Stal zbrojeniowa jest materiałem powszechnie używanym przy budowie domu i innych budynków. Pręty zbrojeniowe znajdują się zazwyczaj w co najmniej kilku elementach budowli i stanowią jej ważny, wręcz kluczowy element. Warto zainwestować w taką stal, która całkowicie spełni nasze oczekiwania, a jednocześnie nie nadszarpnie budżetu niebotyczną ceną. Ile kosztuje stal zbrojeniowa i jak wybrać odpowiednią? Podpowiadamy w niniejszym artykule!
Zbrojenie budowlane dokładnie opisane w projekcie
W każdym projekcie budowlanym znajduje się dokładne zestawienie informacji na temat stali zbrojeniowej – to konieczny aspekt, który pomoże nam zaplanować dokładnie prace i rozpocząć je, gdy nadejdzie odpowiednia pora. Zawarty w dokumencie zestaw informacji powie nam dokładnie, jak wielu drutów zbrojeniowych potrzebujemy, jaka powinna być ich długość, średnica, kształt; oszacuje również ich cenę.
Projekt powinien określić też klasę oraz gatunek stali, z której mają być wykonane druty zbrojeniowe. Co ważne, w każdym projekcie należy zawrzeć zarówno stal konstrukcyjną dotyczącą całego domu, jak i jego poszczególnych elementów. Dzięki temu możemy rozłożyć koszty poprzez kupowanie stali zbrojeniowej potrzebnej tylko na konkretny, najbliższy etap budowy – obejmujący fundamenty, słupy, schody czy stropy.
Sprawdź: Stal zbrojeniowa JFK GROUP
Pojedyncze pręty zbrojeniowe czy gotowe szkielety i siatki z prętów zbrojeniowych?
Informacje zawarte w precyzyjnym projekcie budowlanym pozwolą nam złożyć zamówienie na określone pręty zbrojeniowe – przycięte do odpowiedniego wymiaru i właściwie powyginane. Istnieje również opcja zamówienia potrzebnej ilości stali i samodzielnego obrobienia jej na placu budowy, jednakże powinniśmy wówczas kupić przynajmniej dziesięć procent więcej stali zbrojeniowej, niż zakłada projekt. Bez odpowiedniego sprzętu obróbka stali jest niezwykle trudnym zadaniem, w związku z czym bez wątpienia musimy liczyć się z odpadkiem pewnej części materiału.
Jedną z alternatyw jest też oczywiście zakup nie tylko gotowych, obrobionych prętów zbrojeniowych, ale również takich, które są już połączone w szkielety bądź siatki zbrojeniowe. Siatki te wykorzystuje się w budowie domów jednorodzinnych; składają się na nie cienkie pręty, które zgrzewa się w miejscach połączenia. Konstrukcje tego typu są trudne do wykonania na budowie ze względu na pracochłonność takiego przedsięwzięcia, więc robi się je zwykle w miejscach dysponujących zgrzewarkami, np. hutach czy hurtowniach.
Co jest potrzebne oprócz prętów zbrojeniowych?
Pręty zbrojeniowe nie są jedyną rzeczą, jaka będzie nam potrzebna na placu budowy. Ważnym elementem jest na przykład drut wiązałkowy, tj. miękki i cienki drut stalowy, który łatwo pozwala połączyć pręty zbrojeniowe w jedną konstrukcję. Kolejnym elementem są podkładki dystansowe, których celem jest zachowanie odpowiednich relacji pomiędzy stalą a betonem i zabezpieczenie prętów przed korozją oraz szkodliwością wysokiej temperatury. Aby ochrona była pełna, należy wykonać przynajmniej dwucentymetrową otulinę. Najlepiej sprawdzi się ta wykonana z tworzywa sztucznego bądź zaprawy cementowej. Podkładki dystansowe z tworzywa wyglądają zwykle jak krążki z wyciętym otworem, w którym umieszcza się pręt zbrojeniowy. Podkładka betonowa jest z kolei rodzajem małego klocka z dwoma zatopionymi, stalowymi drutami. Dzięki owym drutom możemy przywiązać podkładkę do pręta zbrojeniowego.
Profesjonalne doradztwo – z pytaniem zwróć się do producenta
Stal konstrukcyjna to szeroki temat, który może budzić wiele wątpliwości i rodzić mnóstwo pytań. Decydując się na taką inwestycję, zastanawiamy się na przykład, ile kosztuje, który z produktów najlepiej spełni nasze oczekiwania etc. Jest jednak wiele pytań technicznych, na które najlepiej odpowie nam producent stali budowlanej. Często zwracamy się z różnymi pytaniami do ekspertów z danej branży lub osób, które za takowych się podają. W przypadku takich inwestycji najlepszą decyzją będzie jednak kontakt bezpośrednio z producentem zbrojeń budowlanych, którego oferta zainteresuje nas najbardziej.
JFK Group – producent stali budowlanej
Jednym z producentów zbrojeń budowlanych wiodących prym w branży jest JFK Group. Firma ta dysponuje nowoczesną zbrojarnią o doskonałym wyposażeniu, która dzięki swojej wszechstronności jest w stanie wychodzić naprzeciw zróżnicowanym oczekiwaniom swoich klientów. To nie tylko najwyższa jakość i elastyczność w podejściu do klienta, ale również – co ważne – atrakcyjne, konkurencyjne ceny.
Gdzie zasięgnąć informacji?
JFK Group to firma realizująca zamówienia na terenie całej Polski. To producent zbrojeń budowlanych o wieloletnim doświadczeniu i fachowej kadrze. Choć firma działa przede wszystkim na Śląsku, może realizować zamówienia z całego kraju. Jeżeli zależy nam na solidności i jakości, warto wybrać właśnie JFK Group. Aby zapoznać się z pełną ofertą firmy, warto zajrzeć na https://www.jfkgroup.pl/.