Koparki gąsienicowe to wydajny sprzęt do robót ziemnych. Służy do wykonywania szerokiego zakresu robót ogólnobudowlanych i drogowych, w tym rekultywacji, wycinki drewna i rolnictwa.
Ten typ maszyny reprezentowany pod linkiem https://machineryline.pl/-/koparki-gasienicowe–c167, użytkowane przy rozbiórkach budynków oraz przy realizacji akcji ratowniczych. Koparki gąsienicowe charakteryzują się nie tylko dużą mocą i wydajnością, ale również prostym urządzeniem, minimalnymi wymaganiami w zakresie konserwacji i napraw.
Przeznaczenie i konstrukcja koparek gąsienicowych
Przeznaczenie koparek gąsienicowych:
- wykopaliska;
- układanie wykopów pod układanie różnych rurociągów;
- wydobywanie;
- załadunek materiałów sypkich na wywrotki;
- tworzenie rowów w trakcie budowy dróg;
- niszczenie zbędnych i starych budynków;
- czyszczenie zbiorników z mułu.
Koparka gąsienicowa składa się z następujących części:
- rama jezdna z gąsienicami;
- podstawa platformy;
- jednostka napędowa;
- układ hydrauliczny;
- kabina dla operatora;
- wysięgnik;
- łyżka.
Przemieszczanie się sprzętu odbywa się za pomocą gąsienic. W zależności od modelu może ich być 2, 4 lub 8. U podstawy gąsienic koła nośne i napędowe. Taśma składa się z połączonych ze sobą części, może mieć różne szerokości i długości. Im więcej gąsienic ma pojazd, tym lepsza jego przejezdność.
Podwozie napędzane silnikiem hydraulicznym i przekładniami. Obrotnica i wysięgnik poruszają się w przestrzeni za pomocą specjalnego hydromechanizmu. Nowoczesne wersje wyposażenia specjalnego w stanie wykonać pełny obrót stanowiska operatora wraz z wysięgnikiem i łyżką. To rozwiązanie konstrukcyjne prowadzi do znacznego wzrostu wydajności takich modeli.
Silniki do koparek gąsienicowych występują w dwóch rodzajach – wysokoprężnym i elektrycznym. Jednostka napędowa umieszczona na obrotowej platformie. Dbając o komfort operatora, kabiny wyposażono w fotele fizjologiczne, które zapewniają wystarczającą ilość miejsca na stopy. Ściany kabiny wykonane ze szkła o wysokiej wytrzymałości, co poprawia widoczność i ułatwia zarządzanie sprzętem. Długość wysięgnika koparki gąsienicowej zależy bezpośrednio od jej wielkości, mocy i przeznaczenia.
Klasyfikacja i wybór koparek gąsienicowych
Istnieje wiele klasyfikacji koparek gąsienicowych opartych na różnych cechach:
- Ilość łyżek. Istnieją modele jedno- i wielołyżkowe. Pierwsze to bardziej wszechstronne opcje, które służą do załadunku materiałów i kopania ładunku. Modele z wieloma łyżkami są bardziej wyspecjalizowane i służą do kopania rowów i wykopalisk.
- Typ silnika. Istnieją modele z jednostką napędową elektryczną lub wysokoprężną.
- Kształt łyżki. Istnieją opcje wyposażenia specjalnego z prostą łopatą lub łyżką budowlaną. W pierwszym przypadku, przy wyborze skał, korpus roboczy w stanie się rozwinąć. Łyżka budowlana jest pojemniejsza.
- Według rodzaju podwozia. Może być normalnie rozszerzony lub wydłużony. Druga wersja wyposażenia specjalnego przeznaczona jest do jazdy w terenie.
Przy zakupie koparki gąsienicowej należy zwrócić uwagę na następujące parametry techniczne sprzętu:
- wymiary;
- ładowność;
- pojemność łyżki;
- wydajność;
- głębokość i średnica wykopu;
- wysokość rozładunku
Kupując koparkę gąsienicową należy pamiętać, że sprzęt można wyposażyć w dodatkowy sprzęt roboczy. Dostępne różne opcje – młot hydrauliczny, zrywak i nożyce hydrauliczne.