Sprawdź, czy można wyłączyć pompę ciepła poza sezonem grzewczym

Koniec sezonu grzewczego i wysokie temperatury skłaniają właścicieli pomp ciepła do czasowego wyłączenia urządzeń. Instalatorzy ten ruch zdecydowanie odradzają, twierdząc, że praca pomp powietrze-woda wiosną i latem tylko z pozoru jest zbędna. Kto ma rację? Sprawdź, zanim popełnisz błąd. 

Wyłączenie pompy ciepła a prawidłowe parametry urządzenia

Pompa ciepła służy utrzymaniu ciepła wewnątrz domu w układach CO i CWU i działa niezależnie od warunków atmosferycznych. Zaawansowane urządzenie, dzięki precyzyjnemu programowaniu jest całkowicie bezobsługowe, a w razie konieczności może być zarządzane zdalnie. O jego parametrach decyduje moment instalacji i pierwszego uruchomienia, stąd pompy ciepła nie należy montować samodzielnie. Wybierając urządzenie z oferty  https://www.tauron.pl/dla-domu/urzadzenia/ogrzewanie/pompa-ciepla, instalację pompy ciepła przeprowadzą przeszkoleni specjaliści. To rozsądne rozwiązanie. Prawidłowo zaprogramowane urządzenie grzewcze będzie dostosowane do warunków charakterystycznych dla konkretnego budynku i preferencji jego użytkowników. 

Precyzyjne programowanie całkowicie wyklucza możliwość wyłączenia pompy ciepła. Długotrwały postój urządzenia, mimo że producenci zabezpieczają je, w logice pracy programując polecenie samoistnego rozpoczęcia pracy o różnych porach i w różnych warunkach, może spowodować m.in. częściowy lub całkowity reset programowanych parametrów, uszkodzenia w trakcie rozruchu i tzw. zastanie zaworów. 

Dlaczego dochodzi do wyłączenia pompy ciepła? 

Wyłączenie pompy ciepła poza sezonem grzewczym nie powinno mieć miejsca. Dlaczego zatem dochodzi do takich sytuacji? Wielu korzystających z takiego urządzenia grzewczego jest zdania, że jego praca w okresie wiosennym i letnim jest zbędna. Wysokie temperatury zewnętrzne bardzo szybko prowadzą do nagrzania się ścian budynku i dodatkowe ogrzewanie jest niepotrzebne. Tymczasem praca pompy ciepła powietrze-woda nie ogranicza się wyłącznie do ogrzewania budynku. Urządzenie, nawet jeśli pozostaje w stanie spoczynku, przeprowadza niezbędne funkcje testowe. Zasilanie elektryczne jest więc niezbędne.

Pompa ciepła poza sezonem grzewczym – czy jest ekonomiczna?

Użytkownicy pomp ciepła są zdania, że poza sezonem grzewczym generują one wyłącznie straty. Tymczasem urządzenia z oferty TAURON wykazują bardzo wysoką efektywność i doskonale współpracują z instalacją fotowoltaiczną z oferty https://www.tauron.pl/dla-domu/urzadzenia/fotowoltaika. Dodatkowo, dzięki zaawansowanej automatyce, możesz wskazać zakres temperatury zewnętrznej pracy pompy ciepła, co w praktyce oznacza wskazanie granicy, po której przekroczeniu urządzenie samodzielnie odłącza ogrzewanie CO i nie zużywa energii elektrycznej. 

Dla prawidłowego działania pompy ciepła konieczne jest zainstalowanie jednostki zewnętrznej w odpowiednim miejscu, tj. mało nasłonecznionym. Wówczas czujnik temperatury wykorzystywany do procesów technologicznych pompy zdecyduje o wyłączeniu urządzenia w momencie, kiedy budynek rzeczywiście będzie nagrzany przez słońce.

Exit mobile version