Przebywanie na tarasie to relaks i prawdziwa przyjemność po ciężkim dniu w pracy lub w szkole. Aby taras stał się bardziej funkcjonalnym, warto zamontować zadaszenie, które pozwoli odpoczywać na tarasie nawet w czasie dokuczliwego upału lub deszczu. Odpowiednio dobrane zadaszenie tarasu stanowi prawdziwą ozdobę działki. Zapewnia też odrobinę prywatności i chroni przed niechcianymi spojrzeniami sąsiadów.
Rodzaje zadaszenia tarasów
Oferta zadaszeń tarasowych jest bogata. Klient może wybrać konstrukcje tradycyjne, cechujące się dekoracyjnością, wykonane z naturalnych materiałów, jak i zadaszenie proste, nowoczesne, wręcz minimalistyczne. Dachy mogą być płaskie – nachylone względem podłoża pod określonym kątem lub owalne – bardziej wymyślne i opływowe. Duże zadaszenia tarasów są polecane na przydomowej werandzie, natomiast mniejsze – np. na mniej przestronnym balkonie. Blokują napływ promieni ultrafioletowych, a do tego są absolutnie wodoszczelne. To idealne rozwiązanie dla osób, które lubią spędzać czas na tarasie lub balkonie, nie chcą, aby pogoda niweczyła ich plany. Sprawdzą się również jako zadaszenie wiat lub miejsca w ogrodzie przeznaczonego do zabawy dla dzieci.
Zadaszenie drewniane – niezbędne zabiegi
Ogólną zasadą doboru wszelkiego rodzaju dodatków do domu jest to, że muszą one tworzyć całość ze wszystkimi elementami wystroju/budynku. Inaczej wyglądają kiczowato i nieestetycznie
Stelaż zadaszenia na taras z drewna wybierają ludzie doceniający naturalne materiały. Pasuje przede wszystkim do budynków w stylu klasycznym, rustykalnym, dworkowym czy romantycznym. Zadaszenie na taras z drewna trzeba regularnie konserwować – impregnować stelaż i sprawdzać, czy jakieś elementy nie uległy przegniciu lub pęknięciu. Warto wiedzieć, że konstrukcja stelażu powinna być wykonana z bardzo dobrze wysuszonego drewna. Zapobiegnie to późniejszemu pękaniu elementów i pojawianiu się wycieków żywicy.
Zadaszenia tarasowe drewniane pełne i częściowe
Klient ma do wyboru daszek na taras pełny i częściowy. Zadaszenie tarasowe drewniane pełne doskonale sprawdza się w upalne lato, ale wiosną, kiedy pogoda bywa kapryśna, może być na takim tarasie za zimno, aby na spokojnie wypić kawę, czy porozmawiać ze znajomymi. Dobrym, kompromisowym rozwiązaniem są zadaszenia tarasowe z poliwęglanu lub plexi ze wstawkami drewnianymi. Chroni ono przed deszczem i słońcem, a jednocześnie doświetla taras. Jak wyglądają takie zadaszenia? Warto spojrzeć na stronę: zadaszenia tarasów w palram.pl i wybrać produkt, który najlepiej sprawdzi się na danym balkonie lub tarasie.
Konstrukcje z tworzyw sztucznych
Pielęgnacja drewnianego zadaszenia tarasowego może być dość trudna i czasochłonna. Wiele osób uważa drewniane konstrukcje za niezbyt trwałe. Następną dostępną opcją zadaszenia tarasowego są daszki ze stali i aluminium. Konstrukcje stalowe są ciężkie i również wymagają regularnej konserwacji. Coraz więcej zwolenników ma aluminiowe zadaszenie tarasowe, które jest lżejsze od stalowego i znacznie łatwiejsze w konserwacji. Jest to materiał lekki, mający doskonałe parametry wytrzymałościowe i dobrze znoszący warunki pogodowe. Kolejnym plusem zadaszenia tarasowego z aluminium jest łatwość w montażu. Takie zadaszenia są pokrywane powłokami zabezpieczającymi przed rdzą, co gwarantuje ich wieloletnie użytkowanie.
Dopasowanie mebli ogrodowych do zadaszenia tarasu
Kiedy już założone zostało zadaszenie tarasowe, to do stworzenia przyjemnej przestrzeni wypoczynkowej brakuje jedynie mebli tarasowych. Do drewnianego zadaszenia tarasu najlepiej pasują meble z drewna lub innego materiału naturalnego. Krzesła na wysokich drewnianych lub metalowych nóżkach będą pięknie komponowały się ze zadaszeniem z aluminium. Wielkość mebli dobieramy do rozmiarów tarasu lub balkonu. Warto postawić przede wszystkim na wygodę i funkcjonalność mebli- szczególną uwagę należy zwrócić na odporność na warunki pogodowe. Neutralne kolory to barwy drewna oraz szarości, które pięknie prezentują się na tle zieleni.