Styropian na poddasze

Nieodłącznym elementem budownictwa energooszczędnego jest właściwa termoizolacja ścian. Najczęściej stosowaną metodą ocieplania jest przy tym metoda lekka – mokra nazywana ETICS (External Thermal Insulation Composite) w której najpopularniejszym materiałem izolacyjnym jest styropian. Jak ją poprawnie stosować?

Wykonanie docieplenia metodą ETICS polega na obłożeniu ścian zewnętrznych warstwą styropianu, pokrycie go warstwą ochronną i wykończenie tynkiem lub okładziną elewacyjną. Takie działanie zwiększa ochronę cieplną budynku i znacznie ogranicza wydatki na jego ogrzewanie w zimie i chłodzenie w lecie, a przy okazji nadaje nowy wygląd elewacji. Prace dociepleniowe najlepiej wykonywać przy bezdeszczowej pogodzie, gdy temperatura powietrza jest wyższa niż 5 oC.

[box_info]Etap 1. Przygotowanie podłoża[/box_info]

Przed przystąpieniem do nich należy sprawdzić stan elewacji i właściwie przygotować ściany. Podłoże powinno być równie, czyste i nienasiąkliwe. Warto również zwrócić uwagę na przyczepność i nośność tynków, które są już na ścianie. Przyczepność możemy sprawdzić poprzez opukiwanie młotkiem. Odparzone fragmenty tynku należy usunąć i uzupełnić te miejsca zaprawą wyrównującą. Nośność możemy sprawdzić przy pomocy ostrego narzędzia poprzez zarysowanie ściany. Mocne, nośne podłoże jest trudne do uszkodzenia. W budynkach, które nie były tynkowane, z reguły nie są potrzebne specjalne zabiegi przygotowujące podłoże do ocieplenia.

Docieplenie ścian to również dobry moment na położenie dodatkowej instalacji elektrycznej, przewodów antenowych czy telefonicznych, które możemy ukryć pod warstwą styropianu.

[box_info]Etap 2. Przyklejenie styropianu na ścianę[/box_info]

Jeśli uporaliśmy się już z podłożem, kolejnym krokiem jest przyklejenie styropianu do ściany. Prace zaczynamy od narożnika. Nadmiar styropianu przycinamy. Na płytę nakładamy klej, który powinien być przygotowany według wskazań producenta. Styropian możemy przymocować mechanicznie wykorzystując do tego celu kołki.

[box_info]Etap 3. Zbrojenie i tynkowanie[/box_info]

Na styropian przyklejamy specjalny klejem, siatkę z włókna szklanego. Zadaniem zbrojenia jest zabezpieczenie elewacji przed występowaniem na jej powierzchni rys wywołanych różnicami temperatur. Siatka nie jest jednak odporna na działanie czynników  atmosferycznych, dlatego warto położyć na nią cienką warstwę tynku dekoracyjnego, który chroni elewację przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także poprawia wygląd elewacji budynku.

Tak położony na styropian gwarantuje zmniejszenie wydatków na ogrzewanie. Należy jednak pamiętać, że efekt termomodernizacji uzależniony jest także od rodzaju materiału użytego do wzniesienia ścian: im więcej ciepła przez nie ucieka, tym bardziej opłacalne będzie ich docieplenie (i odwrotnie).

Exit mobile version