Układanie kostki brukowej – etapy pracy

Układanie kostki brukowej

Zastosowanie kostki brukowej jest coraz bardziej powszechne, podobnie jak montaż obrzeży trawnikowych dla wykończenia ogrodowej aranżacji. Czy wiesz, jak przebiega układanie kostki brukowej krok po kroku? Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie i gdzie sprawdzi się ono najlepiej?

 

Kostka brukowa – z czego wynika jej popularność?

Kostka brukowa zyskała ogromną popularność jako jeden z częściej wybieranych materiałów do tworzenia podjazdów, chodników czy utwardzania innych powierzchni użytkowych. Kostka brukowa jest materiałem uniwersalnym i nie jest zbyt kosztowna, co sprawia, że jest rozwiązaniem dostępnym dla wszystkich. Kostki występują w kilku wersjach kolorystycznych, co pozwala na dopasowanie jej do każdej aranżacji. Za jej wyborem przemawia także łatwy montaż, który na niewielkich przestrzeniach można wykonać nawet w ciągu jednego dnia.

Układanie kostki brukowej – etapy

Pierwszym etapem układania kostki brukowej jest wytyczenie odpowiedniej powierzchni zgodnie z przygotowanym projektem. Projekt pozwala na oszacowanie ilości potrzebnego materiału oraz kosztów całego przedsięwzięcia. Na wytyczonym obszarze przeprowadza się tzw. korytowanie i profilowanie terenu. Chodzi tu o usunięciu humusu i przekopanie ziemi na głębokość w granicach 25-50 cm. Wykip oczyszcza się z korzeni, wyrównuje, a następnie zasypuje cienką warstwą pospółki lub piasku.

Jednym z ważniejszych etapów układania kostki brukowej jest wykonanie podbudowy. To od niej zależy trwałość nawierzchni. Podbudowa wykonywana jest z naturalnych kruszyw i mieszanek żwirowo-piaskowych. Po wykonaniu podbudowy należy wykonać obrzegowanie nawierzchni z wykorzystaniem obrzeży chodnikowych lub palisadowych. Kolejnym krokiem jest wykonanie podsypki, czyli warstwy, której zadaniem jest odpowiednie osadzenie kostek i zniwelowanie różnic w ich wysokości. Dopiero po ukończeniu tych wszystkich kroków, można przystąpić do właściwego układania kostki brukowej. Spoiny pomiędzy nimi wypełnia się piaskiem lub drobnym grysem. Ostatnim krokiem jest zagęszczanie nawierzchni przy wykorzystaniu zagęszczarki z płytą wibracyjną.

Jakich narzędzi potrzebujesz, by ułożyć kostkę brukową?

Układanie bruku wymaga zastosowania różnych narzędzi. Specjalistycznym narzędziem jest tzw. zagęszczarka. Jeśli kostka ma pokryć sporą powierzchnię, konieczna będzie także koparka i chwytaki podciśnieniowe do przenoszenia dużych płyt. Konieczne jest posiadanie długiego metra lun niwelatora. Oprócz narzędzi specjalistycznych, przydadzą się także proste narzędzia ręczne, które znajdą się w każdym przydomowym warsztacie czy garażu – szpadel, taczki czy poziomica. 

Czy warto postawić na kostkę brukową?

Układanie kostki brukowej jest stosunkowo łatwym zadaniem. Jeżeli nie posiadasz doświadczenia, możesz wybrać usługi brukarskie – wyspecjalizowana firma posiada wszystkie potrzebne urządzenia, nie będziesz więc musiał martwić się o ich zakup czy wynajem. W ofercie takich form znajduje się też montaż siatki ogrodzeniowej czy montaż płyt trawnikowych. Kostka brukowa sprawdzi się na każdej posesji, bez względu na jej charakter. Jest trwała, wytrzymała, a do tego wygląda niezwykle estetycznie i atrakcyjnie. Warto zwrócić uwagę na odporność kostki brukowej na czynniki atmosferyczne, a także na inne czynniki potencjalnie szkodliwe. Walory estetycznie ułożonej nawierzchni sprawiają, że coraz chętniej wybieramy kostkę do wyłożenia podjazdów pod domami prywatnymi. Jeśli szukasz pomysłu na stylowe wykończenie aranżacji, układanie kostki brukowej da doskonałe efekty.

Exit mobile version