Ukończyłeś budowę domu? Sprawdź, jakie ogrodzenie wybrać

zakończenie budowy domu

Ogrodzenie domu to element, którego nie może zabraknąć. Chroni przed wchodzeniem na posesję osób niepożądanych, ogranicza ryzyko włamania, jak też zapewnia większą prywatność. Jeśli właśnie ukończyłeś budowę domu, zorientuj się, jakie ogrodzenie powinieneś wybrać, aby dobrze spełniało swoją funkcję. Sprawdź, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę, wybierając ogrodzenie swojej posesji.

Po pierwsze: trwałość oblicówki i przęseł

Ogrodzenie musi być wykonane z takich materiałów, które będą odporne na czynniki atmosferyczne, takie jak mróz, śnieg, deszcz czy ostre słońce. Najmniej wytrzymałe jest pod tym kątem naturalne drewno europejskich gatunków, choć i tu istnieją metody zwiększenia ich trwałości poprzez odpowiednią impregnację. Często wybieraną opcją, która zasługuje na uwagę (za sprawą niskich kosztów i wysokiej dostępności) są siatki i słupki ogrodzeniowe. Tym, którzy chcą zaoszczędzić czas, mogą spodobać się panele ogrodzeniowe ze stali. Wśród najmodniejszych są te w odcieniu antracytu – do zamówienia w sklepie stal-jaromin.pl/stal.

Po drugie: spójność wizualna ogrodzenia ze stylistyką bryły

Ogrodzenie musi być spójne z bryłą budynku, jego elementami, małą architekturą ogrodową, jak również z okolicą i sąsiednimi posesjami. Wtedy prezentuje się najlepiej. W przypadku klasycznej stylistyki dobrym wyborem mogą być oblicówki elementów murowanych wykonane z klinkieru, cegły bądź kamienia łupanego. Przęsła można wykonać z żeliwa, kompozytu lub drewna. Jeśli chodzi o akcenty wizualne, sprawdzą się nie tylko łuki, ale również elementy żeliwne kute (na przykład motywy kwiatowe). Do takich realizacji pasują kolory czarne, brązowe i czerwone, ale również odcień piaskowy, beżowy czy ciemnozielony. Natomiast nowoczesne budownictwo ze szkła i stali będzie świetnie współgrało z ogrodzeniem utrzymanym w kolorze antracytowym lub białym. Do minimalistycznych, nowoczesnych i pozbawionych zdobień realizacji sprawdzą się również elementy w postaci blachy lub metalowych przęseł.

Po trzecie: dopasowanie do elementów architektury

Wybierając kolorystykę, kształt, rodzaj i materiał ogrodzenia, weź pod uwagę również takie elementy budynku, takie jak: barwa elewacji, odcień stolarki okiennej i drzwiowej oraz kolor dachu.

Po czwarte: poziom prywatności

Jedni potrzebują większego poczucia prywatności i odcięcia od sąsiadów, inni zaś chcą mieć poczucie jedności i chcą, aby ogrodzenie stanowiło element płynnego przejścia pomiędzy własnym ogrodem a przestrzenią publiczną. W przypadku tych drugich dobrym wyjściem będzie zainteresowanie się ogrodzeniem ażurowym, które pozwala zajrzeć do ogrodu sąsiadom i przechodniom, a także na bieżąco kontrolować, co też dzieje się na ulicy. Natomiast w przypadku osób, którym zależy na większej intymności, dobrze sprawdzi się ogrodzenie pełne, murowane z cegły lub klinkieru, z przęsłami wykonanymi z drewna. Pozwoli dobrze odciąć się od wścibskich spojrzeń sąsiadów czy przypadkowych przechodniów. Warto jednak mieć tę świadomość, że pełne ogrodzenie wizualnie ogranicza przydomową przestrzeń oraz dostęp światła dziennego – nie tylko w przypadku okien, ale również ogrodu.

Exit mobile version