Żyrandol na środku sufitu? Niekoniecznie

żyrandol niekoniecznie na środku sufitu

żyrandol w pokoju

Dobre oświetlenie w pokoju jest kluczowe dla naszego samopoczucia i wystroju pomieszczenia. Wokół tematu światła narosło wiele mitów, które odbierają ludziom kreatywność. Zmiana utartych przyzwyczajeń na bardziej korzystne rozwiązania jest zawsze strzałem w dziesiątkę i nawet nieprzekonani przyznają rację widząc efekt i odnajdują w niej plusy. Wciąż popularne jest przekonanie, że żyrandol musi być na środku sufitu. Współczesne trendy wnętrzarskie obalają ten stereotyp i pokazują ciekawe sposoby na oświetlenie pokoju.

Żyrandol – więcej swobody w aranżacji

Żyrandol uważany jest za centralny punkt sufitu. Wiele osób uważa, że ten specyficzny rodzaj lampy musi być zawieszony na środku sufitu, a charakterystyczne umiejscowienie zapewnia optymalne oświetlenie całego pomieszczenia. Nie jest to do końca prawda. Obecnie jednak architekci wnętrz coraz częściej odchodzą od tego schematu myślenia i kierują się przede wszystkim koniecznością wyczarowania w danym pomieszczeniu przytulnej atmosfery. Ważne jest, aby całe oświetlenie dopasowane do metrażu oraz specyfiki architektonicznej danego wnętrza. Wybierając rodzaj oświetlenia musimy brać pod uwagę układ pokoju, jego wielkość i podział na strefy. Właściwie dobrane oświetlenie pozwala zaakcentować każdą przestrzeń.

Żyrandol w układzie L

Rozkład funkcjonalny salonu w kształcie litery „L” sprawdza się jako przestrzeń typowo rekreacyjna, a druga jako jadalnia, również w wersji z aneksem kuchennym lub miejsce do pracy. W takim wnętrzu żyrandol może znajdować się przy którejś z bocznych ścian – tak, aby doświetlić ławę, czy biurko. Zawsze warto pamiętać, że najważniejsze jest dopasowanie oświetlenia do indywidualnych potrzeb domowników. Przytulną atmosferze można uzyskać umieszczając żyrandol z boku, a bezpośrednio nad stołem zamontować subtelne punkciki świetlne. Wiele osób decyduje się na zamontowanie żyrandola w przestrzeni łączącej salon z przedpokojem i dzięki temu zapewnia sobie oświetlenie w przedpokoju. W salonie i tak najczęściej jest więcej niż jedno źródło światła.

Żyrandol i inne źródła światła

Im lepsze oświetlenie salonu, tym przyjemniejszą atmosferę udaje się tam stworzyć i tym bardziej przestrzenne okaże się wnętrze. To zaś sprzyja odpoczynkowi i regeneracji sił w gronie najbliższych. Właściwie dobrane światło zapobiega zmęczeniu i ma dobry wpływ na wzrok. Ze względów estetycznych i „biologicznych”, żyrandol nie musi zajmować centralnego miejsca na suficie. Zanim zdecydujemy się na jego zawieszenie, należy brać pod uwagę obecność innych lamp, rozmieszczenie drzwi i okien oraz rozkład konkretnego wnętrza. Żyrandol na suficie pełni przede wszystkim rolę dekoracyjną, ale musi być dobrany do stylu aranżacji. Bogato zdobiony żyrandol raczej nie sprawdzi się we wnętrzu skandynawskim, czy loftowym. Zanim kupimy żyrandol, należy ustalić, jaki styl chcemy zachować w pokoju, czy decydujemy się na aranżację w kierunku klasycznym, glamour, czy wolimy style nowoczesne oparte na minimalizmie formy. Przyzwyczajenie i preferencje domowników aranżacji wnętrza są decydujący przy wyborze oświetlenia.

Do każdej sytuacji

Światło w salonie musi być tak dobrane, aby każdy domownik mógł robić to na co ma ochotę. Dlatego w salonie wymagane są co najmniej dwa punkty oświetleniowe. Wielopunktowe żyrandole to świetny pomysł do dużego salonu, zwłaszcza urządzonego w stylu skandynawskim. Światło w salonie odgrywa kluczową rolę w okresie jesienno-zimowym, kiedy za oknem szybko robi się ciemno, a dom jest przepięknie rozświetlony i tworzy się nastrojowa atmosfera.

Nowoczesne żyrandole projektuje się z myślą o pięknie i funkcjonalności. Mogą stanowić przepiękną dekorację wnętrza. Żyrandol należy dobierać także do wielkości pomieszczenia i zwrócić uwagę na to, aby nie zakłócił całej aranżacji. Światło białe i intensywne sprawdza się w kuchni i łazience. W pomieszczeniach przeznaczonych do relaksu praktyczniejsze będzie światło ciepłe.

Exit mobile version