Sposoby na ocieplenie poddasza domu jednorodzinnego

Dom powinien być miejscem przytulnym i ciepłym, zapewniać komfort mieszkania o każdej porze roku. Ocieplenie domu warto zacząć od poddasza, ponieważ jest to bardzo ważny element termicznej izolacji budynku. Pomaga utrzymać ciepło w pomieszczeniach w sezonie zimowym i chłód w lecie. Odpowiednie materiały przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii obniżeniem rachunków za ogrzewanie lub klimatyzację. Istnieją różne sposoby na ocieplenie poddasza.

Zalety ocieplenia poddasza pianka poliuretanową otwartokomórkową

Wybór odpowiedniego ocieplenia poddasza zależy od wielu czynników, np.: parametry termiczne, koszt, trwałość i łatwość montażu. Pianka pur to jeden z najlepszych sposobów ocieplenia poddasza , a w konsekwencji całego budynku. Spełnia podstawowe oczekiwania klientów – ma bardzo dobre właściwości ociepleniowe i dużą trwałość. Jej niewątpliwą zaletą jest brak mostków termicznych. Nawet jeżeli doszłoby do zalania pianki poliuretanowej otwarto – komórkowej to po wysuszeniu odzyskuje swoje parametry. Pianka nie wydziela żadnych zapachów, jest nietoksyczna i obojętna chemicznie. Utrzymuje swoje właściwości termoizolacyjne przez minimum 15 lat i zapewnia wysoką paraprzepuszczalność.

Na istniejące podłoże

Znakomita przyczepność sprawia, że pianka poliuretanowa otwarto – komórkowa może być natryskiwana na istniejące podłoże – drewno, beton, dachówkę ceramiczną, konstrukcje stalowe. Jest przeznaczona do stosowania nie tylko na nowych budynkach, ale także jako materiał podnoszący parametry cieplne przegród budowlanych, w budynkach remontowanych i modernizowanych. Jednym słowem można powiedzieć, że jest uniwersalnym materiałem ocieplającym.

Natrysk pianki

Znajomość wymagań izolacyjnych budynków ma fundamentalne znaczenie dla izolacji.
Proces nakładania pianki poliuretanowej otwarto – komórkowej polega na natryskiwaniu wymaganej ilości warstw. W ten sposób uzyskuje się oczekiwaną grubość izolacji. Warstwa musi wyschnąć przed nałożeniem kolejnej. Jest to konieczne, aby zapobiec silnym reakcjom egzotermicznym, które mogłyby wpłynąć na jakość pianki. Należy zauważyć, że im większa grubość pianki, tym lepsza izolacja. Grubość natrysku musi być większa niż grubość krokwi. Zapobiega to tworzeniu się mostków termicznych i powoduje lepsze wyciszenie hałasu z zewnątrz budynku. Grubość materiału nie ma ujemnego wpływu na przyczepność do podłoża. Sposób nakładania pianki pokazany jest na:  ocieplenie poddasza pianką.

Wełna mineralna na hulający wiatr pod dachem

Za 30% strat cieplnych odpowiedzialne jest źle zaizolowane poddasze. Prowadzi to do wychłodzenia domowej przestrzeni i znacząco wpływa za wzrost rachunków za energię. Wiatr hulający pod dachem można skutecznie zablokować. Izolacja poddasza pianką lub inną metodą zapewnia ochronę budynku i domowników przed zimnem. Wełna mineralna pozwala na zatrzymywanie powietrza i zapobieganie utracie ciepła. Rolkę wełny mineralnej układa się wzdłuż belek i pokrywa folią paroizolacyjną. Wełna mineralna powinna być wystarczająco gruba, aby spełnić wymagania izolacyjne i zapewnić domostwu właściwe warunki termiczne. Materiały izolacyjne, takie jak wełna muszą być zabezpieczone przed wilgocią.

Ocieplenie poddasza celulozą

Bardzo wydajnym materiałem izolacyjnym na poddasze jest celuloza. Polega na wdmuchaniu celulozy (sproszkowanej lub granulowanej) w przestrzenie między belkami dachu. Celuloza pochodzi z przetworzonej miazgi drzewnej i ma w pełni zadowalające właściwości izolacyjne. Materiał musi być równomiernie rozprowadzony i co pewien czas rozprowadzany w miejscach, gdzie powstają ubytki. Wadą celulozy jest podatność na zalania i parę wodną – pod ich wpływem może ona utracić część swoich właściwości izolacyjnych. Jest to produkt pochodzenia organicznego, co wiąże się z ryzykiem wystąpienia grzybów i pleśni.

Najlepszym materiałem izolacyjnym na poddasze jest pianka poliuretanowa otwarto – komórkowa jest trwała i szybka w nałożeniu.

Exit mobile version