Wiaty przyścienne – lepsze od garażu

wiata garażowa

Coraz częściej spotykamy się z projektami domów rodzinnych bez garażu. Taka bryła jest zdecydowanie przyjemniejsza dla oka, lżejsza i… tańsza! Ale co z samochodem? Skoro my mamy własny dach nad głową, wypadałoby również autu zapewnić jakieś bezpieczne lokum.

Budowa wolnostojącego garażu to spore wyzwanie – logistyczne i finansowe. Świetną alternatywą dla garażu jest wiata garażowa – stanowi ona obecnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań kwestii „garażowania” pojazdu lub pojazdów. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się wiaty garażowe przyścienne, które należą do najbardziej ekonomicznych i bezproblemowych w montażu. A zatem: garaż czy wiata?

Garaż – zalety i wady

Garaż może być częścią domu (wizualnie – dość dużą, zwłaszcza gdy ma się w nim znaleźć miejsce na dwa samochody) lub wolnostojącym budynkiem na podwórku. Zaletą garażu jest oczywiście pełna ochrona samochodu przed działaniem zmiennych warunków atmosferycznych: promieniowania UV, opadów oraz niskich i wysokich temperatur. Zamykany garaż stanowi również dodatkowe zabezpieczenie auta przed potencjalną kradzieżą. Minusów tego rozwiązania zdaje się jednak być więcej niż plusów.

Budowa garażu to koszt zbliżony do budowy domu (metr kwadratowy garażu może być porównywalny z budową metra kwadratowego salonu). Bardzo kosztowne okaże się wyposażenie garażu w funkcjonalne, nowoczesne bramy (jedną dużą lub dwie mniejsze – osobno dla każdego stanowiska garażowego), które dodatkowo zdominują wizualnie elewację domu lub budynku wolnostojącego. Sporym wyzwaniem będzie utrzymanie garażu w czystości – wszelkie zanieczyszczenia wwożone doń na kołach zostają bowiem w nim zamknięte (z pewnością nie znajdziemy czasu na mycie auta przed każdym wjazdem do garażu).

Wiaty garażowe – współczesna alternatywa dla garażu

Wiaty garażowe podbijają serca właścicieli domów jednorodzinnych i są rozwiązaniem, po które sięgamy coraz chętniej i coraz częściej. Mniejsze lub większe (w zależności od indywidualnych potrzeb) drewniane konstrukcje zapewniają samochodom ochronę przed promieniowaniem UV oraz opadami atmosferycznymi. Ponadto wiata może być ozdobą podwórka (jeśli jest konstrukcja wolnostojacą) i domu (jeśli mowa o wiacie przyściennej) – ażurowa, drewniana konstrukcja doskonale komponuje się z zielenią naszego ogrodu oraz stolarką: drzwiami, oknami, a opcjonalnie również balustradami (kolor wiaty możemy dopasować do koloru stolarki zastosowanej w budowie domu). Wiata jest również rozwiązaniem nieporównywalnie tańszym od garażu!

Stawiając wiatę musimy się liczyć z wydatkiem w granicach od kilkuset (tak, kilkuset!) złotych do 3 – 5 tysięcy – cena zależy przede wszystkim od ilości ścian (tańsze są wiaty garażowe przyścienne, które jednym bowiem przylegają do ściany domu), liczby słupów konstrukcyjnych oraz rodzaju zastosowanego pokrycia dachowego. Stawiając wiatę oszczędzamy m.in. na: fundamentach (niezbędne w przypadku garażu, nie wylewane w przypadku wiaty), ścianach (wiata może być pozbawiona ścian lub posiadać ścianki ażurowe – nie wymagających dodatkowego wykańczania z zewnątrz i wewnątrz), kupnie i montażu okien i bram (wiaty, w przeciwieństwie do garażu, nie posiadają ani jednych, ani drugich).

Wiaty garażowe przyścienne – idealne rozwiązanie! 

Szukając optymalnego rozwiązania dla samochodu stojącego koło naszego domu warto zastanowić się nad wiatami przyściennymi. Drewniana konstrukcja przylegająca do jednej ze ścian naszego domu (najczęściej tej bez okien i znajdującej się jak najbliżej wejścia) – dodaje budynkowi niepowtarzalnego uroku, nawiązując kształtem i wyglądem do ukwieconych pergoli (zresztą nic nie stoi na przeszkodzie, by wiatę obsadzić ulubioną roślinnością!). Garażowe wiaty przyścienne są ponadto propozycją ekonomiczną – należą do najtańszych rozwiązań kwestii „garażowania” samochodu. Elegancką i funkcjonalną wiatę przyścienną dla jednego pojazdu możemy kupić i zamontować w cenie od 500 do 1000 złotych.

Wiaty garażowe przyścienne mogą być ujęte w projekcie domu (w znaczeniu: zaplanowane jako naturalne granice budynku, wkomponowane w styl architektury zewnętrznej) lub zostać w dowolnym momencie dostawione do niego. Ich budowa nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłaszania robót budowlanych (w przeciwieństwie do budowy garażu, która musi być poprzedzona wszelkimi formalnościami!). Odpowiednio zabezpieczone drewno konstrukcyjne zagwarantuje długoletnie, satysfakcjonujące użytkowanie wiaty – bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z zaawansowanymi pracami remontowymi (najczęściej wystarczy standardowa konserwacja drewna, co kilka sezonów).

Exit mobile version