Produkcja przemysłowa tanich mebli z nie najlepszych jakościowo materiałów sprawiła, że mieszkania są urządzone podobnie. Zgubił się indywidualizm. Pomimo tego, że oferta meblarska jest ogromna i panuje zasada „dla każdego coś dobrego”, to ludzie zatęsknili za tradycją i wyjątkowymi rzeczami, które rodzinną pamiątką, bądź kojarzą się z miłymi chwilami z przeszłości. Projektanci wnętrz wykorzystują perełki polskiego designu z minionych dziesięcioleci i łączą je ze współczesnymi meblami, tworząc fantastyczną mieszankę zwaną stylem vintage.
Czym jest styl vintage?
Styl vintage został zainspirowany potrzebą odnalezienia we współczesnym mieszkaniu rzeczy wyprodukowanych kilkadziesiąt lat temu, które charakteryzują się wysoką jakością materiałów, wykończenia i ciekawym wzornictwem. Takie rzeczy jak komoda, szafa, fotele, stół czy bibeloty mogą być początkiem nowej stylizacji mieszkania. Przed wstawieniem starego mebla należy poddać go renowacji, ponieważ styl vintage nie polega na postawieniu w pokoju zniszczonej rzeczy, która nie poprawia wyglądu pomieszczenia. Odświeżone starsze meble doskonale uzupełniają nowoczesną aranżację, dodając wnętrzu niepowtarzalnego charakteru i odrobiny oryginalności. Nie należy znosić do domu wszystkiego, co zakupi się na pchlim targu. Styl vintage nie polega na rozstawianiu staroci po całym mieszkaniu i na robieniu z domu graciarni. Jego celem jest łączenie elementu sprzed lat z obecnym wzornictwem. Wystarczy jeden mebel lub pojedyncza dekoracja, aby stworzyć wnętrze w stylu vintage. Mebel sprzed lat powinien charakteryzować się ponadczasowością, oryginalnym wzornictwem i estetycznym wyglądem. Styl vintage mogą tworzyć także elementy sztuki ludowej, które wciąż są przechowywane w wielu domach. Pora na ich wyeksponowanie i pokazanie światu, jak pięknymi są rzeczami.
Współczesne meble vintage
Jeżeli ktoś nie dysponuje meblami odziedziczonymi po przodkach, a chce urządzić pomieszczenie w stylu vintage, to może skorzystać ze współczesnej produkcji mebli, dodatków, czy sprzętów RTV stylizowanej na styl dawny. Można kupić nawet lodówkę, która wyglądem będzie przypominała sprzęt babci, a w środku będzie naszpikowana najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi. Produkowane są komody, szafy, stoły, krzesła, łóżka, dywany, lampy i drobiazgi nawiązujące do dawniejszej stylistyki.
Urządzanie mieszkania w stylu vintage
Pierwsza dekada lat 90-tych charakteryzowała się wyrzucaniem starych mebli i wymianą na nowoczesne. Nikt wtedy nie przypuszczał, że ćwierć wieku później meble i wszystkie dodatki mieszkaniowe z PRL-u wrócą do łask i będą stanowiły inspirację dla aranżacji mieszkania. Ceramikę, szkło, porcelanę z PRL-u można bez trudu nabyć przez internet. Aby znaleźć meble w stylu retro należy rozpocząć od dokładnego przeszukania mieszkania, strychu i piwnicy. Czasem można tam znaleźć prawdziwe skarby, które wystarczy jedynie odnowić. W nowoczesnym wnętrzu pięknie prezentują się dawne drobiazgi, np.: talerzyki, figurki, karaki, kryształowe kieliszki, czy owiane legendą szklanki musztardówki.
Vintage- przyjazne dla środowiska.
Styl vintage jest tani i przyjazny dla środowiska. W końcu używa się ponownie rzeczy wyprodukowanych przed wieloma laty, odkrywając ich możliwości aranżacyjne. Starej komody nie wyrzuca się na śmietnik, tylko wykorzystuje ponownie, tyle, że w innym wnętrzu. Innymi słowy- postępuje się zgodnie z zasadami recyklingu- na nowo wykorzystuje się wysłużone przedmioty. W Polsce bardzo popularne są kredensy i stoły w wysokim połyskiem, tapicerowane fotele na toczonych nóżkach, lekkie stoliki kawowe z podkutymi blachą nóżkami, drewniane stoliki, kwietniki. Nawet starego grzejnika żeliwnego nie trzeba wyrzucać, wystarczy pomalować go an intensywny kolor, np.: czerwony, a pokoju dodatkowo położyć dywan w klasyczne wzory. Stare meblościanki również wracają do łask. Są trwałe, błyszczące, znacznie pojemniejsze niż obecnie produkowane meble. To praktyczne rozwiązanie pod każdym względem.
Ten łapacz snów na ścianę jest piękny! Jeśli chodzi o vintage, ja jestem fanką ceramiki Włocławka