Węgiel kamienny i fotowoltaika – czy połączenie obu źródeł energii się opłaca?

węgiel

Węgiel to ostatnio bardzo gorący temat. W obecnej sytuacji energetycznej Polacy szukają różnych rozwiązań, aby odciążyć domowy budżet i oszczędzić na ogrzewaniu. Czy w takim razie statystyczny Kowalski powinien zainwestować w fotowoltaikę? Czy korzystanie z odnawialnych źródeł energii rzeczywiście się opłaca? Porozmawiajmy o tym przez chwilę.

Węgiel jako podstawowe źródło ciepła w domu

Od stuleci wiadomo, że właściwości energetyczne węgla są wyjątkowe. Ten surowiec potrafi utrzymać wysoką temperaturę przez bardzo długi czas, jest więc niesłychanie praktyczny. Dodatkowo nowoczesne piece na węgiel pozwalają wydłużyć jego skuteczność poprzez lepszą konstrukcję i opcje sterowania. W związku z tym można bezproblemowo zarządzać nawiewem powietrza, dozowaniem opału i samą temperaturą. Pozwalają w tym bardzo precyzyjne i łatwe w obsłudze sterowniki. W praktyce oznacza to, że nie trzeba mieć od razu dyplomu inżyniera, aby wykorzystać 100% właściwości energetycznych węgla, oszczędzają przy tym jego zużycie. Dzisiejsze kotły są po prostu bardzo intuicyjne.

Nowoczesne systemy również pozwalają na zrównoważone kierowanie energii między ogrzewaniem domu, a wody użytkowej. Oznacza to, że każdy z nas może bezproblemowo ustawić priorytety na daną chwilę. Inteligentne zarządzanie temperaturą to w zasadzie fundament technologii grzewczej dla gospodarstw domowych. Jego skuteczność widać najlepiej poprzez porównanie starych kotłów z nowym systemem, który jest po prostu bardziej wydajny i bezpieczniejszy w użyciu.

Bezpieczeństwo kotła na węgiel

To kolejna rzecz, która stanowczo wyróżnia nowoczesny kocioł na węgiel oraz akcesoria.  Budowa systemu wykorzystuje odpowiednio wyselekcjonowane materiały, które zapobiegają poparzeniom. Dawniej podczas obsługi pieca trzeba było bardzo uważać. Dziś ryzyko oparzeń jest zredukowane do minimum, dzięki czemu codzienne korzystanie z kotła to wręcz przyjemność w porównaniu z tym, co muszą doświadczać osoby posiadające przestarzałe urządzenia.

Do tego oczywiście nie powinniśmy zapomnieć o normach bezpieczeństwa, które muszą spełniać nowe mechanizmy. Oprócz ewidentnych korzyści zdrowotnych, przepisy 5 klasy i Ecodesign pozwalają polepszyć jakość powietrza, co koniec końców wpływa na lepsze warunki życiowe nas wszystkich. Ze smogiem trzeba walczyć. Każdy z nas może to robić we własnej piwnicy. Dobry kocioł węglowy w tym bez wątpienia pomoże.

Połączenie węgla z energią słoneczną     

Ceny węgla i jego dostępność to jednak sprawa podatna na wiele czynników. Polityka międzynarodowa jest jednym z nich. W związku z tym odnawialne źródła energii stają się kartą, na którą decyduje się postawić coraz więcej Polaków. To w końcu wykorzystanie zasobów ogólnodostępnych i w gruncie rzeczy niewyczerpalnych. Są gwarancją energetycznej niezależności pojedynczych gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw. Ale fotowoltaika nie musi w 100% zastąpić systemu na węgiel. Takie instalacje to wciąż dość duży koszt, który w dodatku obarczony jest pewnymi limitami. Niemniej dzięki nim statystyczny Kowalski może w znacznym stopniu ograniczyć kwoty wydane na spalanie węgla.

Fotowoltaika do samodzielnego montażu

Choć ogrzewanie całego domu wymaga dość konkretnej inwestycji oraz profesjonalnej instalacji, każdy z nas może sobie kupić zestaw fotowoltaiczny do samodzielnego montażu. To ciekawe rozwiązanie, które może odciążyć domowy budżet przeznaczony na grzanie wody, na przykład. Nie ulega wątpliwości, że wielu gospodarzy musi rozpalić piec, aby nagrzać wodę do bieżącego użytku. Nawet latem. To pochłania mnóstwo opału rocznie. Mała fotowoltaika natomiast może wesprzeć sytuację ekonomiczną gospodarstwa domowego. Pamiętajmy, że mówimy tu o energii ogólnodostępnej. Oznacza to, że raz zakupiony zestaw fotowoltaiczny będzie służył za darmo przez wiele lat, również zimą.

Zakup takich rozwiązań jest też opłacalny pod względem samej instalacji. Zwykle panele słoneczne na dachu wymagają zaangażowania odpowiedniej ekipy, a za to trzeba oczywiście zapłacić. Praktyczny zestaw fotowoltaiczny do samodzielnego montażu pozwala zredukować te koszty do zera. Obsługa tego rodzaju urządzeń również nie wymaga dyplomu inżyniera.

Jeśli ktoś jednak potrzebuje w większym stopniu odciążyć swój budżet energetyczny, bardziej konkretne instalacje będą potrzebne. Jak już wspomnieliśmy, to jest coś, czego raczej samodzielnie się nie zrobi. W związku z tym trzeba rozeznać się w ofercie lokalnych firm profesjonalnie zajmujących się fotowoltaiką. Tam również uzyska się informacje na temat możliwości dofinansowana, które są aktualne w danym regionie.

Tak, rozwiązania fotowoltaiczne mogą działać razem z nowoczesnymi piecami na węgiel i wspólnie dbać o ciepło w domu. Zarówno woda użytkowa, jak i ogrzewanie podłogowe mogą być mądrze zarządzane przy wykorzystaniu obu źródeł energii. W efekcie połączenia systemów, da się uzyskać bardzo korzystny wynik zużycia opału zimą. W związku z tym bezpieczeństwo energetyczne rodziny pozostanie na dobrym poziomie niezależności. Wiedzą o tym wszyscy ci, którzy postanowili już z takich metod skorzystać. Tegoroczna zima będzie dla nich wyjątkowo komfortowa.

Exit mobile version