Zarządzanie łańcuchem dostaw – jak zrobić to dobrze?

transport logistyka

Łańcuch dostaw jest złożonym procesem, na który składa się wiele elementów. Należy do nich m.in. kompletowanie zamówień, transport czy magazynowanie. Jego zaplanowanie powinno zostać dokładnie przemyślane, ponieważ finalny produkt musi w jak najkrótszym czasie dotrzeć do klienta i to w idealnym stanie. Co więc warto wiedzieć o łańcuchu dostawy, aby dobrze nim zarządzać?

Łańcuch dostaw – elementy składowe

Na łańcuch dostaw składa się sieć zakładów oraz wykonawców, których zadaniem jest dostarczenie surowców oraz komponentów. Powinny one zostać przerobione na półprodukty, a następnie tworzy się z nich wyrób finalny, który wprowadzany jest do sprzedaży. Końcowy etap drogi to konsumpcja przez finalnego konsumenta. Do poprawnego funkcjonowania tego procesu potrzebnych jest pięć podstawowych elementów. Zalicza się do nich:

  1.  Planowanie – pierwszy krok to stworzenie strategii zarządzania wszystkimi zasobami, które będą potrzebne do zrealizowania dostawy. Większość planowania odnosi się do opracowania narzędzi pomiaru do monitorowania efektywności łańcucha dostaw.
  2. Źródło – źródłem łańcucha dostaw są dostawcy towary, a także wszelkiego rodzaju usługi niezbędne do wyprodukowania produktów bądź świadczenia danej usługi. Warto mieć na względzie również zarządzanie zapasami towarów. Na tym etapie uwzględnia się również sposób rozliczenia z dostawcami.
  3. Wytworzenie – to etap planowania czynności, które będą konieczne do wyprodukowania towaru lub usługi. Przeważnie sprowadza się do dokonania pomiarów jakości, a także wydajności pracowników.
  4. Dostawa – składa się na nią zarówno przyjmowanie zamówień, jak również sieć magazynowa czy wybór przewoźnika, który będzie dostarczał klientom paczki. Etap dostawy to także czas na opracowanie szczegółowego systemu fakturowania.
  5. Zwroty – Ten etap nie zawsze jest uwzględniany, niemniej dobrze go zaplanować. W tym celu potrzebne jest stworzenie punktów do przyjmowania wadliwych produktów. Musimy pamiętać, że po naszej stronie leży jednocześnie zapewnienie wsparcia klientowi. 

Nie musimy sami zajmować się całą logistyką. Dobrze powierzyć ją profesjonalistom. W tym celu możemy zajrzeć na http://www.xbsgroup.pl/save-more/logistics/.

O czym jeszcze pamiętać?

Do sprawnego działania łańcucha dostaw należy uwzględnić wszystkie opisane powyżej elementy. Proces ten trzeba dokładnie przeanalizować. Nie powinno być w nim miejsca na pomyłki. Warto przygotować się na różne warianty, np. konieczności zmiany przewoźnika, aby losowe sytuacje nie wiązały się z przerwami w dostawie. 

Exit mobile version