Usytuowanie budynku gospodarczego na działce

usytuowanie-budynku-gospodarczego-na-działce

Zabudowa jednorodzinna zakłada możliwość stawiania na działkach budowlanych nie tylko domów mieszkalnych, ale też np. garaży czy budynków gospodarczych. Te ostatnie pełnią różne funkcje, ułatwiając właścicielom gospodarowanie na swoim terenie. Budynek gospodarczy może być więc zarówno miejscem do przechowywania, jak i warsztatem amatorskim. Niezależnie od przeznaczenia koniecznie jednak musi spełniać wymogi prawne w kwestii usytuowania na działce oraz wymiarów.

Budynek gospodarczy – ile od granicy?

Na początek warto przypomnieć sobie definicję budynku gospodarczego. Znajdziemy ją w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z § 3 ust. 8: „ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o budynku gospodarczym – należy przez to rozumieć budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych służących mieszkańcom budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego, budynku rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia, a w zabudowie zagrodowej przeznaczony również do przechowywania środków produkcji rolnej i sprzętu oraz płodów rolnych”.
Budynek gospodarczy może mieć więc szerokie zastosowanie i przeznaczenie. Zamiar jego budowy zgłasza się do urzędu. Po zgłoszeniu należy odczekać 30 dni na ewentualny sprzeciw organu. Przy braku sprzeciwu – można przystąpić do prac.
Istotną kwestią jest usytuowanie budynku na działce. Ile zatem od granicy działki możemy go wybudować? Odpowiedź nie jest jednoznaczna – zależy m.in. od warunków technicznych naszej nieruchomości. Jeśli posiadamy typową działkę budowlaną, bierzemy pod uwagę przepisy rozporządzenia o warunkach technicznych:
„§ 12. 1. Jeżeli z przepisów § 13, 19, 23, 36, 40, 60 i 271-273 lub przepisów odrębnych określających dopuszczalne odległości niektórych budowli od budynków nie wynikają inne wymagania, budynek na działce budowlanej należy sytuować od granicy tej działki w odległości nie mniejszej niż:
1) 4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy;
2) 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien i drzwi w stronę tej granicy.
2. Sytuowanie budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy tej granicy, jeżeli plan miejscowy przewiduje taką możliwość”.
Oddalenie budynku gospodarczego od granicy działki musi więc wynosić 4 m – w przypadku ściany z otworami na okna lub drzwi albo 3 m – w przypadku ściany bez otworów.

Budynek gospodarczy w granicy

Są jednak sytuacje, w których przewidziano możliwość budowy budynku gospodarczego 1,5 m od granicy albo nawet w samej granicy. Mamy dwa takie przypadki:
Jeżeli plan miejscowy przewiduje możliwość zabudowy tak blisko granicy lub w granicy.
Jeżeli działka budowlana ma mniej niż 16 m i położona jest w zabudowie jednorodzinnej.

Budowa budynku gospodarczego w granicy wiąże się jednak dodatkowo z jego maksymalnymi wymiarami. I tak – musi mieć długość nie większa niż 6,5 m, a wysokość nie większą niż 3 m.

Źródła:

Exit mobile version