​Umywalka lub brodzik z konglomeratu – czy warto postawić na taki produkt? Wady i zalety umywalek „granitowych”

Każdy, kto remontował lub urządzał łazienkę, wie, jak ważny jest wybór odpowiednich materiałów. Od ich jakości zależy nie tylko estetyka, ale i funkcjonalność łazienki. Wśród nowoczesnych rozwiązań, które zdobywają serca inwestorów, znalazł się konglomerat mineralny. Z tego innowacyjnego materiału powstają umywalki, brodziki, a nawet całe wanny. Czy faktycznie warto postawić na armaturę łazienkową z tego surowca?

Konglomerat mineralny – co to jest i jak powstaje?

Pierwsze skojarzenie z konglomeratem? Solidność i naturalność. Konglomerat mineralny to nic innego jak połączenie naturalnych, sproszkowanych minerałów z żywicami. Konglomeraty powstają z różnych minerałów, między innymi z granitu, kwarcu, marmuru lub ich mieszanek. Z tego też względu umywalki z konglomeratu są potocznie nazywane umywalkami granitowymi.

Połączenie sproszkowanego kamienia i żywicy pozwala na uzyskanie produktu nie tylko o wyjątkowej wytrzymałości, ale i estetyce. Jest odporny na uszkodzenia, zadrapania czy działanie wilgoci – a te cechy są niezwykle pożądane w każdej łazience. Co więcej, powierzchnia konglomeratu jest nieporowata. Dzięki temu jest higieniczna i łatwa w pielęgnacji. Dużą zaletą tego materiału jest możliwość stosunkowo łatwego formowania i obróbki. Dzięki temu z konglomeratu powstają często umywalki o fantazyjnym, oryginalnym designie. Jeśli modna łazienka jest Twoim celem, zdecydowanie weź pod uwagę taki produkt.

Czy konglomerat stosowany do produkcji armatury ma jakieś wady? Za mankament można uznać stosunkowo dużą wagę tego materiału. Dla niektórych przeszkodą jest też nieco wyższa cena w stosunku do powszechnie stosowanej ceramiki czy akrylu. Na pytanie: jaka umywalka sprawdzi się w Twojej łazience, wpływ ma więc także budżet, jakim dysponujesz.

Umywalka z konglomeratu – jakie zalety ma taki produkt?

Wyobraź sobie umywalkę, która nie tylko prezentuje się zachwycająco, ale także służy Ci przez lata, nie tracąc na swojej jakości. Takie możliwości daje umywalka z konglomeratu. Jej zalety to przede wszystkim niezwykła odporność na uszkodzenia mechaniczne i upływ czasu. Umywalki z konglomeratu są także odporne na plamy i przebarwienia, co w kontakcie z wodą i różnego rodzaju kosmetykami jest niezwykle ważne. Umywalka taka nie wymaga też specjalnych preparatów do czyszczenia.

Sposób produkcji konglomeratu pozwala na uzyskanie materiału w różnych kolorach. Dzięki temu zamiast klasycznej białej umywalki w aranżacji łazienki wykorzystasz umywalkę z konglomeratu szarą, czarną czy beżową. Kilku producentów armatury poszło o krok dalej, wprowadzając do swojej oferty umywalki różowe, zielone czy niebieskie.

Wszystko brzmi idealnie? Pamiętaj jednak, że za jakość trzeba płacić – umywalki z konglomeratu są zazwyczaj droższe niż ich ceramiczne czy akrylowe odpowiedniki.

Urządzasz łazienkę? Sprawdź też poradnik Umywalka nablatowa czy wpuszczana?

Brodzik z konglomeratu czy akrylu – co wybrać?

Zastanawiasz się, jaki brodzik wybrać? Brodzik to element, który w łazience poddawany jest sporym obciążeniom. Stąd wybór odpowiedniego materiału jest kluczowy. Brodziki z konglomeratu są cięższe, ale za to trwalsze i bardziej wytrzymałe. Ich powierzchnia jest antypoślizgowa, co jest niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Jest to idealny wybór na brodzik pod prysznic dla dzieci lub osób starszych.

Nie bez znaczenia są też kwestie estetyczne. Klasyczne brodziki akrylowe dostępne są niemal wyłącznie w standardowym kolorze białym. Brodzik z konglomeratu to idealne rozwiązanie dla osób, które szukają elementów wyposażenia łazienki w innych kolorach. Szary, przypominający naturalny kamień lub beton brodzik jest idealnym uzupełnieniem łazienki w stylu industrialnym czy loftowym.

Akrylowe odpowiedniki są lżejsze i tańsze, ale też mniej odporne na uszkodzenia. Akryl nieco szybciej straci też swój atrakcyjny oryginalny wygląd. Wybór pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami zależy więc od indywidualnych potrzeb i budżetu. Pamiętaj, że ze względu na swój ciężar brodzik z konglomeratu wymaga solidnej podbudowy.

Armatura łazienkowa z konglomeratu to inwestycja na lata. Jej naturalny urok, połączony z praktycznymi zaletami, sprawia, że warto rozważyć jej zakup przy kolejnym remoncie łazienki.

Exit mobile version