania. Rusztowanie można też wyposażyć w spusty gruzu, wciągarki i wysięgniki transportowe, a także daszki ochronne oraz siatki i plandeki. Do wyboru mamy też podesty z różnych materiałów i o różnej długości.

Dodatkowe elementy, w które można wyposażyć rusztowanie, to także ramy korygujące wysokość, wsporniki rozszerzające, które umożliwiają zwiększenie głębokości rusztowania, dźwigary przejściowe służące do omijania przeszkód oraz np. ramy, które wykorzystywane są do otaczania występów.

Warto wiedzieć, że rusztowania mogą instalować wyłącznie osoby z odpowiednimi uprawnieniami. Takie kwalifikacje uzyskuje się po odbyciu 80-godzinnego szkolenia. Rusztowania elewacyjne, których pomosty zlokalizowane są na wysokości co najmniej 1 metra, muszą być wyposażone w balustrady oraz krawężniki. Przed przystąpieniem do użytkowania rusztowania należy jeszcze przeprowadzić jego odbiór techniczny, którego dokonuje kierownik budowy lub inna uprawniona osoba. Pamiętajmy również, że rusztowania powinny przechodzić przeglądy techniczne przynajmniej raz w miesiącu oraz każdorazowo po wystąpieniu silnego wiatru lub opadów atmosferycznych.

Kup lub wynajmij

Zakup rusztowania to duży wydatek. Dlatego wykonawcy różnego rodzaju prac budowlanych często decydują się na wynajem rusztowań – sprawdź cennik wynajmu https://ekspres-rusztowania.pl/rusztowania-elewacyjne. W sieci działa wiele firm oferujących tego typu usługi. To dostawcy, którzy są w stanie odpowiedzieć na zapotrzebowanie realizatorów zarówno dużych, jak i niewielkich inwestycji. Najłatwiejszy sposób, by poznać szczegółowe informacje na temat ich oferty to wysłanie zapytania za pośrednictwem formularza kontaktowego. To najlepszy sposób na dobranie rusztowania, które będzie dopasowane do Twoich potrzeb. Przed jego wysłaniem musisz tylko wyrazić odpowiednie zgody dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych. Jak wyrazić taką zgodę? Klikając przycisk pod formularzem. Dane osobowe, a także np. adres ip będą przechowywane wyłącznie w celu obsługi Twojego zapytania.


Exit mobile version