Stacja trafo lub trafostacja, to bardziej potoczne niż formalne określenia stacji transformatorowych. Należy jednak zauważyć, że granice te „zacierają się„ i wymienione terminy niekiedy stosowane są również w formalnej dokumentacji.
Największą grupę stanowią stacje transformatorowe wykorzystywane do przetwarzania energii o wyższym napięciu na poziom niższego napięcia. Wśród wszystkich stacji dominują obiekty SN/nN i SN/SN. Zgodnie z prawem budowlanym takie obiekty podlegają obowiązkowym przeglądom.
Przeglądy stacji trafo
Stacje trafo powinny być systematycznie sprawdzane pod kątem sprawności i stanu poszczególnych elementów. Kontrole są niezbędne w celu minimalizowania ryzyka awarii. Rekomendowany czas pomiędzy oględzinami i/lub przeglądami wynosi od 6 do 24 miesięcy. Przeważnie przeglądy stacji transformatorowych wykonuje się co roku (przeglądy roczne). Czym grozi brak przeglądu? Sankcjami karnymi, awarią, a nawet pożarem stacji. Jak informuje na swojej stronie firma Wasztan, jeden z jej klientów dwukrotnie przekonał się jakie problemy wiążą się z zaniechaniem tego obowiązku.
Za pierwszym razem doszło do spalenia transformatora i części urządzeń. Mimo takiego doświadczenia klient nie zmienił swojego podejścia do regularnych badań i ponownie kolejny transformator uległ uszkodzeniu z powodu braku serwisu. Wszystkim tym awariom można było zapobiec, gdyby właściciel dbał o serwis i regularne naprawy. Brak przeglądu może skutkować tym, że ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania jeśli dojdzie do awarii urządzeń lub obiektu który podlega temu ubezpieczeniu.
Kto może pracować przy stacjach transformatorowych?
Takie zadania mogą wykonywać wyłącznie specjaliści, którzy mają odpowiednie świadectwa kwalifikacji i doświadczenie. Dokumenty te zawierają wyszczególnienie rodzajów czynności, które może realizować dany wykonawca, a także wzmiankę o poziomie napięcia, przy którym może on pracować.
Jeśli chodzi o większość działań przy urządzeniach energetycznych, to przeważnie muszą być wykonywane przez co najmniej dwie osoby i na podstawie pisemnego polecenia. W przypadku prac związanych ze stacjami transformatorowymi warto stawiać na firmy, które się w tym specjalizują, a nie wykonują takie zlecenia sporadycznie. Usługi związane ze stacjami i instalacjami silnoprądowymi powinni oferować fachowcy z doświadczeniem. Wybór firmy do przeglądów lub napraw stacji transformatorowych warto dokonać w oparciu o referencje wykonawcy i opinie o jego firmie. Należy mieć świadomość, że wybór niesprawdzonego wykonawcy (z najtańszą ceną usług) może w konsekwencji spowodować uszkodzenie urządzeń energetycznych, wypadek, bądź niewykonanie zamierzonego zadania.