Wełna mineralna – właściwości i zastosowanie

Wełna mineralna - wlasciwosci i zastosowanie

Wełna mineralna to materiał stosowany na szeroką skalę we współczesnym budownictwie. Stosuje się ją, aby zapewnić budynkom izolację cieplną i akustyczną. Wyróżniamy jej dwa rodzaje – szklaną oraz skalną. Jakie są jej właściwości oraz gdzie znajduje zastosowanie? Podpowiadamy.

Właściwości wełny mineralnej

Wełnę mineralną można zakupić obecnie pod wieloma różnymi postaciami. Mogą to być płyty, maty o specyficznych rozmiarach albo otuliny. Pozwala to tym samym na jej łatwy montaż w praktycznie dowolnym miejscu. Jedną z zasadniczych właściwości i zalet wełny mineralnej jest jej niski współczynnik przewodzenia ciepła. W środku wełny mineralnej znajduje się powietrze, które jest doskonałą barierą chroniącą dom przed jego utratą. Wpływa to więc bezpośrednio na mniejsze koszty związane z ogrzewaniem. Warto także zauważyć, że zimą wełna mineralna stanowi dobrą barierę przed wnikaniem zimnego powietrza do wnętrza domu.

Istotną właściwością jest także jej niepalność. Wełna mineralna jest zakwalifikowana do najwyższej klasy odporności na ogień. Jej wytrzymałość sięga nawet tysiąca stopni Celsjusza. W momencie wybuchu pożaru jest całkowicie niepalna, a więc nie wzmaga płomienia. Opóźnia to tym samym rozwój pożaru i pozwala prowadzić bezpieczniejszą akcję gaśniczą.

Wełna mineralna posiada doskonałą izolacyjność akustyczną. Jest to tak zwany współczynnik pochłaniania dźwięku. Dotyczy to zarówno hałasu pochodzącego z zewnątrz, jak i tego z wewnątrz. Nic więc dziwnego, że stosuje się ją nie tylko przy ścianach zewnętrznych, ale również przy stawianiu ścianek działowych we wnętrzach.

Zastosowanie wełny mineralnej

Wełna mineralna stosowana jest najczęściej do ocieplania ścian oraz w nieco mniejszym stopniu do dachu oraz stropu. Dzięki swojej podstawowej właściwości polegającej na zapobieganiu utraty ciepła, sprawdza się znakomicie zwłaszcza w przypadku domów mieszkalnych. Stosuje się ją także w przypadku budynków przemysłowych, gdzie pozwala w efektywny sposób zabezpieczyć konstrukcję przed niszczycielską działalnością ognia w momencie wybuchu pożaru.

Ciekawym zastosowaniem wełny mineralnej jest jej montaż w sufitach podwieszanych. Pozwala to zastosować jej grubszą warstwę i tym samym zwiększyć dźwiękochłonność pomieszczeń. Ma to uzasadnienie zwłaszcza w przypadku domów wielorodzinnych, gdzie poszczególne kondygnacje mogą być od siebie efektywnie rozdzielone. Wełnę mineralną układa się w takiej sytuacji bezpośrednio pomiędzy stropem, a poszczególnymi elementami osłonowymi sufitu podwieszanego.

Exit mobile version