Zlewozmywak nakładany, wpuszczany, podwieszany – który sposób montażu wybrać?

Zlewozmywak możemy zamontować w swojej kuchni na różne sposoby – różnią się od siebie na przykład poziomem trudności oraz użytymi materiałami. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy, które warto poznać, zanim zdecydujemy się na konkretny typ montażu.

Wyróżniamy 3 główne typy montażu, które stosujemy, jeśli jest mowa o zlewozmywakach w kuchni.

 Zlewozmywaki nakładane (nasadowe, modułowe) 

Są najprostszym i niedrogim typem montażu, wciąż popularnym na rynku polskim – aby je zamontować, wystarczy nałożyć zlew na dostosowaną do nich szafkę. Problematyczne może być uszczelnienie przestrzeni pomiędzy ścianą a zlewem, nawet pomimo zabezpieczeń odpowiednimi materiałami; producenci wyszli jednak temu problemowi naprzeciw, tworząc specjalne „kołnierze”, które mają zapobiegać nieszczelności. Tylna część takiego zlewu czasem zawiera charakterystyczną krawędź – tzw. fryz – który zabezpiecza szafkę przez rozchlapującą się wodą. Taki typ zlewu warto umieścić na środku blatu, utrzymując taką samą odległość od ściany i od krawędzi. Jeśli posiadamy gotową kuchnię i nie mamy zamontowanego blatu – to właśnie taki rodzaj zlewozmywaków powinien nas zainteresować.

 Zlewozmywaki wbudowane (wpuszczone) 

Zanim je zamontujemy, należy wyciąć w blacie specjalny otwór – wycina się go według specjalnego schematu dostarczonego przez producenta, następnie zabezpiecza brzegi blatu silikonem sanitarnym, by na końcu umieścić zlewozmywak. Niewątpliwą zaletą dobrze wykonanego montażu jest brak szczelin, w których mogą się gromadzić nieczystości czy resztki żywności – dopasowany zlew ściśle przylega do blatu, tworząc z nim spójną całość. Ten typ montażu uwzględnia także zlewozmywaki i komory o wypukłych krawędziach; tak wyprofilowany brzeg zapewnia dodatkową stabilność. Jeśli dodatkowo posiadamy blat kamienny lub kompozytowny, można zdecydować się na montaż na równi z blatem. Warto też zwrócić uwagę, że materiały bardziej plastyczne, z których wykonany jest blat (jak na przykład płyta wiórowa), są łatwiejsze do wycięcia otworu, ale przy blatach z kamienia czy granitu musimy posiadać specjalistyczne urządzenia. Obecnie zlewozmywaki wbudowane są najczęściej spotykaną forma montażu, a oferta takich zlewów jest znacznie bogatsza i może być dostosowana do każdego zlewozmywaka.

 Zlewozmywak wpuszczany KOS, jaśmin

 Zlewozmywaki podwieszane (podbudowane) 

Zasada działania montażu zlewozmywaków podwieszanych jest taka sama, jak zlewów wbudowanych – również wymagają wycięcia otworu. Różnica polega jednak na tym, że urządzenie montowane jest od dołu; takie rozwiązanie umożliwia dowolne łączenie komór, gdyż każda z nich może być zamontowana osobno. Efektem jest również „wychodzenie” zlewu spod blatu. Takie zlewy nie posiadają ociekaczy, są stosunkowo drogie i skomplikowane w montażu – jednak to, co oferują, to absolutną swobodę w wyborze i doborze komór i jednolitą powierzchnię blatu na całej powierzchni wokół zlewu.

Zlewozmywak podwieszany QATRO 50

Zanim je zamontujemy, należy wyciąć w blacie specjalny otwór – wycina się go według specjalnego schematu dostarczonego przez producenta, następnie zabezpiecza brzegi blatu silikonem sanitarnym, by na końcu umieścić zlewozmywak. Niewątpliwą zaletą dobrze wykonanego montażu jest brak szczelin, w których mogą się gromadzić nieczystości czy resztki żywności – dopasowany zlew ściśle przylega do blatu, tworząc z nim spójną całość. Ten typ montażu uwzględnia także zlewozmywaki i komory o wypukłych krawędziach; tak wyprofilowany brzeg zapewnia dodatkową stabilność.

Exit mobile version