Jak zaplanować ogród wokół domu?

Piękny ogród to marzenie każdego właściciela domu. Można je łatwo urzeczywistnić, o ile tylko zadbamy o dobre rozplanowanie przestrzeni. Naśladowanie aranżacji ogrodu ze zdjęć czasopism czy wzorowanie się na rozwiązaniach podejrzanych u sąsiadów nie zawsze przyniesie zamierzony efekt.

Od czego zacząć więc planowanie ogrodu? Oto nasze wskazówki.

Każda rodzina ma inne wyobrażenia i potrzeby dotyczące ogrodu. Warto więc wcześniej zastanowić się, czy ogród ma spełniać funkcje typowo rekreacyjne, czy ma być w nim też na przykład miejsce na warzywniak. Jeśli w domu są małe dzieci, niezbędne jest przeznaczenie części miejsca na mały plac zabaw i piaskownicę. Typ nasadzeń uzależniamy od własnych umiejętności ogrodniczych, rodzaju gleby, a także czasu, który jesteśmy w stanie poświęcić na pielęgnację ogrodu.

Optymalne wykorzystanie przestrzeni ogrodowej uzyskujemy najczęściej po kilku latach, kiedy urosną drzewa, kwiaty i krzewy. By na początku ogród nie raził pustką i nie wymagał intensywnego pielenia, warto zdecydować się na ładne byliny i rośliny jednoroczne. Te rosną szybko, ładnie wypełniają puste pola, cieszą oczy bogactwem kolorów i stwarzają wrażenie bujnej roślinności – mówi ekspert z portalu geoPRODUCT.  

Trwająca od kilku lat moda na styl eko przekłada się również na sposób urządzania ogrodów. Dotyczy to chronienia i wykorzystania „dziedzictwa” w postaci starych drzew i krzewów, jak również unikania betonu, który jeszcze niedawno był w ogrodach nie do zastąpienia.

 Jak podzielić ogród wokół domu? 

Przestrzeń wokół domu pełni również określone funkcje użytkowe. Mamy tu na myśli chociażby podjazd do garażu.

Kostki bitumiczne od pewnego czasu zastępowane są bardziej efektowną i lżejszą kratką trawnikową. Taka konstrukcja jest stabilna, odporna na mrozy, niełamliwa, nie wymaga odprowadzania wód gruntowych i dobrze znosi nawet duże obciążenia – dodaje nasz specjalista.

Otwory w kratce trawnikowej pozwalają na wypełnienie jej żwirem, grysem albo obsianie trawą. W ten sposób ogród pozostaje zielony, przyjazny środowisku, lekki, a miejsca użytkowe, które do tej pory zmniejszały funkcje rekreacyjne i ozdobne ogrodu są sprytnie „zakamuflowane”. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki specjalnym gatunkom trawy, która szybko wschodzi, łatwo się zazielenia, jest odporna na uszkodzenia i szybko odrasta po koszeniu. Kratka trawnikowa nadaje się zwłaszcza na podjazdy, miejsca postojowe i inne miejsca stanowiące otoczenie domu.

 Jak zadbać o obrzeża trawnikowe? 

Nawet najpiękniejsze nasadzenia stracą wiele ze swojego uroku, jeśli nie będą odpowiednio pielęgnowane. Ta sama zasada dotyczy również dbania o wygląd alejek i chodników. Zamiast betonowych słupków warto skorzystać z dużo bardziej efektownych rozwiązań ekologicznych obrzeży trawnikowych. Te umocnienia oferują bardzo dużo rodzajów wypełnień, dzięki czemu można uzyskać nie tylko w pełni funkcjonalną, ale również niezwykle oryginalną aranżację terenu.

Zadbany i funkcjonalny ogród to miejsce relaksu, zabawy, schronienie dla ptaków i owadów, a także dostawca mikroklimatu. Właściwie rozplanowany i urządzony przy pomocy nowoczesnych rozwiązań jak kratka trawnikowa czy obrzeża trawnikowe będzie cieszył zarówno tuż po założeniu, jak i przez kolejne lata. 

Exit mobile version