Taras na dachu

W miastach coraz trudniej o kontakt z naturą. Co prawda urbaniści projektując przestrzeń miejską wydzielają w niej miejsca na parki, w których można poobcować z przyrodą, jednak to nie to samo co wypoczynek we własnym ogrodzie. Na zatłoczonych ulicach pną się w górę wysokie budynki zabierając przestrzeń na oddech. Robi się ciasno, a zielone płuca miast zdają się być coraz bardziej zabetonowane. Pozostaje wyjazd na łono natury, wyprowadzka z miasta, tam, gdzie zieleni nie brakuje lub budowa domu z ogrodem. Wysokie ceny ziemi sprawiają jednak, że nie każdy może sobie pozwolić na zakup dużej działki budowlanej, na której mógłby zbudować dom otoczony dużym ogrodem. Zgodnie z powiedzeniami „natura nie znosi próżni” i „potrzeba matką wynalazków” istnieje pewne, alternatywne rozwiązanie, które w ostatnich latach zyskuje na popularności. To tarasy na dachach budynków. Aktualnie tarasy na dachach spotkamy nie tylko w nowoczesnych apartamentowcach czy biurowcach, ale coraz częściej w prywatnych domach, w których projekt od początku zakładał budowę takiego tarasu, jak również w starszym budownictwie. Coraz częściej właściciele tzw. pudełkowych domów powstałych pod koniec ubiegłego wieku dostrzegają potencjał w płaskich połaciach swych domów i wykorzystują przestrzeń na zagospodarowanie jej zielenią i kompletem mebli wypoczynkowych.

Do budowy takiego tarasu warto się jednak odpowiednio przygotować.

Taras na dachu, a formalności prawne

Płaski dach znajdujący się najczęściej nad garażem stanowi świetne miejsce na taras. Jego adaptacja na potrzeby użytkowe nie jest jednak tak łatwa, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Oprócz prac budowlanych, w realizacji przedsięwzięcia należy wziąć pod uwagę aspekty prawne. Jeżeli taras ma powstać na zbudowanym już jakiś czas temu dachu, o planach należy poinformować właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej (np. starosta, wojewoda, Powiatowy lub Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego)  zwracając się jednocześnie z prośbą o wydanie pozwolenia na budowę. Następnie należy wykonać nowy projekt budynku uwzględniający planowaną inwestycję i wraz z wydanym pozwoleniem na budowę, ekspertyzami i harmonogramem prac budowlanych dostarczyć go do urzędu.

 Taras na dachu garażu – budowa 

Dach nad garażem, na którym pierwotnie nie planowano budowy tarasu prawdopodobnie ma typową konstrukcję, dla której nie przewidziano obciążenia w postaci mebli ogrodowych czy roślin. Aby nadawał się do większej eksploatacji, a jego konstrukcja nie zagrażała użytkownikom dach należy wykonać na zasadzie tzw. dachu odwróconego, w którym  warstwa termoizolacji znajduje się nad warstwą zabezpieczającą przed przenikaniem wody. Jeżeli wszystkie warstwy zostały dobrze położone czas na wykończenie tarasu. Do wyboru mamy papę, płyty betonowe, kamień, a także płytki ceramiczne, drewno i deski kompozytowe, które w przeciwieństwie do trzech pierwszych propozycji nie nagrzewają się pod wpływem słońca i nie wymagają impregnowania. Ważnym elementem konstrukcji nowego dachu jest sposób odprowadzania wody opadowej. W celu właściwego odprowadzania wody deszczowej poziom podłogi dachu zaadaptowanego na taras powinien znajdować się niżej niż poziom podłóg we wnętrzu budynku oraz być nachylony pod kątem ok 3º. Należy wykonać również dwa wyloty lub jeden wylot i jeden przelew awaryjny.

Płaskie dachy w starszym budownictwie przeżywają renesans. Wzorem nowoczesnej architektury przekształcają się w tarasy pełne zieleni, ziół, kwiatów, na których miło jest wypić poranną kawę. Do inwestycji warto się jednak odpowiednio przygotować, bo z pozoru nieskomplikowana konstrukcja może przysporzyć więcej problemów niż pożytku, a przecież każdemu inwestorowi zależy na tym, by móc korzystać z uroków tarasu bezpiecznie i o każdej porze roku.

źródło zdjęć: z500.pl, archeton.pl, dobredomy.pl, najlepszedomy.pl, archipelag.pl

Exit mobile version