Na początku lat 90-tych ludzie masowo wyrzucali meble wyprodukowane w poprzednim systemie, w PRL-u i zastępowali je nowym wyposażeniem. Zmieniał się świat i zmieniały się meble w mieszkaniach. Na rynek wchodziło nowe wzornictwo, w Polsce pojawiły się zagraniczne produkty.
Po niemal trzech dekadach III Rzeczypospolitej, projektanci i dekoratorzy wnętrz obserwują zaskakujący trend – tęsknotę za wzornictwem i użytecznością mebli PRL-u. Wyposażenie wnętrz z tego okresu wraca do łask, a markowe produkty osiągają wysokie ceny i stają się przedmiotami kolekcjonerskimi. Następuje powrót do stylistyki i niektórych mebli minionego systemu. Unowocześnione wzory, lepszej jakości materiały, dobry marketing, sprawiły, że powrót wzornictwa z PRL-u okazał się sukcesem. Jedynym z mebli, które po latach wracają do łask jest półkotapczan.
Czym był półkotapczan?
To inaczej „łóżko schowane w szafie , półce lub regale”. To połączenie półki i tapczanu. Niezawodny sposób na zaoszczędzenie miejsca w pokoju w ciągu dnia. Na noc wyjmowało się tapczan z półki, w dzień składało. Niektóre półkotapczany miały jeszcze składane biurko. Był to bardzo funkcjonalny mebel, który wystarczył za prawie całe wyposażenie młodzieżowego pokoju. Wystarczyło dostawić szafę na ubrania. Nie dziwi powrót półkotapczanów, ponieważ są one funkcjonalne. W małym mieszkaniu to naprawdę dobre rozwiązanie pozwalające na oszczędność miejsca. Były częścią meblościanki.
Współczesne półkotapczany
Obecnie produkowane półkotapczany różnią się od swoich poprzedników. Zyskały na estetyce. Łóżka chowane są w regałach. Po złożeniu łóżka mebel wygląda jak komoda lub elegancki regał. Półkotapczan sprawdzi się w niewielkiej sypialni, gdzie nie ma możliwości postawienia na stałe szerokiego łóżka. Sprawdza się także w pokoju dziecięcym. Jest dobrym rozwiązaniem dla studentów, którzy wynajmują niewielkie mieszkania i uwolnienie dziennej części przestrzeni w pokoju jest kwestią wygody i komfortowego życia. Wśród kolorów półkotapczanu dominuje biel i jasne kolory drewna. Dzięki jasnym kolorom pasują do każdego wnętrza, mają ogromny potencjał aranżacyjny. Półkotapczan sprawdzi się jako dodatkowe łóżko dla gości. Mają specjalny mechanizm zabezpieczający przed przypadkowym otwarciem przez dzieci.
Mebel prosty i funkcjonalny
Półkotapczan to przedmiot przeznaczony dla osób, które cenią prostotę i funkcjonalność. Nowoczesne wzornictwo i prosta forma to idealne rozwiązanie dla osób, które nie lubią przepychu i źle czują się, kiedy w pomieszczeniu jest za dużo mebli. Funkcjonalność półkotapczanu polega głównie na tym, że rozkłada się go do spania, a w ciągu dnia nie zajmuje miejsca w pokoju i nie powoduje przesytu nadmiarem rzeczy. To mebel przeznaczony dla zwolenników minimalizmu i porządku. Jest szybki i prosty w rozłożeniu. W ciągu kilku chwil pokój dzienny przekształca się w komfortową sypialnię. Do wyboru są półkotapczany w wersji jednoosobowej lub dwuosobowej.
Wersja dla dzieci
Na rynku obecne są kolorowe półkotapczany, które znakomicie sprawdzą się w pokoju dziecięcym lub młodzieżowym. W przypadku modeli dziecięcych można dokupić specjalne barierki zabezpieczające. Półkotapczany wyposażone są w pasy zabezpieczające, którymi przypina się pościel przed schowaniem łóżka. Dzięki pasom nie trzeba szukać dodatkowego miejsca na pościel.
Niektóre modele półkotapczanu posiadają kilka górnych szafek i półek, dzięki czemu mebel jest funkcjonalny i praktyczny. Półki mogą tworzyć domową bibliotekę, służyć do przechowywania przyborów szkolnych i zeszytów lub wszelkich drobiazgów. Ułatwiają utrzymanie porządku w pokoju. Modele młodzieżowe mają kolorowe uchwyty w barwach kontrastujących z kolorystyką całości mebla.
Radość z powrotu półkotapczanu odczują nie tylko osoby, które pamiętają ten mebel z czasów swojej młodości. Jego walory zaczynają doceniać młodzi klienci, którzy dostrzegają w nim przede wszystkim funkcjonalność i ciekawy sposób na urządzenie niewielkiego pokoju. Półkotapczan jest wygodny jak kanapa, a zajmuje mniej miejsca.