Sięgając pamięcią do lat 70. XX w. nietrudno zauważyć, że rynek podłóg zdominowały wykładziny elastyczne wykonywane przy użyciu polichlorku winylu (Poli Vinyl Chloride) powszechnie (błędnie) nazywane dziś PCV. Obecnie PCV również wykorzystuje się w budownictwie choć nie na tak szeroką skalę jak w ubiegłych latach. Należy jednak zaznaczyć, że dostępne w dzisiejszej ofercie wykładziny zdecydowanie różnią się jakością i wzornictwem od swoich poprzedniczek. Warto również wspomnieć, że istnieje dla nich alternatywa w postaci linoleum.
Klienci marketów budowlanych często nie rozróżniają tych dwóch typów wykładzin, w zasadzie całą ofertę szufladkując jako wykładziny PCV. Często nie wiedzą, że mają możliwość wyboru pomiędzy produktami, które choć podobnie wyglądają powstają zupełnie inaczej, mają nieco inne właściwości oraz sposób montażu.
Jakie są różnice między wykładzinami PCV a linoleum?
Proces produkcji
PCV czyli wykładziny winylowe powstają w wyniku produkcji chemicznej, linoleum natomiast produkuje się mechanicznie. Do produkcji wykładzin PCV wykorzystuje się wspomniany polichlorek winylu wzbogacany plastyfikatorami i stabilizatorami zwiększającymi elastyczność wykładziny, komponentami linoleum są natomiast składniki pochodzenia naturalnego – olej lniany, mączka korkowa, żywice drzewne, juta oraz pigmenty (te ostatnie nie są pochodzenia naturalnego).
Właściwości
Zarówno linoleum, jak i PCV to wykładziny elastyczne, sprężyste i przy odpowiednim przygotowaniu łatwe w montażu. Obie dobrze znoszą wilgoć i wykazują wysoki stopień odporności względem większości detergentów, rozpuszczalników, tłuszczów i olejów. Mają właściwości amortyzujące, izolacyjne i antystatyczne – łatwo je utrzymać w czystości z tego względu mogą (szczególnie naturalne linoleum) być stosowane w pokojach alergików. Zarówno wykładziny organiczne, jak i syntetyczne mają wysoki próg ścieralności i nie ulegają łatwo odkształceniom np. od mebli. Linoleum jest ognioodporne i jako wykładzina organiczna nie wydziela też toksycznych substancji. Współczesne wykładziny winylowe produkowane są również z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa i nie przypominają tych sprzed lat, które uwalniając szkodliwe substancje powoli podtruwały domowników. Linoleum ulega utlenianiu. Ma to swoje plusy jak i minusy. Wszelkie zarysowania, które pojawią się na powierzchni wykładziny z czasem się zabliźniają i stają niewidoczne. To samo utlenianie pozostaje nie bez znaczenia dla koloru wykładziny, który z czasem przybiera nieco inny odcień dlatego wybierając w sklepie linoleum lepiej je wybrać z próbnika, niż ze świeżo odwiniętej rolki.
Przeznaczenie
Możliwości zastosowania zarówno wykładzin winylowych z PCV, jak i naturalnego linoleum są bardzo szerokie. Można je stosować nie tylko w domowych kuchniach, łazienkach, korytarzach czy pokojach, dzięki swoim licznym zaletom nadają się do użytku w pomieszczeniach przemysłowych, biurach, szkołach, przedszkolach, szpitalach, halach sportowych.
Wzornictwo
Przy obecnych nowoczesnych technologiach produkcji propozycje wykładzin elastycznych zaskakują różnorodnością wzorów i kolorów. Choć linoleum można dostać w wielu wersjach poczynając od jednokolorowych, poprzez nakrapiane większymi i mniejszymi wzorami, skończywszy na imitacji marmuru, to wykładziny PCV dzierżą palmę pierwszeństwa. Oferta występuje w jeszcze bogatszej palecie kolorystycznej i wzorniczej, w której każdy z pewnością znajdzie dla siebie ciekawą propozycję.
Ekologia
Choć dzisiejsze technologie pozwalają na produkcje wykładzin PCV wolnych od tak powszechnie stosowanych niegdyś ftalanów, to i tak z punktu widzenia ekologii linoleum daleko pozostawia je w tyle plasując się na równi z litym drewnem. Wzrost świadomości ekologicznej na nowo zwrócił uwagę inwestorów na linoleum, któremu znacznie bardziej po drodze z naturą niż współczesnym wykładzinom PCV. (wykładziny PCV stosowane na szeroką skalę pod koniec XX w. wykazywały wysoki stopień emisji toksycznych substancji, które pozostawały nie bez znaczenia dla ludzi, dziś producenci przestrzegają norm bezpieczeństwa)
Montaż
Zarówno linoleum, jak i wykładziny PCV można kupić z rolki odcinając potrzebną ilość metrów oraz w formie płytek. Montaż obu wykładzin nieco się od siebie jednak różni. Linoleum to materiał bardzo wymagający. Położony na nierównej podłodze uwydatni wszystkie jej mankamenty – wypukłości, pęknięcia, ubytki. Podłoże pod linoleum należy zatem idealnie wyrównać. Najczęściej wykonuje się wylewki samopoziomujące, które następnie oszlifowane, odkurzone i zagruntowane można pokryć wykładziną. (Alternatywą dla linoleum są panele powierzchniowo pokryte linoleum. Kładzie się je jak zwykłe panele.) Układanie PCV jest nieco łatwiejsze. Można je położyć np. na stare płytki. Brzegi wykładziny należy wywinąć kilka cm na ściany, a następnie ostrym nożem odciąć nadmiar. Do montażu można użyć kleju lub dwustronnej taśmy klejącej.
Liczne zalety poparte bogatą paletą kolorystyczną i ciekawymi wzorami sprawiają, że wykładziny elastyczne wracają do łask. Warto wiedzieć, że PCV i linoleum traktowane jako tożsame tak naprawdę różnią się od siebie i wybrać tę opcję, która bardziej nam odpowiada pod względem designu, ceny, montażu, wykorzystanych materiałów i sposobu produkcji,
źródło zdjęć: budujesz.info, dom.wp.pl, room-up.de, grupainterio.pl, orfeusz.net, wykladzinyotwock.pl
Krótko i na temat. to się ceni 🙂 Pozdrawiam, Zbyszek