Zabezpiecz dom przed wilgocią – sekret folii budowlanych

hydroizolacja folia budowlana

Masz do wybudowania dom, w którym chcesz mieszać szczęśliwie i bezproblemowo przez wiele lat? System hydroizolacji to coś, o czym nie możesz zapomnieć. Bez niego narazisz rodzinę na kontakt z grzybem lub pleśnią, a fundamenty budynku na niszczenie, pękanie, a nawet osuwanie się. Sprawdź, czego Ci potrzeba!

 Skąd bierze się wilgoć? 

Wilgoć ma wiele źródeł. Może pochodzić z zewnątrz: wilgotne powietrze, bliskość zbiorników wodnych, częste opady deszczu bądź śniegu. Przy nieodpowiednim zabezpieczeniu domu wnika przez drobne dziury, czyli za sprawą nieszczelnych okien i instalacji, rynien, pokryć dachowych. Może ona również pochodzić z wewnątrz. Wilgoć bowiem produkuje każdy domownik, i to podczas wykonywania zwykłych codziennych czynności: brania kąpieli, robienia prania i suszenia go, gotowania, a nawet prasowania.

Wilgoć staje się problemem, gdy warunki domowe nie pozwalają na wymianę powietrza bądź temperatura jest zbyt niska (niedostateczne ogrzanie budynku). Wówczas prawa wodna kondensuje się, osiada i doprowadza do powstawania niebezpiecznych dla zdrowia grzybów, pleśni i innych wykwitów.

 

 Folia budowlana – sposób na hydroizolację budynku 

Sposobem na stworzenie dobrej hydroizolacji budynku jest zastosowanie folii budowlanej. Za jej pomocą tworzy się warstwy przeciwwilgociowe w płaszczyznach pionowych i poziomych, np. pod podłogą, posadzką czy wylewką. Folię cechują wytrzymałość, elastyczność i trwałość. Jest wygodna i łatwa w montażu. Nie trzeba przyklejać jej do podłoża. Zapewnia ochronę przed wodą i wilgocią, jak również stanowi izolację akustyczną.

Folia budowlana jest materiałem uniwersalnym. Jeśli zostanie Ci po wykonaniu hydroizolacji fundamentów domu, z powodzeniem wykorzystasz ją do innych zadań. Przydaje się podczas prac budowlanych oraz remontowych – rozłożona nad przedmiotami i sprzętami ochrania je przed deszczem, kurzem, pyłem, wiatrem, słońcem. Zabezpieczysz nią połacie dachowe podczas reperowania dachu, a także użyjesz jej w trakcie wymiany okien.

To, ile folii musisz użyć, jaka grubość będzie Ci potrzebna oraz jaki sposób łączenia pasów sprawdzi się najlepiej, zależy od tego, co planujesz izolować. Dobre jakościowo i wytrzymałe folie budowlane połączysz mechanicznie, poprzez zgrzewanie, klejenie i na zakładkę.

 

 

 

 Rodzaje folii izolacyjnych – kiedy stosować jaką? 

Folie izolujące przed wodą i wilgocią dostępne są w kilku wariantach:

Exit mobile version