Samodzielne urządzanie wnętrza

samodzielne urządzanie wnętrza

Urządzanie wnętrza w domu

Kupno lub wynajęcie mieszkania/domu wiąże się z urządzeniem wnętrza. Bywają oferty lokali urządzonych, jednak nigdy nie ma gwarancji, że czyjś gust odpowiada wyczuciu estetycznemu najemcy lub nowego właściciela. Jeżeli w danym miejscu, mamy mieszkać dłuższy czas, to chcemy poczuć, że jesteśmy u siebie i wnętrze musi się nam podobać. Urządzenie wnętrza z pomocą biura projektowo-architektonicznego to spory wydatek. Samodzielne urządzanie wnętrza to możliwość wprowadzania do pomieszczenia tego, co odpowiada gustowi domowników. Każdy z nas ma swój gust i wie, co się mu podoba w trendach urządzania wnętrz, a co uważa za kiczowate i niewarte uwagi.

Samodzielne urządzanie wnętrza – pomocnicze blogi

Na temat urządzania wnętrz, stylów, wykorzystania poszczególnych mebli, kolorystyki w internecie dostępnych jest kilkadziesiąt poradników, a ponadto sklepy oferujące meble i dodatki do wnętrz prowadzą blogi poradnikowe. W aranżacji wnętrza najważniejsze jest to, aby mieszkanie było funkcjonalne i miłe dla oka. Musi też być dopasowane do osobistych potrzeb użytkowników. Samodzielne urządzanie wnętrza powinno skupić się na uniwersalności. Trzeba założyć, że potrzeby domowników będą w ciągu lat będą ulegały zmianom.

Ulubiona kolorystyka

Białe ściany to niewątpliwie przeżytek. Są niefunkcjonalne i nie tworzą miłej atmosfery. Nadają się jedynie do mieszkań, w których domownicy mają centralne ogrzewanie, nie mają dzieci i większość dnia spędzają poza domem. Biel pasuje do różnych stylów, co jest atutem tego koloru. Największą wadą jest niepraktyczność przejawiająca się w szybkim brudzeniu się białych ścian. We wnętrzarskiej modzie zdecydowanie króluje kolor. Barwy sprawiają, że przestrzeń nabiera charakteru. Żółta barwa w salonie czy w pokoju dziecka dodaje energii i sprzyja kreatywnym umysłom. Odcień powinien być stonowany, ponieważ zbyt intensywna żółć może powodować rozdrażnienie. Natomiast optymalna kompozycja sprawi, że przestrzeń stanie się atrakcyjna i przyjazna dla użytkownika. Dobrym pomysłem jest delikatna zieleń, czyli kolor natury, który doskonale komponuje się z drewnianymi meblami. Zieleń wprowadza do wnętrza spokój i harmonię – przestrzeń staje się ciepła i miła. Samodzielne urządzanie wnętrza zaczyna się od planowania kolorów, od wyobrażenia sobie, jak będą wyglądały gotowe pomieszczenia.

Meble i styl

Kolejnym etapem samodzielnego urządzania wnętrza jest wybranie odpowiednich mebli i stylu, w jakim zaaranżowane będą pokoje, kuchnia i łazienka. Projektanci wnętrz polecają kilka modnych stylów: minimalistyczny, skandynawski, glamour, rustykalny lub prowansalski. Nie trzeba sztywno trzymać określonych konwencji – można łączyć różne style, czy ich elementy i stworzyć dzięki temu wnętrze eklektyczne lub awangardowe. Aby dobrać meble, najpierw trzeba wykonać pomiar pomieszczenia i zapoznać się ze specyfikacją techniczną mebli. Najlepiej wybierać meble funkcjonalne i praktyczne, np.: kanapę z funkcją spania, regał półotwarty (część półek jest otwartych, część zamkniętych), czy rozkładany stół.

Zasada dobierania dodatków

Dodatki tworzą charakter wnętrza. Najważniejsze jest, aby nie przesadzić z ich ilością, ponieważ powinny uzupełniać wnętrze, a nie go zdominować. Nadmiar dodatków i ozdób tworzy niepotrzebny chaos, który zakłóca funkcjonowanie w niewielkim mieszkaniu. Ozdobą na ścianę mogą być obrazy, zdjęcia w ramkach, zegar, fotokalendarze, kwietniki, a nawet półki z ładnymi dekoracjami. Piękną ozdobą każdego wnętrza są rośliny, które nie tylko zachwycają swoją urodą, ale także poprawiają wilgotność powietrza i tworzą fantastyczny mikroklimat.

Pożądanym dodatkiem jest także dywan, który dodaje wnętrzu przytulności i klasycznego wyglądu. Dla osób mających czworonożnych pupili, czyszczenie dywanu może być kłopotliwe. Bogaty świat dodatków ułatwia samodzielne urządzanie wnętrza i sprawia, że przestrzeń staje się przyjazna dla wszystkich domowników i gości.

Exit mobile version