Rusztowania i szalunki – pod strzechy

Odkąd Polska weszła do Unii Europejskiej i odkąd możemy korzystać ze środków unijnych nasz kraj stał się jednym wielkim placem budowy. Naprawiamy lub budujemy praktycznie wszystko: autostrady, mosty, tunele, nowe gmachy, domy jedno i wielorodzinne. Najwięcej inwestycji realizuje się przy tworzeniu infrastruktury drogowej, która ma logiczny priorytet nad inwestycjami komunalnymi czy społecznymi. Najpierw trzeba zbudować drogę, żeby móc dojechać z materiałami budowlanymi czy sprzętem budowlanym na zaplanowaną budowę kąpieliska czy stadionu. Powstały lub powstają drogi, tunele, mosty, które ułatwiają budowanie przeróżnych obiektów przyjaznych i skierowanych na potrzeby społeczeństwa.

Do realizacji wszystkich wspomnianych wcześniej inwestycji potrzebny jest nowoczesny sprzęt budowlany zarówno inżynieryjny jak również, technologiczny i inny sprzętowy, gdzie rusztowania i szalunki mają znaczącą pozycje.

Taki sprzęt dominuje na wielkich budowach, gdzie las dźwigów, żurawi, fragmentów konstrukcji ścian i bloków betonowych otoczonych rusztowaniami lub popodpieranych podporami stropowymi i szalunkami, dominuje w perspektywie otaczającego nas Krajobrazu.

Zdążyliśmy się przyzwyczaić do widoku dużych budynków, które ściśle okalają rusztowania budowlane czy do widoku dużych inwestycji, w tworzeniu których ogromne znaczenie mają szalunki ścienne i szalunki stropowe.

Nasuwa się pytanie jak to wygląda na mniejszych inwestycjach, realizacjach budynków jednorodzinnych i takich gdzie młode małżeństwo zaciągając duży kredyt, boryka się z wybudowaniem własnego domu.
Z naszej obserwacji wynika, że bywa różnie bo z jednej strony widzimy często obraz budownictwa jednorodzinnego opartego na starych technologiach i dyktacie budowlanych firm wykonawczych bazujących na starych nawykach i przyzwyczajeniach, z drugiej strony wiele młodych inwestorów nastawia się na zgłębianie nowych technologii i jest w stanie poświęcić sporo czasu, żeby dokładnie sprawdzić czy rachunek ekonomiczny nie sugeruje skorzystać z nowych rozwiązań. Wbrew pozorom kalkulacja jest bardzo prosta i szybko pokazuje korzyści wynikające z zastosowania szalunków i rusztowań systemowych. Wynajęcie szalunku systemowego na kilkanaście dni załatwia temat fundamentu czy stropu i zastępuje zużycie coraz droższego drewna, które po demontażu nadaje się tylko na spalenie w ognisku czy prowizorycznym piecyku. Czas wykonania nowoczesnego szalunku jest niewspółmiernie krótszy a jakość powierzchni betonowej nieporównywalna. Jakość uzyskanej, gładkiej powierzchni często powoduje, że nieotynkowany strop czy ściana staje się bardzo atrakcyjnym elementem architektonicznym.

W przypadku rusztowań oszczędności są jeszcze większe. Korzystanie z rusztowania w trakcie prac budowlanych i wykończeniowych pozwala znacząco zmniejszyć koszty budowy.

Rusztowanie fasadowe pozwala na ciągłą i bezpieczną pracę, bez konieczności przestawiania drabin, kozłów itp. co bezpośrednio przekłada się na czas pracy. Stosowanie rusztowania wpływa również na jakość wykonywanych prac. Duża powierzchnia robocza, podesty z perforacją antypoślizgową, które stają się powoli standardem rusztowania, dają bardzo wysoki komfort pracy i poczucie bezpieczeństwa, w związku z tym, pracujący na rusztowaniu robotnik, całą swoją uwagę może skupić na właściwym wykonywany powierzonej mu pracy.

Wykorzystanie nowoczesnego sprzętu w procesie budowlanym nawet niezbyt dużych obiektów np. budynków jednorodzinnych jest z pewnością ekonomicznie uzasadnione, natomiast w znacznej mierze uwarunkowane jest umiejętnościami ekip budowlanych. Sprawna brygada posiadająca wiedzę i doświadczenie w składaniu szalunków, może w błyskawiczny sposób wykonać fundamenty a potem stropy i podobnie rusztowanie w rękach fachowców to świetne narzędzie zmniejszające pracochłonność prowadzonych prac na wysokości .

Rusztowania i szalunki są już popularne na budowach budynków jednorodzinnych i będą coraz powszechniejsze na małych budowach, dzięki przytoczonym wyżej argumentom, oraz dzięki dużej konkurencji wśród oferentów tego sprzętu, co wpływa na obniżanie cen za wynajem, a także dzięki coraz większym wymaganiom jakościowym inwestorów.

Opracowali: Grzegorz Sztobryn i Zenon Sztobryn z firmy PIONART.

Exit mobile version