Wybieramy klimatyzator przenośny na upalne lato

klimatyzator przenośny fersk-vind

Meteorologiczne lato rozpoczęło się w ubiegłym roku wcześnie i było wyjątkowo upalne. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że już wkrótce znów przyjdzie nam się zmierzyć z wysokimi temperaturami. Szybkim i skutecznym sposobem na poprawę swojego komfortu podczas gorącego lata jest klimatyzator przenośny.

Czy klimatyzator przenośny sprawdzi się wszędzie?

Jak wiadomo, nie każdy ma możliwość zaopatrzyć się w stacjonarną klimatyzację i wcale nie chodzi tutaj wyłącznie o związane z tym koszty. Przepisy prawne nie pozostawiają wątpliwości co do tego, że przed zamontowaniem klimatyzatora w mieszkaniu należy uzyskać zezwolenie od zarządcy lub administratora budynku i wspólnoty mieszkaniowej, a w przypadku starej kamienicy również od konserwatora zabytków. Czy z klimatyzatora przenośnego można korzystać bez załatwiania takich formalności? Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak.

Montaż urządzeń takich jak przenośne klimatyzatory domowe Fersk nie wymaga wykonywania otworów w ścianie, czyli ingerencji w strukturę budynku. Rurę odprowadzającą gorące powietrze poza budynek wystarczy wysunąć przez uchylone i zabezpieczone odpowiednią uszczelką okno. Z tego powodu nie jest tutaj potrzebne uzyskanie żadnych zezwoleń. Klimatyzator przenośny sprawdzi się prawie wszędzie, ponieważ potrzeba tylko trochę miejsca do ustawienia urządzenia i okna do wyprowadzenia rury. Co więcej, montaż da się bez trudu przeprowadzić samodzielnie, tak więc jedyny koszt, jaki trzeba ponieść, to zakup klimatyzatora.

Optymalna moc chłodnicza

Najważniejszą cechą każdego klimatyzatora przenośnego, od której należy rozpocząć wybór urządzenia, jest jego moc chłodnicza. Powinna być dostosowana do powierzchni pomieszczenia, ale nie tylko. Nie można bowiem zapominać o tym, że nie każdy pokój nagrzewa się tak samo mocno. Istotne znaczenie mają tutaj jego lokalizacja, kierunek wychodzenia ścian zewnętrznych i okien, izolacja podłogi i stropu, izolacja termiczna całego budynku, a także liczba osób przebywających w pomieszczeniu i ilość obecnych w nim urządzeń elektrycznych.

Jaka moc chłodnicza będzie w takim przypadku odpowiednia? Jeśli nie mamy do czynienia z wieloma czynnikami wpływającymi na wzrost zapotrzebowania na nią, to wystarczy przyjąć przelicznik 0,087 kW na 1 m². Oczywiście, chodzi tutaj o pomieszczenia o standardowej wysokości, ponieważ wysokość również ma pewien wpływ na zapotrzebowanie na moc chłodzącą.

Wysoki przepływ powietrza

Drugim istotnym parametrem jest przepływ powietrza, który decyduje o tym, jak szybko uda się uzyskać optymalną temperaturę. Im jest on wyższy, tym lepiej, zwłaszcza jeśli urządzenie ma pracować w większym pomieszczeniu. Jeżeli chcesz, aby sprzęt działał naprawdę szybko, sprawdź klimatyzatory przenośne Fersk, które wyróżniają się m.in. wysokim przepływem powietrza. Warto zaznaczyć, iż producenci zazwyczaj podają maksymalny przepływ, a więc możliwości urządzenia podczas pracy w najwyższym trybie. W trybach niższych tempo chłodzenia będzie niższe.

Dodatkowe tryby, czyli klimatyzatory wielofunkcyjne

Chociaż głównym zadaniem klimatyzatora przenośnego jest chłodzenie powietrza, to wiele tego typu urządzeń można wykorzystać także w innych celach. Najpopularniejszymi funkcjami dodatkowymi są niezależne tryby osuszania i wentylacji. Niezależne w tym przypadku oznacza, że po uruchomieniu jednego z nich temperatura powietrza się nie zmienia. Dochodzi wyłącznie do jego odświeżenia (wentylacja) lub obniżenia poziomu wilgotności (osuszanie).

Na rynku nie brakuje również klimatyzatorów, które są w stanie ogrzewać powietrze. Biorąc pod uwagę dostępność takich funkcji, przed zakupem klimatyzatora warto rozważyć, jakie tryby mogą nam się przydać, a potem wybrać urządzenie jak najlepiej dostosowane do swoich potrzeb.

Porównanie cen i kosztów użytkowania wybranych klimatyzatorów

Na koniec warto omówić kwestię niezwiązaną z jakością pracy klimatyzatora, ale istotną dla większości użytkowników, czyli wydatki. Jak już wspomnieliśmy, klimatyzator przenośny można zamontować samodzielnie, więc na początku trzeba liczyć się wyłącznie z kosztem samego urządzenia. Cena nie zawsze świadczy o jakości, dlatego warto rozważyć, czy w przypadku interesujących nas modeli jest ona adekwatna do oferowanych możliwości, a konkretnie do mocy, przepływu powietrza i funkcji.

Klimatyzator przenośny nie wymaga przeglądów ani uzupełniania czynnika chłodniczego, zatem koszt jego użytkowania ogranicza się do opłat za zużytą energię elektryczną. Z tego powodu ważne jest zapoznanie się z poborem mocy oraz klasą energetyczną dostępnych urządzeń. Oczywiście, należy wziąć pod uwagę fakt, iż klimatyzator nie będzie pracował cały dzień i całą noc, a więc obliczając wydatki związane ze zużyciem prądu, nie powinno się zakładać chłodzenia przez 24 godziny na dobę.

Podsumowanie

Klimatyzator przenośny to urządzenie sprawdzające się niemal wszędzie. Aby wybrać dobry model, należy kierować się przede wszystkim mocą chłodniczą i przepływem powietrza. Warto także uwzględnić dostępność przydatnych funkcji oraz porównać klimatyzatory pod względem zużycia energii, które decyduje o przyszłych kosztach użytkowania.

Exit mobile version