Budowa domu jest zwieńczeniem marzeń. Każdy ukończony etap budowy przybliża inwestora do zamieszkania w wymarzonym domu. W budownictwie wyróżnia się trzy formy wykończenia budynku przed oddaniem go właścicielowi: stan surowy, deweloperski i pod klucz. Od stanu, w którym dom zostaje oddany zależą koszty budowy i wyposażenia. Wykończenie nowego domu zależy od decyzji właściciela, co do wyboru elementów wykończeniowych.
Zabezpieczenie finansowe
Planując budowę domu trzeba brać pod uwagę, że wydatki to nie tylko koszty związane z pozwoleniami, projektem i budową, ale także z wykończeniem budynku. W przypadku domu w stanie surowym, trzeba się liczyć z dodatkową sumą w wysokości ok 30% kosztów całej inwestycji. Głównymi czynnikami, od zależy kosztorys prac wewnątrz budynku są: metraż, ilość, wielkość i przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń, jakość materiałów, koszty robocizny, styl aranżacji. Ceny materiałów wykończeniowych nie są stałe, więc trzeba uwzględnić ich wahania i kupować materiały, kiedy jest ona korzystna.
Wykończenie nowego domu pod klucz
Dom pod klucz to kompleksowa usługa, wybierana przez osoby, które wolą zlecić projekt i urządzenie wnętrza deweloperowi. Zwykle do wyboru jest kilka pakietów wykończeniowych. W każdym pakiecie jest ułożenie podłóg, wykończenie ścian, wyposażenie łazienki, montaż drzwi, lamp i całego osprzętu oświetleniowego oraz sprzątanie po zakończonych pracach. W ramach pakietów dodatkowych realizowane są: kuchnię i meble pokojowe na wymiar, wykonanie schodów z wybranego materiału wraz z balustradą, montaż klimatyzacji, zamówienie i wniesienie sprzętu AGD oraz zaprojektowanie i wykonanie ogrodu. W przypadku wykończenia nowego domu pod klucz, właściciel domu przynosi jedynie swoje rzeczy osobiste i może się wprowadzać.
Wykończenie nowego domu -stan deweloperski
Niestety, nie ma jasnych kryteriów określających, czym jest stan deweloperski. Każdy deweloper może inaczej określić stopień wykończenia nowego domu. Stan deweloperski obejmuje wstępne praca w środku, np.:. wykonanie posadzek, podłączenie i rozprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz elektrycznej, a także tynkowanie sufitów i ścian, a czasami także montuje się urządzenia sanitarne i wewnętrzne parapety. To etap , w którym powoli widać wykończenie nowego domu. Pozwala on na dowolność aranżacji. Umożliwia zweryfikowanie jakości materiałów aranżacyjnych. Cześć prac można wykonać samodzielnie, np.: malowanie ścian. Jeżeli właściciel domu lub mieszkania nie ma doświadczenia w pracach wykończeniowych, to musi zatrudnić fachową firmę.
Stan surowy zamknięty
Stan surowy zamknięty to półmetek budowy . Oznacza wstawienie w otwory okien i drzwi oraz zamontowanie bramy garażowej w bryle budynku. Wewnątrz budynku są murowane ściany działowe. Omawiany etap to zakończenie wszystkich prac konstrukcyjnych w budynku. Teraz przyszedł czas na stolarkę, czyli wstawienie okien i drzwi. I można zająć się też przygotowaniem podłoża pod podłogi. W tym momencie budowy izoluje w odpowiedni sposób strop lub płytę podłogi na gruncie i układa podkłady podłogowe, na których później znajdzie się posadzka, czyli wykończeniowa okładzina podłogi. W stanie surowym budynek jest zabezpieczony przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, ale nie posiada instalacji, elektrycznych, tynków. Podłogi są na wstępnym etapie wykonania.
Dla inwestora najkorzystniejszy jest stan wykończenia nowego domu pod klucz, ponieważ wszystkie prace są wykonane i rodzina może się wprowadzić. Przy stanie surowym dopiero rozpoczynają się prace wykończeniowe wewnątrz budynku. Położeniem podłóg i wszystkich instalacji powinni zająć się fachowcy. Każdy błąd w tej materii będzie skutkował pogorszeniem komfortu mieszkania.