Wilgoć w wentylacji – jak walczyć z emisją przykrych zapachów?

Bardzo często zdarza się tak, że z otworów wentylacyjnych wydobywa się wilgoć oraz pojawiają się tam przykre zapachy. Jest kilka przyczyn występowania tych zjawisk. W dzisiejszym artykule zastanowimy się jak z nimi walczyć. 

Bezpośrednią przyczyną występowania przykrych zapachów z otworów wentylacyjnych jest odwrócenie ciągu – czyli główny kanał wentylacyjny zamiast odprowadzać przykre zapachy zasysa je znad dachu (tam właśnie kumuluje się zanieczyszczone powietrze powstałe z odpowietrzenia wentylacji). W ten sposób zanieczyszczone wdychane przez nas powietrze dostaje się poprzez jeden z kilku kanałów wentylacyjnych do pomieszczeń mieszkalnych. Dlaczego tak właśnie się dzieje? Otóż w powietrzu usuwanym z budynku kanałami wentylacyjnymi zawarta jest rozproszona para wodna. Owe wilgotne powietrze trafiając do kanału osiada w niskiej temperaturze na jego ściankach tworząc warstwy zawilgocenia emitujące właśnie owe przykre zapachy.

Jak więc temu zapobiec? Otóż możemy wyłożyć kanał wentylacyjny warstwą folii paroizolacyjnej – wilgoć nie będzie osiadała na jego ściankach. Rozwiązanie jest to jednak wykonalne tylko podczas etapu budowy domu. Gdy wilgoć opanuje kanał wentylacyjny wówczas konieczna jest jego dezynfekcja specjalnymi środkami typu VIRUSOLVE+. Dlaczego warto ją wykonać? Otóż czyste i sprawne systemy wentylacyjne są mniej narażone na awarie, mają dłuższą żywotność i działają skuteczniej i ekonomiczniej od zanieczyszczonych. Ponadto czyszczenie systemów wentylacyjnych wyklucza lub w najgorszym wypadku, ogranicza zagrożenie wybuchem i pożarem. Do dezynfekcji kanałów wentylacyjnych zabronione jest stosowanie preparatów łatwopalnych na bazie alkoholu i stosowanie środków chemicznych szkodliwych dla skóry, oczu i błony śluzowej człowieka, które mają drażniący i nieprzyjemny zapach i mogą stanowić zagrożenie w wypadku gdy przez kilka dni po dezynfekcji ulatniają się z instalacji.

Dobrze wykonana dezynfekcja pozwala na długoterminowe uwolnienie się od problemu wilgoci w wentylacji.

Zródła: GrafikaGoogle, Virusolve, Murator

Exit mobile version