Wiosenne porządki w ogrodzie: przegląd narzędzi i akcesoriów

mezczyzna_przesadzajacy_rosliny

Za oknami coraz więcej słońca, co oznacza, że wielkimi krokami zbliża się do nas wiosna. W niektórych rejonach Polski termometry w ciągu dnia pokazują już nawet kilkanaście stopni. Wszystko wskazuje na to, że czas zimowych przymrozków mamy już za sobą. Taka informacja szczególnie ucieszy miłośników ogrodnictwa. Przyroda stopniowo budzi się do życia, a przełom marca i kwietnia to doskonały czas na rozpoczęcie pierwszych prac w ogrodzie. Aby móc cieszyć się piękną, bujną zielenią należy zadbać o to, by rośliny miały dobre warunki do wzrostu. Nie byłoby to możliwe bez odpowiednich akcesoriów. Oto przegląd najważniejszych ogrodowych gadżetów, które powinny znaleźć się w każdym przydomowym schowku na narzędzia.

Narzędzia do sadzenia i wysiewu

Wiosna jest najlepszym okresem na wysiew nasion. Panujące wówczas warunki klimatyczne są idealne, aby roślina mogła wykształcić silny system korzeniowy oraz przygotować się do kwitnięcia i wydawania plonów. Poszczególne gatunki roślin wysiewa się w różnych terminach. Aby ułatwić sobie zadanie warto posłużyć się odpowiednimi narzędziami ogrodowymi. Oprócz narzędzi do spulchniania gleby, którymi szybko i bez zbędnego wysiłku przygotujemy podłoże pod wysiew, pomocne będą także specjalne sadzarki i siewniki do nasion. Sadzarka to narzędzie służące do mechanicznego sadzenia roślin bulwiastych, cebulowych, rozsad i młodych drzewek. Z kolei siewnik jest prostą maszyną przeznaczoną do siania różnych rodzajów nasion. Używając takich akcesoriów możemy mieć pewność, że nasza praca przebiegnie bezproblemowo. Ogromną zaletą siewników i sadzarek jest również fakt, że zapewniają równomierność wysiewu i nie uszkadzają nasion/bulw.

Agrowłókniny wiosenne

Wysiewając nasiona na wiosnę nigdy nie mamy pewności, czy nie zaskoczą nas jeszcze mrozy. Nawet po dłuższym okresie ciepła pogoda może nagle się załamać – w końcu wiadomo, że marzec bywa zmienny. W ochronie roślin przed przymrozkami, zwłaszcza tymi mogącymi wystąpić w nocy, pomoże nam specjalna agrowłóknina. To rodzaj plandeki ogrodowej wykonany z cienkiego, przepuszczającego tlen materiału. Agrowłóknina wiosenna doskonale ochroni delikatne części młodych roślin przed chłodem i wiatrem.

Sposób na kolorowy ogród, czyli doniczki i stojaki

Jeśli marzy ci się piękny, kolorowy ogród, wybierz rośliny kwitnące! Zielona oaza spokoju działa niezwykle kojąco na zmysły, a oryginalne kompozycje z kwiatów przyciągają wzrok i ożywiają przestrzeń. W wiosennym ogrodzie przepięknie prezentują się stokrotki i bratki. Idealną dekoracją mogą być tajże kobierce z tulipanów, szafirków lub hiacyntów. Latem możemy pozwolić sobie na kwiaty urzekające swoim wyglądem i zapachem: begonie, niecierpki, werbeny itd. Jeśli chcesz cieszyć się kolorowym ogrodem przez cały rok, posadź część roślin w donicach. Kwiatowe kompozycje w doniczkach prezentują się bardzo efektywnie zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie. Mówiąc o kwitnącym ogrodzie nie zapominajmy też o miłośnikach pięknych balkonów. Sadzenie roślin w doniczkach i stojakach to doskonały sposób na to, by urozmaicić miejski krajobraz i stworzyć sobie wymarzone miejsce na odpoczynek w przytulnym zielonym zakątku. Pamiętajmy, że rośliny uprawiane w donicach muszą mieć ograniczoną wielkość. Z tego powodu najlepszym wyborem na balkon będą kwiaty lub zielone rośliny ozdobne. Zanim zajmiemy się wysiewem czy sadzeniem koniecznie sprawdźmy wymagania poszczególnych gatunków. Jedne rośliny mogą lepiej czuć się na balkonie od strony północnej, a inne – od strony południowej. Aby móc jak najdłużej cieszyć się zielenią i zapachem kwiatów dowiedzmy się też, jak należy o nie dbać.

Ekologiczny warzywniak na balkonie

Miłośnicy przyrody bardzo często decydują się na hodowanie roślin na balkonach i tarasach. Niewielka przestrzeń nie stanowi tu żadnej przeszkody – grunt to zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Jeśli chcesz mieć zdrową żywność zawsze pod ręką, postaw na sprawdzone rozwiązania. Nieocenioną pomocą będą skrzynki i torby do sadzenia. Hodując warzywa na własnym balkonie możemy samemu kontrolować jakość gleby zamiast zdawać się na los. Pojemniki ustawione na balkonie idealnie nadają się do uprawy warzyw ciepłolubnych (pomidory, papryka). W małych doniczkach możemy uprawiać sałatę, szczypiorek, rzodkiewkę, sałatę, rukolę, pietruszkę czy zioła. Coraz częściej na miejskich balkonach pojawia się też truskawka pnąca. Przy odrobinie szczęścia możemy wyhodować nawet własne egzotyczne owoce, na przykład cytrynę czy awokado. Bardzo dużą popularnością cieszy się też uprawa na balkonie ziemniaków w worku.

Exit mobile version