Jak zmniejszyć straty ciepła w budynku mieszkalnym?

straty ciepła w budynkach

Nieprawidłowo wykonana izolacja termiczna ścian budynku, jak i dachu, bądź jej brak może spowodować znaczne straty ciepła, a co za tym idzie, rachunki za centralne ogrzewanie mogą być wysokie. Niestety problem ten dotyczy nie tylko kilkuletnich budynków, lecz także w nowo budowanych ta kwestia jest pomijana.

 Czy warto ocieplać poddasze? 

By zminimalizować straty ciepła, które mogą być wyższe niż 30%, warto zastanowić się nad izolacją ścian a przede wszystkim poddasza, jeśli nie jest użytkowane. Jak wiadomo, ciepło zawsze unosi się ku górze, dlatego w pierwszej kolejności należy zadbać o izolację dachu. Możliwości jest wiele, bo idealnie w tym celu sprawdzi się zarówno wełna mineralna, jak i piana. Przy wyborze odpowiedniego ocieplenia warto zasugerować się opinią fachowca. Jedno jest pewne, jeśli nie zadba się o dobrą izolację, również latem nie będzie można liczyć na niższą temperaturę wnętrz. Oczywiście nie tylko poddasze należy ocieplać, lecz również ściany i wszystkie przegrody. W ten sposób uda się osiągnąć zamierzony cel.

 Piana czy wełna? 

Zarówno jeden sposób, jak i drugi cieszą się zainteresowaniem, jednak ocieplenie pianką daje większe korzyści. Piana poliuretanowa jest lekka, więc można ją stosować na wszystkich konstrukcjach, a co ważne nie chłonie wody, a przepuszcza parę wodną. Niestety w przypadku wełny sytuacja nie wygląda najlepiej. Zarówno piana, jak i wełna mają doskonałe właściwości termoizolacyjne, jednak wełna często przesuwa się i chłonie wodę, więc nie należy jej używać tam, gdzie mogą powstawać zawilgocenia, w dodatku pyli, więc nie jest polecana dla alergików. Na korzyść wełny przemawia fakt, że jest bardzo łatwa w położeniu i można ocieplić poddasze bez zatrudniania fachowców.

 Ocieplanie pianą-co trzeba wiedzieć? 

Przede wszystkim, że metod ocieplania pianą jest wiele. W zależności od potrzeb można wybrać piane natryskową, która idealnie sprawdzi się jako ocieplenie poddasza. Jest ona natryskiwana bezpośrednio na membrany bądź folie, dzięki czemu uzyskuje się bardzo dobre efekty. Oczywiście piana bardzo szybko rozpręża się, wnikając we wszystkie szczeliny, lecz nie powoduje ani obciążenia foli, ani jej uszkodzeń. Ocieplanie poddasza można wykonać też bezpośrednio na deski czy płyty. Piana poliuretanowa jest bardzo lekka, więc nie ma obawy, że dodatkowo obciąży konstrukcję dachową, a tak zazwyczaj jest, jeśli stosuje się wełnę mineralną, więc nie wszędzie okaże się dobrym rozwiązaniem.

 Piana izolacją akustyczną? 

Tak, prócz izolacji termicznej piana jest również idealnym sposobem na izolację akustyczną. Jeśli w domu została zastosowana membrana, a dach jest pokryty blachodachówką jak najbardziej, warto wybrać właśnie ten rodzaj ocieplenia.

 Ile kosztuje ocieplenie domu? 

Wszystko zależy od metody, jaka zostanie wybrana. Ocieplenie za pomocą piany będzie wymagało zatrudnienia fachowców, jednak warto wziąć pod uwagę, iż wielometrowe poddasze zostanie ocieplone w kilka godzin. Położenie wełny mineralnej może być tańsze, choć tuta też metraż jest ważny. Nie mając rozeznania w tym temacie, zawsze można poprosić o kosztorysy.

 

Exit mobile version