Twój wymarzony dom

budowa domu krok po kroku

Posiadanie własnego domu to marzenie wielu osób, ale niewiele z nich zdaje sobie sprawę, że budowa domu jednorodzinnego to prawdziwe wyzwanie, nie tylko finansowe. Postawienie domu to proces, który może trwać kilka lat i wymaga sporego wysiłku.

Dlatego zanim rozpocznie się budowę, dobrze jest zaplanować wszystkie wydatki oraz załatwić niezbędne formalności.

 Dziennik budowy to podstawa 

Jeszcze przed przystąpieniem do wykopania fundamentów należy założyć dziennik budowy, jest to urzędowy dokumentem, który zawiera wszelkie informacje z przebiegu robót budowlanych oraz innych zdarzeń zachodzących w trakcie wykonywania prac. Jest to obowiązkowy element, który wymagany jest przez prawo. Warto posiadać także osobisty notatnik czy segregator, w którym przechowywać będziemy wszelkie faktury, paragony oraz dodatkowe informacje, które mogą być potrzebne po zakończeniu budowy. Dzięki przechowywaniu dokumentów (których podczas stawiania domu jest naprawdę sporo) w jednym miejscu, unikniemy niepotrzebnego stresu i nerwów.

 Wybór projektu i uzyskanie pozwolenia na budowę 

By budowa domu jednorodzinnego mogła się rozpocząć, musimy dysponować projektem budynku. Posiadając decyzję o warunkach zabudowy możemy zgłosić się do biura architektonicznego po indywidualny projekt lub wybrać jeden z bezpłatnych, gotowych projektów. Gdy mamy wybrany projekt oraz promesy przyłączeniowe konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę, którą wydaje starostwo.

 Rozpoczęcie budowy 

Kiedy wszelkie formalności prawno-urzędowe mamy załatwione, możemy w końcu ruszyć z budową domu jednorodzinnego. Zazwyczaj zależy nam na jak najszybszym rozpoczęciu budowy, jednak czasami lepiej trochę odczekać, ponieważ termin realizacji może wpływać na jakość budynku. Najlepszym terminem do rozpoczęcia prac jest wczesna wiosna lub jesień. Decydując się na rozpoczęcie inwestycji wiosną, mamy szansę na ukończenie stanu surowego przed nadejściem zimy, jednak nadmierne tempo prac, sprzyja omijaniu przerw technologicznych, wpływając tym samym na jakość budynku. Rozpoczęcie prac jesienią wydłuża proces budowy, ale jednocześnie zapewnia przestrzeganie terminów, gwarantując właściwe wiązania betonu czy tynków.

 Budowa domu jednorodzinnego wymaga cierpliwości, ale daje ogromną satysfakcję 

Podczas budowy domu jednorodzinnego musimy uzbroić się w cierpliwość oraz przygotować na rozmaite problemy, które mogą pojawić się w trakcie realizacji inwestycji. Rzadko kiedy budowa kończy się w planowanym terminie, ponieważ po drodze napotykamy często rozmaite problemy, które wydłużają proces. Watro także przygotować się na nieplanowane wydatki, które nierzadko pojawiają się podczas realizacji. Jednak oficjalny moment zakończenia budowy oraz przeprowadzka do własnego domu rekompensuje stres poniesiony w trakcie budowy. Pamiętajmy zatem, że liczy się efekt a nie tempo prac i czasem warto odczekać kilka dni lub tygodni dłużej, by na długie lata cieszyć się bezawaryjnym i solidnym domem.

Exit mobile version