Czy warto zainstalować klimatyzację w domu

W dzisiejszych czasach systemy klimatyzacji są obecne praktycznie w każdych budynkach biurowych, w urzędach i samochodach. Każdego lata wciąż jednak powraca pytanie, czy posiadając dom, warto zdecydować się w nim na montaż klimatyzacji. To pytanie jest szczególnie ważne dla inwestorów, którzy dopiero planują lub są w trakcie wybudowania własnego domu, ponieważ na tym etapie najłatwiej jest poprowadzić całą niezbędną instalację.

 Klimatyzacja w dobrze izolowanych budynkach 

Największą zagwozdkę mają osoby, które posiadają lub planują postawienie domu o wysokich parametrach izolacji cieplnej. Dobrze izolowany budynek przynosi bardzo dużo korzyści. Zimą, dzięki zmniejszeniu zapotrzebowania na ciepło, w poważny sposób spadają rachunki za ogrzewanie, natomiast latem, dzięki nieprzepuszczaniu tak dużych ilości ciepła przez ściany, strop czy okna, zmniejsza się nasze zapotrzebowanie na chłód. Zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło i chłód nie oznacza jednak, że możemy całkowicie zrezygnować zimą z ogrzewania i tak samo latem nie oznacza to, że nie mamy potrzeby ochładzania pomieszczeń. Dobra izolacja budynku powoduje po prostu jego wolniejsze nagrzewanie, dzięki czemu możemy zainstalować mniejsze urządzenia klimatyzacyjne, jednak nie oznacza to że powinniśmy z nich całkowicie zrezygnować.

 Klimatyzacja a rekuperacja z wymiennikiem gruntowym 

Innym bardzo często pojawiającą się wątpliwością jest to czy posiadając w budynku rekuperację z wymiennikiem gruntowym, nadal potrzebujemy systemu klimatyzacji. Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Intelplast, która zajmuje się dostarczaniem swoim klientom m.in. najwyższej jakości rozwiązań z zakresu instalacji grzewczych, chłodnictwa czy wentylacji: We współczesnym budownictwie rekuperacja jest niejako obowiązkową instalacją w budynkach niskoenergetycznych. Stosuje się ją głównie ze względu na zdrowie i komfort domowników. Rekuperacja pozwala na dostarczenie w budynkach odpowiedniej ilości świeżego powietrza oraz przynosi znaczne oszczędności ekonomiczne, zimą znacznie zmniejszając ilość uciekającego ciepła, natomiast latem dodatkowo ochładzając wpuszczane z zewnątrz powietrze. Niestety cały czas nie są to takie ilości chłodu, które umożliwiają wystraczające schłodzenie budynku w trakcie największych upałów. Obecność rekuperacji z wymiennikiem gruntowym pozwala jednak na  opóźnienie momentu włączenia klimatyzacji i przyspiesza moment jej wyłączenia, czyli skraca się czas pracy klimatyzatora.

 Czy pompa ciepła może być wykorzystywana do schładzania budynku 

Posiadając gruntową pompę ciepła, która pracuje z odwiertami, należy je wykorzystać jako źródło chłodu. Wówczas efekty schładzania budynku będą identyczne jak efekty schładzania osiągnięte poprzez stosowanie systemu rekuperacji z wymiennikiem gruntowym. W takich sytuacjach należy dobrze rozważyć, czy posiadając odwierty do pompy ciepła wykonywać dodatkowy gruntowy wymiennik ciepła. W pewnym sensie będzie to bowiem dublowanie instalacji.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku pomp ciepła typu powietrze-woda najczęściej, w których  mamy do czynienia z urządzeniami odwracalnymi – tzn. takimi które zimą produkują ciepło, a latem mogą produkować chłód. Chłód w takich pompach ciepłą jest produkowany w postaci zimnej wody o temperaturze od 5 do 8oC, którą nazywamy wodą lodową.

Ilość chłodu i jego parametry idealnie nadają się do klimatyzowania budynku, należy jednak się zastanowić, w jaki sposób rozprowadzić chłód po budynku. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są klimakonwektory. Urządzenia te występują w wielu wariantach (m.in. w postaci kasetonowej i sufitowej), które wyglądają identycznie, jak zabudowywane w ścianach czy sufitach, jednostki wewnętrzne klimatyzatorów.

Exit mobile version