Wykorzystanie prefabrykatów w budownictwie

Prowadzimy coraz bardziej energiczny tryb życia, dlatego też równie szybko chcemy budować domy. Do znacznego przyspieszenia budowy domu przyczynią się najnowsze technologie.

Budowa domu to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Wkładamy w to mnóstwo energii i pieniędzy, więc nic dziwnego, że chcemy, żeby był wykonany równie perfekcyjnie. Dawniej budowa domu toczyła się latami, teraz chcemy, aby trwała ona możliwie jak najkrócej. Na szczęście coraz to nowe technologie umożliwiają już znaczne skrócenie czasu trwania budowy bez utracie na jej, jakości. Takim przykładem jest właśnie budowanie prefabrykatów.

 Na czym to polega? 

Kiedyś takie budownictwo kojarzyło się tylko z tym mieszkaniowym. Obecnie i w Polsce zyskuje ono na popularności i poszerzyło zakres swoich działań o budownictwo przemysłowe, drogowe i publiczne. Polskie firmy posiadają licencje z Niemiec czy Szwecji na produkcję, czyli z miejsc, w których taka technologia jest stosowana i sprawdzona od lat. Produkcja prefabrykatów charakteryzuje się tym, że nie ma zbyt wielu odpadów. Wszystkie elementy robione są na wymiar i wszystko jest tak wyliczone, aby zużyć tylko niezbędne ilości. Na plac budowy przyjeżdżają gotowe elementy, więc przypomina ona trochę układanie klocków lego. „Zlepia” się gotowe elementy. Dlatego też na budowie nie ma odpadów, a powstawanie domu odbywa się wręcz w ekspresowym tempie. Zasadą tego typu technologii jest niestosowanie betonu, zapraw itp., bo to znacznie opóźniałoby prace. W stanie surowym dom z prefabrykantów może powstać w zaledwie kilka dni. Pozostałe elementy budynku, czyli okna, dach, jego pokrycie, wykończenie elewacji wykonuje się już tradycyjną metodą. Oznacza to, że wykończony dom można zbudować w zaledwie 10 – 12 tygodni.

 Dla kogo taka technologia? 

Modą było stawianie domów drewnianych. Jednak w naszym klimacie takie konstrukcje niekoniecznie się przyjęły. Dlatego też prefabrykaty są rozwiązaniem dostosowanym do europejskich warunków. To świetna alternatywa właśnie dla osób, które chcą postawić solidny, masywny budynek w niedługim czasie. Prefabrykaty keramzytobetonowe idealnie się do tego nadają.

 Domek z klocków 

Zastanawiasz się zapewne, jakie projekty nadają się do tego typu rozwiązań? Odpowiedź brzmi: właściwie każdy do można zbudować z prefabrykatów. Nawet, jeśli posiadasz już pozwolenie na budowę, możesz to zmienić. Wystarczy tylko wykonanie zamiennego projektu konstrukcyjnego. Musi on, bowiem uwzględnić nową geometrię konstrukcji. Kolejny krok to tylko zamówienie gotowych płyt. Na jego realizację czeka się zazwyczaj od 2 do 5 dni.

Ze szczegółową ofertą w zakresie prefabrykowanych elementów betonowych MD BudInvest możesz zapoznać się na firmowej stronie www MD budInvest.

Exit mobile version