Zalety zielonego dachu dla środowiska i człowieka

Zanieczyszczenie środowiska powoduje wiele chorób cywilizacyjnych, zagładę wielu gatunków roślin i zwierząt i ubywanie zasobów wody pitnej. W konsekwencji prowadzi to niekorzystnych zmian klimatycznych, które już za kilkanaście lat mogą się negatywnie odbić na praktycznie całej ludzkości. Dlatego bezcenna jest każda inicjatywa, która przyczynia się do polepszenia jakości powietrza i do ochrony krajobrazu. Zielone dachy to poniekąd powrót do przeszłości. Dawniej znane przede wszystkim w krajach skandynawskich, obecnie zdobywają co raz więcej zwolenników w całej Europie.

Zalety zielonego dachu

Pozytywny wpływ powiększenia terenów zielonych nie ulega wątpliwości. Człowiek musi zacząć dbać o środowisko, którego jest częścią i z którego korzysta. Zielone dachy to wspaniały sposób na to, aby przy niewielkim wysiłku zyskać wpływ na klimat w swojej okolicy. Dachy na których rosną rośliny chronią mieszkańców przed surowym klimatem, stratami ciepła, odpadami i gwałtownym wiatrem. Ogród na dachu pozwala poczuć wyjątkową więź z naturą – nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby znaleźć się w ogrodzie. Ten rodzaj dachu jest znakomitą izolacją cieplną zimą zapobiega dużym stratom ciepła, latem skutecznie chroni budynek przed nadmiernym nagrzewaniem i daje wolność od upałów. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie lubią upałów i zimna, a cenią sobie komfort cieplny.

Zielone dachy mają ogromne znaczenie w kształtowaniu temperatury w mieście, ponieważ ograniczają występowanie tzw. miejskiej wyspy ciepła, czyli zjawiska meteorologicznego, którego cechą charakterystyczną jest występowanie w mieście temperatury wyższej niż na terenach podmiejskich, czy wiejskich położonych w pewnej odległości od miasta. Jest oczywistością, że zielony dach filtruje zanieczyszczenia powietrza i produkuje tlen.

Korzyści ekonomiczne z zielonych dachów

Eksperci z branży budowlanej zgodnie twierdzą, że montowanie zielonego dachu korzystnie wypływa na trwałość wszystkich warstw pokrycia dachowego i dwukrotnie wydłuża okres ich eksploatacji. Zielony dach stanowi też zabezpieczenie powodziowe – oddaje do kanalizacji do 80% wody mniej niż standardowy dach, może zatrzymać od 15% do 90% wody opadowej z jednego opadu w danym miejscu. Posiadacze zielonego dachu odczuwają realne oszczędności w budżecie domowym. Mają zmniejszenie zużycie energii dzięki zacienianiu i izolacyjnym właściwościom warstwy roślinnej. Obniżenie kosztów klimatyzacji to nawet 79% w ciągu roku. Oznacza to, że koszt montażu dachu zwraca się także pod względem finansowym w ciągu kilku lat. Jeżeli do niższych rachunków za prąd doda się większe bezpieczeństwo przeciwpowodziowe oraz dłuższy okres eksploatacji dachu bez konieczności napraw, to wychodzi na to, że dach zielony to jedna z najbardziej korzystnych inwestycji w domu.

Korzyści zdrowotne z zielonych dachów

Zielone dachy bez wątpienia poprawiają jakość powietrza i dzięki temu pozytywnie wpływają na układ krążenia. Jest to również znakomity sposób na wytłumienie hałasu (warstwa roślinna pochłania zakres fal o niskiej częstotliwości). Wyższe częstotliwości blokują drzewa. Warstwa o grubości 12cm redukuje dźwięk w zakresie od 46 do 50dB. Tłumienie hałasu poprawia samopoczucie i ułatwia odpoczynek domownikom. Człowiek zmęczony hasłem poszukuje rozmaitych rozwiązań wyciszenia wnętrza. Zielony dach to jedno z najlepszy rozwiązań wyciszających dom.

W Skandynawii obserwuje się powrót do zielonych dachów. Przez powinien czasu ludzie częściej wybierali dachy blachowe bez zielonego pokrycia, ale przekonali się, że rezygnacja z tak wartościowej tradycji jak zielone dachy przynosi więcej szkód niż pożytku. Nawet w Polsce zaczynają się pojawiać zielone dachy, choć na razie głównie na większych obiektach użyteczności publicznej. Ich celem jest przede wszystkim rekreacja i zachęcenie klientów do odwiedzania danego obiektu handlowego. W Polsce dość popularne są winorośle lub inne rośliny pnące na ścianach domów, co też ma swój urok.

Exit mobile version