Spieki kwarcowe to prawdziwy aranżacyjny hit w kuchniach, łazienkach i salonach – na czym polega ich fenomen?

Urządzając łazienkę, kuchnię czy salon, szukamy materiałów, które przetrwają wiele lat bez konieczności remontu, są ponadczasowe, a jednocześnie reprezentacyjne. W końcu współczesna łazienka jest często eleganckim pokojem kąpielowym, a kuchnia elementem większej przestrzeni, połączona z jadalnią i salonem. Dziś przedstawimy Wam prawdziwy aranżacyjny hit, który sprawdzi się we wszystkich tych wnętrzach! Mowa o spiekach kwarcowych. Warto dowiedzieć się na ich temat więcej.

Dlaczego spieki kwarcowe to uniwersalny materiał do aranżacji wnętrz? 

Spieki kwarcowe to okładziny wielkoformatowe. Mają różnorodną strukturę i mogą imitować zarówno kamień, beton, jak i drewno czy metal. Różnorodność wykończenia wiąże się z procesami technologicznymi produkcji tych płyt. Otóż są one wypalane w piecach w temperaturze ok. 1200 stopni. W ten sposób są hartowane na różne warunki i można je uznać za uniwersalną okładzinę do wielu wnętrz. To alternatywa dla gresów, które powstają w podobny sposób, jednak mają mniejsze rozmiary.

Spieki kwarcowe składają się z pigmentów ceramicznych, skał granitowych czy iłów łupkowych. Ponieważ są płytami z naturalnych materiałów wpisują się w trend eko. Co ważne przeznaczone są do stosowania zarówno jako okładziny ścienne, jak i podłogowe. Na ich uniwersalność wpływają także właściwości. Warto podkreślić, że nasiąkliwość spieków kwarcowych może sięgać od 0,1 do 0,3%, zatem jest bardzo niska. To powoduje, że świetnie sprawdzają się nie tylko w pomieszczeniach suchych, ale również tych o podwyższonej wilgotności, jak kuchnia i łazienka. Ich eleganckie wykończenie sprawia, że wykonana z nich podłoga czy ściana dodaje wnętrzu prestiżu. Co jeszcze warto wiedzieć na temat właściwości spieków kwarcowych? Otóż nie płowieją pod wpływem promieniowania UV, zatem mogą świetnie się prezentować przez wiele lat.

Łatwo utrzymać je w czystości i zachować ich nienaganny wygląd, ponieważ nie mają porowatej powierzchni i są odporne na działanie detergentów. Spieki kwarcowe tworzą duże jednolite powierzchnie, co ogranicza ilość stosowanych fug. Do takich materiałów można stosować estetyczne, cienkie fugi.     

Jakie zastosowanie mogą mieć spieki kwarcowe? Poznaj inspiracje! 

Spieki kwarcowe to znacznie więcej niż tylko okładzina ścienna czy podłogowa. Bardzo dobrze sprawdzą się do wykończenia blatów w kuchni. Tworzą trwałą i odporną na uszkodzenia, a także wysoką temperaturę powierzchnię. Są też odporne na wahania temperatury i ta cecha sprawia, że obudowa kominka ze spieków kwarcowych to naprawdę dobry pomysł. Nowoczesne kominki często są częścią domu jako alternatywne źródło ogrzewania. Pięknie prezentują się w przestronnych salonach. Wykorzystanie spieków kwarcowych jako wykończenia ściany nad kominkiem sprawia, że w tym miejscu nie będą pojawiać się nieestetyczne pęknięcia.

Do tego płytki nie będą zmieniały koloru pod wpływem temperatury. Wpadające promienie słońca także nie spowodują zmiany ich barwy. Jeżeli chcesz sprawić sobie kominek czy biokominek w domu i szukasz sposobu na wykończenie ściany czy obudowę kominka, sprawdź realizację i zainspiruj się. Spieki kwarcowe można z powodzeniem dopasować do każdej nowoczesnej aranżacji, zarówno loftowej, skandynawskiej, jak i high-tech. Warto wiedzieć, że spieki kwarcowe ze względu na trwałość, ale też niewielką grubość mogą zostać użyte nawet jako okładziny szafek.

Stworzą elegancką strefę umywalkową z umywalką nablatową, a nawet strefę prysznicową z kabiną typu walk in. Są nie tylko nienasiąkliwe, ale i antypoślizgowe. Świetnie sprawdzą się także w przypadku stosowania ogrzewania podłogowego. Teraz już wiesz, dlaczego to hit aranżacyjny. Spraw sobie elegancki wystrój mieszkania ze spiekami kwarcowymi.         

Exit mobile version