Wykorzystanie kaset ściennych w budownictwie

Budownictwo przemysłowe to branża, która rozwija się w zaskakującym tempie. Tu liczy się precyzja, innowacyjność oraz nowoczesność technologii, które składają się na znakomite efekty. Ostatnio w wykorzystaniu coraz częstsze są kasety ścienne, które wykorzystywane są do wykańczania elewacji.

 Czym są kasety ścienne 

Przede wszystkim zaznaczyć trzeba, że jest to produkt służący jak już wspomniano do wykańczania elewacji. Właśnie z uwagi na swoje przeznaczenie, inaczej nazywane są one kasetonami elewacyjnymi.

Ich główne atuty to:

 Sposób montowania 

Kasetony elewacyjne montowane są bezpośrednio na głównej konstrukcji budynku, bez konieczności zastosowania rygli. To bardzo szybki do montażu materiał, dzięki któremu elewacje są szybsze i łatwiejsze w montażu. Wewnątrz kaset umieszczana jest wełna mineralna do izolacji ścian.

 Olbrzymie zróżnicowanie 

Kasety ścienne zapewniają olbrzymie zróżnicowanie. Dzięki szerokiemu wyborowi i olbrzymiej ich ilości, rozmaitym rodzajom i rozmiarom możliwe jest niezwykle szerokie zastosowanie tego rodzaju materiału.
Dzięki temu najczęściej stosuje się kilka rodzajów kasetonów na jednym obiekcie budowlanym, co jest efektem rozmaitych rozmiarów elewacji, a także rozmieszczenia drzwi i okien, w wyniku dostosowania ich do stworzonego projektu budynku.

Na rynku dostępne są obecnie dwa typy kaset:
* narożne
* proste.

 Budowa kaset ściennych 

Kasetony te są zbudowane z warstwy zewnętrznej (zwykle wykorzystuje się do tego celu blachę stalową profilowaną – trapezową lub falistą), która przytwierdzona jest do kasety. Oprócz blachy zamontowuje się warstwę izolacyjną kasety. Te dwa elementy tworzą wspólnie panel ścienny.

Najczęściej do produkcji kaset ściennych wykorzystuje się blach aluminiowych lub blach stalowych. Blachy te powleka się poliestrem, puralem, czy PVDF. Istnieją też kasety wykonane wyłącznie z taśm stalowych ocynkowanych, jak i pokrytych warstwą stali nierdzewnej, czy organiczną.

 Korzyści ze stosowania kasetonów elewacyjnych 

Zalety kaset ściennych są olbrzymie. Jednym z powodów ich coraz szerszego zastosowania jest ich lekkość. Materiał ten znacznie lepiej wypada w porównaniu z innymi, jest bowiem zarówno lekki, jak i jednocześnie sztywny oraz trwały. Dużym atutem jest też wytrzymałość kaset oraz odporność na czynniki atmosferyczne i zewnętrzne, jak chociażby wilgotność, czy zróżnicowanie temperatur. Materiał ten jest nadto odporny na rozmaite uszkodzenia mechaniczne, co zapewnia mu jego wysoka twardość.
Kasety ścienne to materiał pożądany w budownictwie przemysłowym ze względu na szybkość i łatwość montażu. Duże znaczenie ma tu również i fakt, iż kasetony te nadają budynkom bardzo schludną i estetyczną formę, ciesząc oko swoim wyglądem. To materiał, który można zastosować szeroko, bardzo uniwersalny, co związek ma z wieloma rodzajami powierzchni, wymiarami, kształtami, a nawet kolorami kasetonów. Należy podkreślić również, iż jest to materiał dźwiękoszczelny, co w przypadku budownictwa przemysłowego ma znaczenie niebagatelne.

 Najczęstsze zastosowania 

Zakres zastosowania kaset ściennych jest olbrzymi i imponujący. Najczęściej można wykorzystać je w:

Ich wielkim walorem jest dodatkowo możliwość zastosowania ich zarówno na obiektach nowych, jak i przy remontach już istniejących obiektów, fasad i elewacji.

Konsultacja: MONTOBUD

Exit mobile version