Uszczelnianie okien

W chłodne, zimowe poranki i długie wieczory każdy chciałby znaleźć się w przytulnym, ciepłym zaciszu swojego domu, by w komfortowych warunkach wyczekiwać wiosny. Nadejście zimy zapowiada zazwyczaj wzrost kosztów eksploatacyjnych. Opłaty za prąd, ciepłą wodę, ogrzewanie potrafią skutecznie uszczuplić portfel. Domowy budżet można jednak podreperować zawczasu przygotowując się do zimy. Jedną z rzeczy, którą można zrobić jest uszczelnienie okien.

 Przyczyny nieszczelności okien 

Powodów nieszczelności okien może być kilka. I nie zawsze muszą to być stare okna. Równie często nowe okna, które zazwyczaj mają wysokie parametry termoizolacyjne mogą generować straty ciepła. Przyczyną może być niewłaściwy montaż. Może się też zdarzyć, że nowa stolarka okienna, mimo iż nowoczesna i wykonana w oparciu o aktualne technologie może mieć wysoki współczynnik przenikania ciepła, co oznacza duże ubytki energii. Powodem, dla którego odczuwamy chłód mimo, iż stale dogrzewamy mieszkanie mogą być kiepskiej jakości ramy okienne, nieprawidłowo wyregulowane okucia, wypaczone uszczelki, zbyt cienkie szyby.

  

 Czy okno jest szczelne? 

Jeżeli ewidentnie odczuwamy chłód w mieszkaniu, mimo iż kaloryfery grzeją, to znak, że najprawdopodobniej winy należy szukać w nieszczelności okien. Ubytki ciepła można zahamować uszczelniając okno. Jednak, jak sprawdzić, w którym miejscu powstała szczelina wpuszczająca chłodne powietrze? Jest prosty sposób. Między ramę okienną, a skrzydło należy włożyć kartkę. Jeżeli bez problemu ją wyciągniemy, możemy sądzić, że to właśnie w tym miejscu powstają straty energii.

 Zasady uszczelniania okien 

Wybór rozwiązania spośród dostępnych propozycji zależy od strony, z której zamierzamy uszczelnić okno. Do izolacji okien po zewnętrznej stronie budynku należy użyć taśm z pianki i folii paroprzepuszczalnych. Wewnątrz natomiast należy zastosować materiały izolujące parę wodną, takie, jak paroizolacyjne folie i silikony. Kiedy użyć taśm, a kiedy pianek? Wszystko zależy od wielkości szczelin, będących ujściem dla ciepła. Do wypełnienia mniejszych szczelin można użyć taśm, przy większych należy raczej sięgnąć po piankę, która zaaplikowana ze specjalnego pistoletu rozprężając się w szczelnie wypełni ubytek.

Samoprzylepne taśmy i folie. Dzielimy je na kilka rodzajów, które różnią się sposobem użycia i właściwościami.

Nawet 30% straty ciepła to bardzo dużo. Odczują to domownicy, odczuje również portfel. A sytuacji można zapobiec. Stratom energii można zaradzić odpowiednio uszczelniając okna.  Wszystkie z wymienionych metod zwiększają izolacyjność okien, trzeba tylko wybrać tę, która najbardziej nam odpowiada i jest adekwatna do zakresu remontowych prac.

źródło zdjęć: dom.pl, heitonbuckley.ie, hirerush.com, wisercosts.com

Exit mobile version