Wyposażenie łazienek

wyposażenie łazienek

Urządzając łazienkę chcielibyśmy, aby całość była harmonijnie urządzona, wszystko do siebie pasowało. Często jednak mamy problem z dopasowaniem poszczególnych elementów, tak aby stworzyć funkcjonalną, przestronną, piękną łazienkę. Spojrzenie na łazienkę i jej funkcję zmieniło się w ciągu ostatnich lat. Obecnie łazienka oprócz funkcji higienicznych, spełnia też rolę domowego kącika relaksu.

Funkcjonalność i estetyka

Jeszcze kilka lat temu łazienka musiała być przede wszystkim funkcjonalna – miała być miejscem, służącym do załatwienia potrzeb fizjologicznych, wykonania toalety, robienia prania i rozwieszania wypranych rzeczy. Oczywiście nadal w łazience wykonujemy, ale częściej w niej odpoczywamy po ciężkim dniu. Wraz ze zmianą funkcjonalności łazienki przemianie uległo także wyposażenie łazienki i jej aranżacja. Coraz większą wagę przykłada się łączenia estetyki z funkcjonalnością. Wybór odpowiedniej umywalki, wanny, prysznica i miski WC to podstawowe elementy, które muszą się znaleźć w łazience. Zdaniem wielu osób łazienka stanowi najważniejszy punkt mieszkania.

Rodzaje i Położenie baterii umywalkowej

Bateria umywalkowa należy do podstawowego wyposażenia łazienek. Od ilości dostępnych na rynku baterii umywalkowych można dostać zawrotu głowy. Nie chodzi tylko o elementy estetyczne, np: koloru, kształty, ale przede wszystkim o rodzaje: wolnostojące, podtynkowe, ścienne, elektroniczne, samozamykalne. Ponadto obowiązuje podział baterii łazienkowych ze względu na sposób obsługi. Najpopularniejsze są baterie dwuuchwytowe, które mają dwa pokrętła do regulacji wody. Z kolei baterie jednouchwytowe posiadają jedną dźwignię i głowicę mieszającą, które pozwalają na dobranie odpowiednich parametrów strumienia. Baterie jednouchwytowe, pod względem komfortu i ekonomii użycia, przewyższają armaturę dwuuchwytową. Dobrym, a do tego ekologicznym rozwiązaniem jest bateria samozamykająca. Do uruchomienia przepływu konieczna jest ludzka ingerencja, o tyle po kilkudziesięciu sekundach, bateria sama zamyka obieg wody, wyłączając strumień. Taki model armatury jest szczególnie ceniony przez osoby żyjące zgodnie z zasadami ekologii. Świetnie sprawca się w domu, firmach lub budynkach użyteczności publicznej. Omawiany rodzaj baterii oszczędza wodę, nie pozwala na jej marnowanie. Jej zaletą jest bezdotykowość po umyciu rąk. Najnowocześniejsze baterie elektroniczne wyposażone w specjalny czujnik podczerwieni, który rejestruje obecność dłoni użytkownika i automatycznie włącza i wyłącza przepływ wody. To ekologiczna i bardzo higieniczna bateria – nie trzeba dotykać dźwigni, a woda przepływa tylko wtedy, kiedy użytkownik jej potrzebuje. Ergonomia wyposażenia łazienki nakazuje, aby baterię umywalkową umieszczać na wysokości, na której będzie dostępna dla wszystkich użytkowników.

Wanna czy prysznic

Wybór między wanną i prysznicem w dużej mierze zależy od wielkości łazienki. Do mniejszego pomieszczenia łazienkowego lepszym wyborem będzie prysznic. Przy większych łazienkach pięknie wyglądają wanny w zabudowie i wanny wolnostojące, które są bardzo nowoczesne i niezwykle eleganckie. Klasyczna wanna ciągle jest jednym z trendów wyposażenia łazienki. Bogaty wybór wanien można zaleźć na stronie  Instalbud.pl – wyposażenie łazienek .

Podgrzewacze wody

Niezbędnym elementem wyposażenia łazienek jest bojler lub przepływowy podgrzewacz wody. Podgrzanie wody w bojlerze wymaga czasu i włączenia bojlera na kilkadziesiąt minut przed planowaną kąpielą. Przepływowy podgrzewacz wody uruchamia się w momencie otworzenia zaworu wody i podgrzewa ją na bieżąco wtedy, kiedy potrzebujemy.

Łazienkowe drobiazgi

W wyposażeniu łazienki potrzebne są także drobiazgi, np.: wieszaki na ręczniki, pojemniki na papier toaletowy, dystrybutory mydła oraz kosze na rzeczy przeznaczone do prania. Utrzymanie porządku ułatwiają szafki łazienkowe, np.: szafki pod pralkę, słupki, szafki pod umywalkę, czy szafki wiszące z lustrem. Wybór mebli łazienkowych jest ogromny.

Odpowiednio urządzona łazienka jest piękna i funkcjonalne. Przebywanie w niej jest przyjemnością i chwilą, którą człowiek ma tylko dla siebie.

Exit mobile version