Zakurzone dzieje odkurzacza

przemysłowy odkurzacz

Odkurzacz obecny jest w każdym domu – bez niego trudno byłoby zachować porządek. Warto uświadomić sobie również dwie inne rzeczy: jaką ewolucję przeszedł wynalazek Huberta Bootha od swojego debiutu na początku XX wieku oraz jaką pozycję mają odkurzacze przemysłowe na dzisiejszym rynku.

 Nieporęczne początki 

Odkurzacz bliski dzisiejszym wyobrażeniom został opatentowany w 1901 roku przez Brytyjczyka Huberta Bootha. Mężczyzna by udowodnić swą teorię („lepiej zasysać brud, by się go pozbyć z pomieszczenia, niż go zdmuchiwać jak dotychczas i tylko zmieniać jego położenie”) postanowił wessać kurz z fotela własnymi ustami i prawie przypłacił to życiem. Udowodnił jednak słuszność swego twierdzenia i wkrótce pierwsze odkurzacze (ogromne maszyny ciągnięte przez konie) zaczęły odwiedzać w domach pierwszych klientów.

 Kompaktowa rewolucja 

Bardziej poręczny odkurzacz, odpowiadający dzisiejszym standardom, pojawił się w 1907 roku za sprawą astmatyka pracującego w domu towarowym w Ohio, a jego masową produkcję rozpoczął William Hoover rok później (stąd nazywano je „Hooverami”). Po II wojnie światowej urządzenie przestało być towarem ekskluzywnym i szybko zdobyło dużą popularność wśród gospodyń domowych – sprzedażą zajęli się krążący po domach akwizytorzy, prezentujący działanie odkurzacza wszystkim niedowiarkom.

 Zastosowania przemysłowe 

Domowe użytkowanie, choć może wydawać się podstawową funkcją odkurzacza, coraz częściej schodzi na dalszy plan, bowiem urządzenie znajduje wiele zastosowań na wszelkiego rodzaju budowach, przy remontach i w codziennym działaniu wielu warsztatów. Odkurzacze przemysłowe okazują się przydatne przy oczyszczaniu dużych powierzchni, a w zależności od specyfikacji modelu potrafią poradzić sobie z cieczami, gruzem czy chemikaliami.

 Wersja z workiem czy bez? 

Odkurzacze warsztatowe pomagają zachować czystość w miejscu w pracy. Warto wybrać najbardziej odpowiedni model do rodzaju wykonywanej pracy – odkurzacze przemysłowe są przydatne niezależnie czy działamy w przemyśle medycznym, metalurgicznym czy górnictwie. Na rynku obecne są wersje wyposażone w worek oraz odkurzacze przemysłowe bezworkowe. Moc tych pierwszych słabnie, gdy worek się zapycha. Pojemniki tych drugich co jakiś czas trzeba opróżniać i  myć, z drugiej jednak strony filtry wymagają wymiany o wiele rzadziej niż w workowych odpowiednikach. Odkurzacze przemysłowe bezworkowe są droższe w momencie zakupu, jednak tańsze w dalszym użytkowaniu – odpada regularny zakup drogich worków, bez których odkurzacze warsztatowe z workiem nie będą funkcjonowały. Warto rozpatrzyć plusy i minusy każdego modelu przed ostatecznym podjęciem decyzji.

Szukasz więcej? Sprawdź przemysłowe odkurzacze na phuabc.com.pl.

Exit mobile version